یکشنبه
خرداد 23
 
  • افزایش اندازه متن
  • اندازه متن پیش فرض
  • کاهش اندازه متن

گفت و گو با ماموستا غفوری، امام جمعه اهل سنت شهرستان روانسر

مقاله 10، دوره 1، شماره 3، زمستان 1389، صفحه 38-40 XML اصل مقاله (980 K)
نوع مقاله: گفت و گو
نویسندگان
رسول شکری نیا
چکیده
ماموستا غفوری، امام جمعه اهل سنت شهرستان روانسر در گفت و گو با «وفاق» عنوان کرد:
تبعیت از حاکم اسلامی بر همه واجب است
موضوعات
گفت و گو
اصل مقاله

گفت و گو با ماموستا غفوری، امام جمعه اهل سنت شهرستان روانسر

 

گفت و گو: رسول شکری نیا

 فعالیت در عرصه کارهای دینی و مذهبی ازجمله دشوارترین و درعین حال شیرین ترین کارهاست که انسان باتوکل به خدای سبحان نسبت به آن مبادرت می‌ورزد.

دراین مسیر هرچه نیت خالص و برای خدا باشد، تاثیرگذاری آن مطلوب‌تر و بیشتر است، به ویژه اینکه کسی که در این طریق نقش محوری و چراغ راه را ایفا می‌کند دارای وجوه شخصیتی و معرفتی باشد.

فعالیت و خدمت در عرصه امامت جمعه وظیفه‌ای خطیر و بسیار سنگین‌ است که فرد علاوه بر ویژگی‌های اخلاقی و کرامات معرفتی بایستی پاسخگوی مراجعات متنوع مردم و مراجعان بوده و نقش محوری حلال مشکلات را به درستی ایفا کند.

درکنار همه این شرایط بحث مقبولیت و محبوبیت مردمی و زهد و تقوا همواره به یاری عالمان دین آمده و از آنان چهره‌هایی ارزنده در خدمت دین مبین اسلام و جامعه مسلمین ساخته است.

ماموستا حاج ملا عبدالله غفوری امام جمعه شهرستان روانسر از توابع استان کرمانشاه یکی از عالمان دینی شناخته شده اهل سنت در استان کرمانشاه و غرب ایران است که علاوه بر دارابودن وجهه علمی و دینی به عنوان امام جمعه‌ای مردمی و در خط اسلام و انقلاب در بین مردم اورامانات دارای محبوبیت و وجاهت خاصی است.

در بیش از 25سال حضورش در کسوت امامت جمعه این شهرستان همواره برای ترویج دین مبین اسلام و فقه امام شافعی تلاش کرده و رفتار، گفتار و کرداش سبب تقویت دین در بین جامعه بوده است.

درآستانه سالگرد سی و دومین پیروزی انقلاب اسلامی، گفت و گویی  با وی انجام داده‌ایم که درپی می‌آید:

- جناب حاج ماموستا غفوری با تشکر از شما، مختصری درباره وضعیت دوران طلبگی خود بفرمائید.

بسم الله الرحمن الرحیم بنده عبدالله غفوری هستم و در یکی از روستاهای کامیاران به نام لون سادات از توابع کامیاران به دنیا آمده‌ام. ازسال 1330شروع به فراگیری قرآن کریم کرده و دروس مختلف دینی را پس از آن شروع کردم که پس از آمدن به شهرستان پاوه از محضر ماموستا سیدعلی از علمای وقت اهل سنت منطقه استفاده کرده و موفق به کسب اجازه‌نامه از ماموستا ملاحسن خلیقی شدم. دوستا و دوماه و 15روز از دوران طلبگی را پیشنماز و امام جماعت روستای گلیان بودم و از سال 1352 در روستای ماسان به عنوان امام جمعه و پیشنماز به فعالیت و نشر معارف دین مبین اسلام پرداختم.

پس از پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی در دی‌ماه 1358 براثر فشارهای گروهک‌های کومله و دمکرات که درآن زمان جولان می‌دادند به منطقه روانسر مهاجرت کرده و از طرف مرحوم آیت الله حاج مجتبی حاج‌آخوند به عنوان نماینده کمیته امام در بخش روانسر فعالیت کرده و زمانی که بنیاد مهاجرین نگ تحمیلی تشکیل شد به عنوان مسئول بنیاد جنگزدگان بخش روانسر فعالیت کردم.

از سال 1363هم که حاج آقا موحدی نماینده امام در استان کرمانشاه بودند به عنوان امام جمعه بخش روانسر که بعدا" تبدیل به شهرستان شد فعالیت داشته و دارم و در خدمت مردم هستم.

 خدمات و تلاش‌هایتان در این مدت را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

- ارزیابی اعمال همه ما در دست خداوند سبحان است اما دراین مدت همواره تلاش کرده‌ام با ارشاد و تبلیغ دین مبین اسلام و احکام نورانی آن مسیر حرکت مردم و جامعه را به سوی ارزش‌های الهی هدایت کنم. خوشبختانه همواره از الطاف مردم و مسئولان مختلف نیز در این راستا بهره‌مند بوده‌ایم و با هماهنگی‌کامل همه کارها پیش رفته و در سایه نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران در راستای تقریب و وحدت جامعه اسلامی تلاش شده که امیدواریم خداوند از اعمالمان راضی باشد.

 علت موفقیت شما چیست؟

در وهله اول لطف خداست و سپس عنایت و محبت مردم و این موضوعی که شما می‌فرمائید لابد برای این است که مردم تیزبین و نکته سنج هستند و سخنان، اعمال و رفتار ما را سنجیده و ارزیابی می‌کنند که اگر کسی حرف و عملش یکی باشد مورد لطف و محبت مردم قرار می‌گیرد و اگر غیر از آن باشد مردم از وی روی‌می‌گردانند. توجه جدی به مفاهیم اصیل اسلام و مکاتب اسلامی، قرآن کریم  و سنت پیامبر مکرم اسلام(ص) و بزرگان دین در این راستا همواره به انسان کمک می‌کند و البته ملائکه الهی که اعمال، رفتار و گفتار ما را ثبت و ضبط می‌کنند و مردم هم قدرت تشخیص بالایی دارند وصداقت را از غیر از آن می‌فهمند.

با توجه به این که در سالگرد پیروزی نظام جمهوری اسلامی و استقرار آن هستیم، بفرمائید تفاوت حکومت ما با سایر دولت‌ها و حکومت‌های اسلامی در چیست؟

یکی از نخستین خصوصیات جمهوری اسلامی این است که این نظام برای استقرار اسلام و قرآن در همه سطوح و بخش‌ها تاسیس شده و امروز در بسیاری جاها برکت آن را می‌بینید. خصوصیت دیگر این انقلاب بحث رهبری آن است که هم حضرت امام خمینی(قدس سره الشریف) و هم مقام معظم رهبری( حفظ الله تعالی) دارای اوج ایمان، تقوا و مدیریت مبتنی بر اسلام بوده و هستند و به عنوان رهبر این مملکت همواره طلایه دار وحدت جهان اسلام و مسلمین بوده‌اند.

از دیگر خصوصیات و ویژگی‌های این نظام الهی می‌توان به تلاش برای اجرای عدالت و عدالت محوری نام برد. خدمت به مستضعفین و محرومین جامعه، مبارزه و مقابله با ظلم و فساد، متجاوز و ظالم که قانون خداوند است در دستور کار همیشگی این نظام قرار دارد و مردم هم همواره در صحنه‌های مختلف از سال 57 تاکنون چه در انقلاب، چه در دفاع مقدس، چه در صحنه‌های بعد از آن همراه و یاور رهبر و نظام بوده و هستند.

 شما سال­هاست در منطقه اورامانات حضور دارید، خدمات و تلاش‌های نظام در منطقه تا چه میزان مورد توجه بوده و آیا می‌توان آن را با دوران طاغوت مقایسه کرد؟

حقیقتا" اصلا" قابل قیاس نیست و خدمات نظام در این سال‌ها در همه بخش‌ها ده‌ها برابر بیشتر شده و امروز نه تنها روانسر بلکه کل اورامانات از امکانات مختلفی برخوردار است که میزان رفاه عمومی در جامعه را تاحد زیادی افزایش داده است.

در همین بخش مساجد، ما پیش از انقلاب تنها دو مسجد در روانسر داشتیم که عموما" یک روحانی هم داشت اما الان در کل شهرستان بالغ بر 100مسجد داریم که فقط در خود شهر روانسر 9مسجد داریم  و همه شهرستان شاید کمتر از 10روحانی داشت درحالی که اکنون بالغ بر 60روحانی داریم که در همه روستاها و مناطق به فعالیت برای ترویج دین مبین اسلام مشغولند. نظام جمهوری اسلامی ایران حقیقتا" دغدغه دین دارد و هدفش دین است و در این راستا هم گام‌های مهمی برداشته که قابل توجه است اما باتوجه به هجمه گسترده دشمنان و استکبار جهانی و شیوه‌های مختلف رسانه‌ای و روانی نیازمند توسعه هرچه بیشتر معارف و احکام الهی در جامعه هستیم که روحانیت اصیل و انقلابی در این راستا می‌تواند گام‌های اساسی بردارد.

فتوای اخیر مقام معظم رهبری را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

فتوای اخیر مقام معظم رهبری سبب تالیف قلوب و آرامش در کل جهان اسلام شد و ایشان باتوجه به اینکه خود عالمی آگاه، فقیه، دانشمند مسلم و اسلام شناس هستند بسیار خوب به این موضوع پرداختند و این فتوا منجر به ایجاد وحدت در جهان اسلام شد و بسیاری از فتنه‌ها و توطئه‌ها را خنثی کرد. از طرفی تبعیت از حاکم اسلامی بر همه ما واجب است و حقیقتا" جهان اسلام در این ماجرا به ایشان احسنت گفت و همه اهل سنت هم از ایشان ممنون هستند که سبب تقریب و وحدت در بین جامعه اسلامی را فراهم کردند.

البته اهل سنت نیز همانند خود امام شافعی(رضی الله عنه) درباره سلام و صلوات بر اهل بیت(ع) بسیار تاکید دارد و هرکس که نسبت به اهل بیت مکرم پیامبر(ص) ذره‌ای کم‌لطفی کند معتقد به اسلام اصیل نیست و دروغ می‌گویدو حتی خدا و رسول خدا را قبول ندارد.

 اخیرا" تغییراتی در تشکیلات روحانیت اهل سنت در استان‌ها رخ داده و طرح ساماندهی مدارس علوم دینی اهل سنت در کشور در حال انجام است، نظر شما در این خصوص چیست؟

تشکیلات دائره روحانیت در استانی مانند کرمانشاه بسیار محدود بود که با این تغییر تشکیلاتی، خوشبختانه کل امور اهل سنت در حوزه فعالیت دفتر نمایندگی ولی‌فقیه در امور اهل سنت استان قرار گرفت و یقیناً بودجه و امکانات بیشتری خواهد داشت که حرکتی درست و ارزنده است البته بایستی دامنه اعتبارات آن افزایش پیدا کند تا نقش حمایتی بیشتری بیابد. در بخش مدارس علوم دینی اهل سنت هم ما هم‌اکنون دارای 30طلبه هستیم و نخستین مدرسه‌ای بودیم که از طرح جدید استقبال کردیم زیرا در این طرح مدارک تحصیلی طلاب و مدرسین به موقع صادر می‌شود، امکانات و تجهیزات مناسب برای تحصیل طلاب علوم دینی فراهم می شود و برخی نابسامانی‌ها پایان می‌یابد. از این رو طرح ساماندهی، بسیار خوب است و ما از آن استقبال می‌کنیم البته طبیعی است در یکی دوسال اول تا طرح جابیفتد ممکن است برخی ناهماهنگی‌ها باشد اما درکل این طرح تاکنون بسیار خوب بوده است و ما ممنون دبیرخانه شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت و دفتر نمایندگی ولی‌فقیه دراستان و نیز آیت الله علماء نماینده محترم ولی‌فقیه در استان و امام جمعه کرمانشاه هستیم زیرا ایشان روحیه‌ای بسیار تعاملی و شایسته دارند.

 نشریه فرهنگی تربیتی مدارس اهل سنت را ملاحظه کرده‌اید، نظرتان در این باره چیست؟

سال­ها جای یک نشریه برای طلاب، مدرسین و مدیران مدارس علوم دینی اهل سنت در کشور خالی بود که خوشبختانه این خلاء شناسایی شده و نشریه‌ای وزین و شایسته منتشر شده که مطالب آن در راستای تقریب و وحدت در جامعه و البته تاحدی علمی و آموزشی است که با مطالعه آن بینش و آگاهی انسان نسبت به جهان اسلام و جامعه اهل سنت بیشتر می‌شود و امیدوارم این نشریه تداوم داشته و روز به روز با کیفیت و مطالب ارزنده دیگر ارتقاء یابد.

- از شما تشکر می‌کنیم.

- من هم از شما سپاسگزارم و امیدوارم موفق باشید.

 

آمار
تعداد مشاهده مقاله: 306
تعداد دریافت فایل اصل مقاله: 65
ارسال نظر در مورد این مقاله

شماره‌های پیشین مجله

MDB2 Error: unknown error