یکشنبه
خرداد 23
 
  • افزایش اندازه متن
  • اندازه متن پیش فرض
  • کاهش اندازه متن

امروز شاهد ثمره برنامه های مفید و هدفمند دبیرخانه در مدارس هستیم

مقاله 11، دوره 4، شماره 14، بهار 1392، صفحه 20-21 XML اصل مقاله (321 K)
نوع مقاله: گفت و گو
نویسندگان
بهنام وحیدی
خبرنگار افتخاری وفاق / حنفی اهل سنت / خراسان شمالی
چکیده
 
مدرسه علمیه کریمی اهل سنت روستای یکه سعود بالا جرگلان در استان خراسان شمالی، شهرستان بجنورد، بخش راز و جرگلان و در روستای یکه سعود بالا قراردارد. این حوزه علمیه در سال1337 توسط نورالله آخوند درخشان، تأسیس گردیده است، مدیر این مدرسه علمیه «آنا آخوند درخشان» می باشد، از این مدرسه علمیه تاکنون روحانیون و علمای اهل سنت شاخصی فارغ التحصیل شده اند.
موضوعات
گزارش؛ گفت و گو
اصل مقاله

گفت و گو با «آنا آخوند درخشان» مدیر مدرسه علمیه کریمی اهل سنت روستای یکه سعود بالا جرگلان:

امروز ما شاهد به ثمر نشستن برنامه های مفید و هدفمند دبیرخانه در مدارس علمیه هستیم

پس از انقلاب، اهل سنت از آزادی کامل دینی و مذهبی برخوردار شدند

 

در این مدرسه در حال حاضر24 طلبه مشغول به تحصیل می باشند که به صورت شبانه روزی مشغول به فراگیری دروس و مباحث دینی و فقهی هستند و تعداد روحانیون فارغ التحصیل از این مدرسه 20نفر می باشد و مدرسین این حوزه علمیه نیز، آنا آخوند درخشان، نور محمد آخوند نوروزی و عوض محمد آخوند درخشان می باشد.

در خصوص موقعیت جرگلان برای ما توضیح دهید و بفرمایید پس از انقلاب چه خدمات عمرانی و فرهنگی و... در این منطقه اجرایی شده است؟

جرگلان منطقه ای کوهستانی با مردمانی دیندار، ولایت مدار و شهید پرور در شمال بجنورد و نواحی مرزی ایران با ترکمنستان قرار دارد و ساکنان آن در طول تاریخ به علت کوهستانی و دور افتاده بودن و عدم توجه مسئولان وقت به پیشرفت و توسعه این منطقه، طعم تلخ محرومیت را چشیده اند و حالا در دوران حکومت اسلامی از مسئولان خراسان شمالی التماس دعا دارند، قبل از انقلاب و در دوران حکومت ظالمانه رژیم منفور شاهنشاهی مردم این منطقه از هیچ گونه امکانات رفاهی و خدماتی برخوردار نبودند و بلکه در سخت ترین شرایط زندگی خود را می گذراندند، ولی بعد از پیروزی انقلاب حضرت امام خمینی (ره) و سقوط نظام فاسد شاهنشاهی و به لطف خداوند منان و عنایات مقام معظم رهبری و دولت خدمتگزار، مردم این منطقه از نعماتی چون، آب شیرین، جاده آسفالت، تلفن، برق، خانه بهداشت، درمانگاه، داروخانه، بانک، پست بانک، دبستان، مدرسه، دبیرستان و... برخوردار شدند که مردم این منطقه هرگز فکر نمی کردند که همچون امکاناتی ارزشمند به این منطقه اختصاص داده بشود که این ها همه از خدمات و برکات ارزشمند انقلاب شکوهمند اسلامی است. امروز اهالی ترکمن جرگلان به واسطه بنیاد مسکن انقلاب اسلامی از خانه های مقاوم در برابر زلزله برخوردارند و خانواده هایی که تحت پوشش کمیته امداد حضرت امام خمینی (ره) هستند به صورت رایگان از مسکن برخوردارند که این همه خدمات بی نظیر و شایسته را اهل سنت این منطقه، مدیون امام راحل و رهبر معظم انقلاب و دولت خدمتگزار هستند.

 

خدمات ارائه شده به مدارس علمیه اهل سنت جرگلان را بعد از انقلاب چگونه ارزیابی می کنید؟

قبل از انقلاب، اهل سنت در فشار و در محدودیت تبلیغات دینی بودند، ولی پس از انقلاب، اهل سنت از آزادی کامل دینی و مذهبی برخوردار شدند، قبل از انقلاب، مدارس علمیه و مساجد اهل سنت بسیار کم و ناشناخته بود، ولی بعد از انقلاب تعداد حوزه های علمیه و مساجد اهل سنت رشد چشمگیری داشت که این ها همه بیانگر آزادی کامل اهل سنت در ایران اسلامی است، خوشبختانه و به لطف مقام معظم رهبری، طلاب و مدرسین مدارس علمیه اهل سنت بعد از انقلاب از امکاناتی همچون، کامپیوتر، دفترچه بیمه، کارت پارسیان، معافیت تحصیلی، پرداخت شهریه برای طلاب، پرداخت حقوق برای مدیر و مدرسین حوزه علمیه، بن خرید کالا، سفر به حج و عمره، رفتن به اردوهای زیارتی، سیاحتی و... برخوردار هستند که ما برادران اهل سنت حتی در خواب هم تصور نمی کردیم از همچنین امکاناتی برخوردار بشویم و امروز مدارس علمیه اهل سنت توانسته است طلاب زیادی را جذب بکند و اینها همه به خاطر لطف و نگاه ویژه پدرِ بزرگ، شایسته و عزیزمان حضرت آیت الله العظمی امام خامنه ای (مدظله العالی) به فرزندانش است.

وحدت علمای تشیع و اهل سنت راز و جرگلان را چگونه توصیف می کنید؟

علمای تشیع و اهل سنت در این منطقه همانند دو برادر در کنار هم زندگی می کنند، علمای این منطقه فقط به مشترکات یکدیدگر از جمله، خداوند، پیامبر اسلام، قبله واحد، دین اسلام، کتاب واحد و دیگر مشترکات می اندیشند و به شکر خداوند متعال ما هیچ گونه اختلافی نداریم، علمای تشیع و اهل سنت این منطقه فقط در جهت شکوفایی نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران و گسترش دین اسلام تلاش می کنند و با وحدت و انسحام بی نظیرشان مشت محکمی بر دهان یاوه گویان و دشمنان اسلام می زنند.

 

دروسی را که در مدارس علوم دینی اهل سنت جرگلان تدریس می شود را ذکر بفرمایید؟

دروسی که در مدارس علوم دینی اهل سنت جرگلان تدریس می شوند عبارتند از، صرف، علم نحو، علم بیان، منطق، علوم القرآن، علم کلام، تفسیر، حدیث، فقه احکام، شهید کربلا و... می باشد.

 

طلبه موفق از نگاه شما چه طلبه ای است؟

طلبه ای که احساس مسئولیت بکند، مباحث دینی را که فرا می گیرد بیشتر در جهت رفع مشکل به طلابی که خوب یاد نگرفته اند بیاموزد، از وقت و زمانی که در کلاس در اختیار دارد استفاده لازم را ببرد، کنجکاو باشد و با استاد خود بیشتر در ارتباط باشد، محقق باشد و به دنبال پژوهش باشد این ها از صفات یک طلبه موفق می باشد.

 

تعامل شما با طلاب چگونه است؟

تعامل بنده و سایر مدرسین حوزه علمیه با طلاب همانند پدر با فرزند است و ما خوشبختانه ار تباط بیشتری با طلاب داریم و طلاب نیز هرگونه مشکلی که در درس و یا خارج از درس داشته باشد با استاد خود مشورت می کند و درصورت لازم از راهنمایی های استادش استفاده لازم را می برد.

 

توصیه شما به طلاب چیست؟

توصیه بنده به طلاب این است که مطالبی را که در سر کلاس می آموزند در جهت رفع مشکلات مردم به کار بگیرند و در دوران طلبگی تا در صورت ممکن جوانان را با آموزه های اسلامی و وصایای رسول اکرم (ص) آشنا بکنند، برای جلب رضایت خداوند متعال درس بخوانند، غرور و تکبر نداشته باشند، هرگز دست از مطالعه بر ندارند و هر چقدر هم مطالب دینی فرا گرفتند باز هم با خود بیندیشند و انگار که چیزی یاد نگرفته اند و به دنبال تحقیق و پژوهش باشند.

 

با دبیر خانه شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت به چه میزان آشنایی دارید؟

آشنایی بنده با دبیرخانه آن قدر زیاد نیست و فقط می دانم که در جهت رفع مشکلات و ساماندهی مدارس علمیه اهل سنت شکل گرفته است و بحمدالله امروز ما شاهد به ثمر نشستن برنامه های مفید و هدفمند دبیرخانه از طریق دفتر امور اهل سنت استان های خراسان در مدارس علمیه این منطقه هستیم.

آیا با برنامه های دبیرخانه موافق هستید؟

بله کاملا موافق هستم، چرا که با ساماندهی شدن مدارس علمیه اهل سنت، ما توانسته ایم از امکانات شایسته ای برخوردار بشویم و دروسی را که به طلاب می آموزیم هدفمند باشد و همچنین با ساماندهی مدارس علوم دینی اهل سنت مدارک علمی معتبری به طلاب در پایان تحصیلات ارائه می شود که این در جذب و استخدام روحانیون اهل سنت می تواند موثر باشد.

 

تاکنون چه خدماتی از سوی دبیرخانه به طلاب و مدرسین حوزه های علمیه اهل سنت اختصاص داده شده است؟

خدماتی همچون، شهریه طلاب، حقوق مدیران و مدرسین حوزه، بن خرید کالا و کتاب، صدور دفترچه تأمین اجتماعی،معافیت تحصیلی، مدارک معتبر علمی در پایان تحصیلات، سفر به نمایشگاه بین المللی کتاب، کارت پارسیان، اعزام سالیانه اساتید به عمره مفرده و دیگر.

 

نظرتان در خصوص ارسال مجله وفاق به مدارس علمیه اهل سنت چیست؟

مجله وفاق ماهانه به دست مدرسین حوزه علمیه می رسد، کمال تشکر را داریم از این جهت که این مجله ما را از اخبار و تحولات حوزه های علمیه اهل سنت، نظرات روحانیون اهل سنت و سایر اخبار جهان اسلام آگاه می کند.

 

 

آمار
تعداد مشاهده مقاله: 363
تعداد دریافت فایل اصل مقاله: 81
ارسال نظر در مورد این مقاله

شماره‌های پیشین مجله

MDB2 Error: unknown error