یکشنبه
خرداد 23
 
  • افزایش اندازه متن
  • اندازه متن پیش فرض
  • کاهش اندازه متن

خاطراتی از زندگی رهبر معظم انقلاب

مقاله 9، دوره 4، شماره 14، بهار 1392، صفحه 17-17 XML اصل مقاله (309 K)
نوع مقاله: مقالات
نویسندگان
حجت‌الاسلام والمسلمین مروی
معاون ارتباطات حوزوی دفتر رهبری
موضوعات
امام (ره ) و رهبری
اصل مقاله

خاطراتی از زندگی رهبر معظم انقلاب

 

از زبان حجتالاسلام والمسلمین مروی

معاون ارتباطات حوزوی دفتر رهبری

چند سال قبل شب عید فطر دفتر بودیم برای استهلال و کار‌های آن، نماز را به امامت آقا خواندیم بعد از نماز گفتند افطار را برویم منزل ما و ما تعارف کردیم که نه. اگر چه تمایل داشتیم که برویم، ایشان اصرار کردند که نه بیایید منزل ما، ما هم رفتیم، سر سفره چای بود و نان و پنیر و ظرفی حلوا، ما با این غذا‌ها خودمان را سیر نکردیم که برای غذای اصلی جا داشته باشیم، به اشاره از خادم ایشان که پیرمردی است پرسیدیم خبری است گفت نه همین غذاست.

وقتی آقا رفتند این خادم گفت خانواده آقا رفته‌اند مشهد و برای خانه یک ظرف بزرگ حلوا درست کرده‌اند افطار همین را هر شب می‌خوریم، درباره سحری پرسیدیم گفت «هر شب من یک آبگوشتی برای سحر بار می‌گذارم و سحر با آقا می‌خوریم.»

***

یکی از خصوصیاتی که درس ایشان دارد، اجازه می‌دهند شاگردها سر درس اشکال کنند. این یکی از امتیازات درس های حوزه است که شاگرد، جلوی استاد اشکال، سؤال و مباحثه می‌کند. این یک امتیاز بزرگی است. حضرت آقا هم سر درس، اجازه می‌دهند، فضا هم آن قدر فضای طلبگی و حوزه‌ای است که اگر کسی اشکالی، سؤالی به ذهنش می‌آید، احساس نگرانی و ترس و اُبهت نکند و راحت بتواند آن ها را مطرح کند. ایشان هم به همه اجازه می‌دهند، این خیلی برای من جالب است؛ حتّی بعضی‌ها اشکالات یا سؤالهایشان خیلی هم عمیق نیست، به همان هم اجازه می‌دهند که صحبت بکند. تحقیرش نمی‌کنند، وسط حرفش نمی‌آیند. البته ممکن است در مواردی پاسخی ندهند تا مشخص می‌شود سؤال و اشکالی که کرده، حرف عالمانه‌ای نبوده است. گاهی جلسات درس تبدیل به مناظره و مباحثه می‌شود. آقا چیزی می‌فرمایند، یک اشکال مطرح می‌شود. باز می‌فرمایند، باز یک اشکال. کاملاً آزادند. راحت افراد سؤال و اشکال می‌کنند و ایشان هم همین را می‌پسندند و دوست دارند. خودشان این جور فضای بحث و مباحثه و نقد و نقادی را دوست دارند.

درس خارج از ایشان خیلی کار می‌برد، به انصاف از درس‌های بسیار خوب حوزه هم است، یک بار به ایشان عرض کردم دوستان رادیو مایلند درس شما را پخش کنند و درس برخی از مراجع قم را هم پخش می‌کنند، پرسیدند آیا درس همه پخش می‌شود و این امکان برای همه است، گفتم نه، مگر رادیو چقدر ظرفیت دارد، بعد گفتند پس من هم نمی‌خواهم پخش شود.

آمار
تعداد مشاهده مقاله: 324
تعداد دریافت فایل اصل مقاله: 59
ارسال نظر در مورد این مقاله

شماره‌های پیشین مجله

MDB2 Error: unknown error