یکشنبه
خرداد 23
 
  • افزایش اندازه متن
  • اندازه متن پیش فرض
  • کاهش اندازه متن

در استان خراسان شمالی وحدت و انسجام خوبی بین شیعه و سنی وجود دارد

مقاله 29، دوره 3، شماره 13، زمستان 1391، صفحه 44-44 XML اصل مقاله (276 K)
نوع مقاله: اخبار ایران و جهان اسلام
نویسندگان
بهنام وحیدی
خبرنگار افتخاری وفاق / حنفی اهل سنت
موضوعات
سیاسی؛ فرهنگی و اجتماعی
اصل مقاله

در استان خراسان شمالی وحدت و انسجام خوبی بین شیعه و سنی وجود دارد


همزمان با ایام ولادت پیامبر اسلام (ص) و هفته وحدت همایش بزرگ علمای تشیع و اهل سنت خراسان شمالی در مسجد اهل سنت یکه صعود بخش جرگلان (بجنورد) برگزار شد.

 به گزارش خبرنگار وفاق از بجنورد، در این همایش «حاج گلدی آخوند کمالی» عضو شورای فتاوی اهل سنت خراسان شمالی با تاکید بر وحدت بین شیعه و سنی گفت: در این استان وحدت و انسجام خوبی بین شیعه و سنی وجود دارد.

مدیر حوزه علمیه اهل سنت روستای امانلی(جرگلان)اضافه کرد: توجه به اشتراکات مذهبی و پایبندی به آن می تواند زمینه ساز وحدت و انسجام بین پیروان این دو مذهب اسلامی باشد.

وی با تحسین نامگذاری هفته وحدت از سوی حضرت امام خمینی(ره) افزود: پیشنهاد بنیانگذار جمهوری اسلامی پیامبرگونه بود زیرا رسول گرامی اسلام نیز در نخستین مرحله حکومت اسلامی یک ملت واحد تشکیل داد و مهاجر و انصار را به اخوت و برادری فراخواند.

آخوند کمالی گفت: با درایت و روشن بینی امام خمینی(ره) این اختلاف تاریخی که در میلاد حضرت رسول اکرم(ص) به دو روایت اهل سنت و شیعه وجود داشت نیز سرمنشا وحدت و به عنوان هفته وحدت نامگذاری شد.

وی ادامه داد: ما امروز در دنیای اسلام پرچمدار وحدت هستیم و در جامعه ما شیعه و سنی در کنار هم زندگی می کنند که این موضوع دشمنان را آزار می دهد و تلاش دارند با شیوه های مختلف مسلمانان را در مقابل هم قرار دهند که باید هوشیار بود و با پیروی از دستورات خدا و راهنمایی های نبی مکرم اسلام (ص) توطئه های دشمنان را خنثی کرد.

« حاج رحیم بردی آخوند صمدی» امام جمعه اهل سنت جرگلان نیز در این مراسم طی سخنانی بر حفظ اتحاد و هوشیاری میان مسلمانان تاکید و تصریح کرد: خوشبختانه وحدت در میان مسلمانان شیعه و سنی جرگلان موجب شده است که کوچکترین اختلاف میان آنها ایجاد نشود.

هم چنین « احمدی بیغش» استاندار خراسان شمالی» در همایش منادیان وحدت منطقه مرزی و سنی نشین راز و جرگلان(بجنورد) طی سخنانی اظهار داشت: ولایتمداری مردم منطقه راز و جرگلان موجب شده تا آنها در کنار برادران شیعه با وحدت و همدلی زندگی خوبی را در کنار یکدیگر تجربه کنند.

احمدی بیغش گفت: در اجتماع مسلمین به ویژه ملت ایران، غایت و هدفی نهفته است که بشارت می دهد ایرانیان از هر قوم ، قبیله، نژاد و مذهبی که باشند برای حفظ ارزش هایشان متحد و یکپارچه اند.

وی با  اشاره به رهنمودهای حکیمانه مقام معظم رهبری تصریح کرد: آنچه که امروز بر آن تأکید داریم و یکى از وظائف بزرگ و درجه‏ اول ما مسلمان هاست، مسئله‏ى اتحاد و وحدت است.

 وی خاطرنشان کرد: یقینا مردم سرزمین گنجینه فرهنگها و معرفتها، باب الرضا (ع) خراسان شمالی نیز با بصیرت به اصول نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران و درک اصل مهم اتحاد و وحدت، در تمام صحنه های حساس و سرنوشت ساز، از هر قوم و قبیله ای همچون سیل خروشان به هم پیوسته و یکصدا، طنین وحدت را سرداده و خواهند داد و جهانیان مصداق اتحاد اعجاب انگیز مردم این خطه را در نوزدهم مهر سال ۱۳۹۱ و استقبال از رهبر معظم انقلاب اسلامی(مدظله العالی) به نظاره نشستند.

حدود ۱۰ درصد از جمعیت ۸۶۷ هزار نفری استان خراسان شمالی ترکمن های سنی مذهب هستند که در بجنورد و مانه و سملقان و منطقه مرزی رازو جرگلان سکونت دارند.

آمار
تعداد مشاهده مقاله: 593
تعداد دریافت فایل اصل مقاله: 63
ارسال نظر در مورد این مقاله

شماره‌های پیشین مجله

MDB2 Error: unknown error