یکشنبه
خرداد 23
 
  • افزایش اندازه متن
  • اندازه متن پیش فرض
  • کاهش اندازه متن

سیده حمیده حسینی

مقاله 17، دوره 3، شماره 13، زمستان 1391، صفحه 26-26 XML اصل مقاله (368 K)
نوع مقاله: گزارش خبری
نویسندگان
سیده حمیده حسینی
مدیر اسبق مدرسه حضرت خدیجه / سنندج
اصل مقاله

سیده حمیده  حسینی

مدیر اسبق مدرسه حضرت خدیجه / سنندج

 

از سال 73 سال وارد مدرسه علوم اسلامی شدم و همکاری ام با مرکز بزرگ اسلامی به صورت تدریس بوده است، بعد چند سال معاون و بعد مدیریت مدرسه حضرت خدیجه سنندج به من واگذار شد و کلا مدت 16 سال است  که با مرکز بزرگ همکاری دارم. در واقع از زمان طلبگی همکاری داشتم.

من در یک خانواده مذهبی بزرگ شدم، در زمان تحصیل، به دروس دینی و علوم قرآنی خیلی علاقه مند بودم، من با سیکل وارد حوزه شدم، اما بعد دبیرستان را ادامه دادم و دیپلم گرفتم.

از قبل خیلی سؤال ها در ذهنم بود که در دروس راهنمایی یا دبیرستان نمی توانستم به جواب برسم. فکر کردم در علوم دینی این جواب ها را پیدا می کنم. هدف دیگر این بود که بتوانم به قرآن و دین خدمت کنم.

طلاب مدرسه به عنوان امام جماعت به مدارس اعزام می شوند یا در ماه رمضان در جاهای مختلف کلاس احکام و قرآن و غیره می گذارند. بحمدلله بچه ها فعال هستند، بدون هیچ گونه چشم داشتی کسانی را که علاقه مند هستند جمع می کنند و تشکیل کلاس می دهند.

 

کیفیت تحصیل و آموزش

مدارس دینی ما خیلی مراجعه کننده دارد خیلی دوست دارند که بیایند و تقریبا در منطقه این مدرسه را می شناسند و هم خانواده ها علاقه مند هستند و هم خوهران می آیند ثبت نام می کنند، مشکل اصلی ما این است که ما مدرک رسمی نداریم. الان تا این مقطع زمانی بعد از 5 سال درس خواندن برای طلاب مدرک داخلی صادر می شود که معادل فوق دیپلم است و متاسفانه اعتبار ندارد. عده ای برای علم آموزی و بالا بردن آگاهی خودشان و خانواده شان می آیند و ادامه می دهند، اما عده ای به مدرک نیاز دارند، چون جامعه ما الان مدرک گرا شده و چون مدرک مهم است با این وضعیت برخی از نیمه راه ترک تحصیل می کنند و می روند.

بعد از پایان امتحانات خرداد اعلام پذیرش می کنیم تا فرصت برای ثبت نام باشد و 300 یا 400 نفر برای ثبت نام می آیند، اما وقتی متوجه می شوند که مدرک قابل اعتباری ندارد نهایتا 20 یا 30 نفر می مانند. الان مشکل عمده ما مدرک است.

دبیرخانه شورای برنامه ریزی، قول هایی داده است، متآسفانه درس هایی که این جا خوانده می شود در حد امتحانی که دبیرخانه می گیرد نیست امتحان آنها خیلی سنگین تر است.

درس هایی که برای طلاب ما گذاشته اند اصلا کتاب هایی هستند که ترجمه نشده اند و برخی را ما اصلا پیدا نکردیم و کتاب جایگزین کردیم. منابع باید به روز و در دسترس باشند. به صورت CD یا نوار ولی طلاب ما متأسفانه از این امکانات محروم اند.

کتاب ها باید در دسترس باشند. اگر دروس کارشناسی شوند خیلی بهتر است و برای این که طلاب راحت تر باشند شورای برنامه ریزی بازرس بفرستد و امتحان های هر ترم که گرفته می شود همان نمرات را قبول کنند یا حداقل تطبیق کنند. من خودم مدرک اینجا را دارم بعداز 16 سال سابقه کار به من گفتند که شما مدرک ندارید. وقتی دیگران که می خواهند اینجا درس بخوانند وقتی سرنوشت من را ببینند دلسرد می شوند. فضای آموزشی مناسبی نداریم و حق الزحمه ها هم کم است و کفایت نمی کند.

با توجه به این که وجود مدارس دینی خودش یک نعمت است بنابراین باید رسیدگی شود تا ما بتوانیم جوانان را جذب کنیم. اگر مدرک رسمی بدهند مطمئنا مراجعه کننده ده برابر می شود.

آمار
تعداد مشاهده مقاله: 338
تعداد دریافت فایل اصل مقاله: 60
ارسال نظر در مورد این مقاله

شماره‌های پیشین مجله

MDB2 Error: unknown error