یکشنبه
خرداد 23
 
  • افزایش اندازه متن
  • اندازه متن پیش فرض
  • کاهش اندازه متن

احیای ارزش های اسلامی به دست روحانیون است

مقاله 16، دوره 3، شماره 13، زمستان 1391، صفحه 24-25 XML اصل مقاله (528 K)
نوع مقاله: گزارش خبری
نویسندگان
طوبی فرداد
مدیر مدرسه علوم دینی امام شافعی خواهران / شهرستان سقز
موضوعات
گزارش
اصل مقاله

احیای ارزش های اسلامی به دست روحانیون است

طوبی فرداد / مدیر مدرسه علوم دینی امام شافعی خواهران / شهرستان سقز

 

در دوران تحصیلم در دبیرستان، امام جماعت ما در کلاس های درس صحبت می کرد و از آن موقع فهمیدم که خواهران هم می توانند تحصیلات حوزوی داشته باشند، من معدلم بالا بود و سنندج هم مدرسه داشت و تعدادی از ما که معدلشان بالا بود به مرکز استان رفتیم و از مدرسه امام محمد غزالی که در حال حاضر مدرسه حضرت خدیجه است فارغ التحصیل شدم.

برنامه های این مدرسه در طول سال برابر دستوراتی که از طرف معاونت آموزش و پژوهش و معاونت فرهنگی و امور روحانیون مرکز بزرگ اسلامی می رسد اداره می کنیم. از سال 77 بخش خواهران مدرسه امام شافعی تأسیس شده و تا کنون 95 نفر فارغ التحصیل داریم. تعدادی مدرس و تعدادی هم مربی قرآن و احکام شدند. خواهران در فعالیت های اجتماعی و فرهنگی حضوری فعال دارند.

جامعه ما یک جامعه اسلامی است و نیازمند به علوم دینی است. دانشگاه کارکرد خودش را دارد. احیای ارزش های اسلامی و انسجام دینی و ملی به دست روحانیون است. در این زمینه هر قدر تلاش کنیم باز هم کم است و البته افرادی که کار می کنند خستگی ناپذیرند.

نکته اساسی برای طلاب خواهر، مشخص بودن آینده علمی و کاری آنهاست. باید برنامه ای برای خواهران وجود داشته باشد. مسائل خواهران را با برادران مخلوط نکنیم. باید برای آن ها برنامه ریزی مناسب وضعیتشان در جامعه داشت.

نظام آموزشی که برای خواهران تنظیم می شود باید وضعیت آینده آنها را هم مشخص کند. این جا یک کارخانه انسان سازی است و جایی است که تربیت نسل می شود و آینده   جامعه اسلامی را می سازد.

مقام معظم رهبری فرمودند هر کاری را که برای اهل تشیع کردید برای اهل تسنن هم بکنید، ما هم خیلی خوشحالیم که رهبر فرزانه ما چنین نظری دارند و این برای ما خیلی با ارزش است.

 

استاد و طلبه نمونه

جایگاه خودش را به عنوان یک معلم بشناسد، وقتی که جایگاهش را شناخت وظیفه اش را می شناسد، مسئولیتش را می شناسد و احقاق حق می کند و می تواند دین خودش را به جامعه ادا کند. طلبه نمونه دو بال علم و اخلاق را داراست. طلبه ای که علم الهیات، علم دین و شریعت دارد، باید با مسائل دینی آشنا باشد چون تربیت نسلی با اوست، باید اخلاق را رعایت کند.

 

طرح های موفق

ما طرح های مختلفی را در تعامل با ارگان ها انجام می دهیم. با بسیج، طرح «صالحین» را برگزار می کنیم. طرح هایی با هلال احمر داشتیم، مسابقات فرهنگی برگزار می کنیم. طلبه خواهری داریم که مقاله نویس است و لوح تقدیر کشوری گرفته است. یا قاری قرآن که در مسابقات قرآن در استان مقام آورده است.

ما با آموزش و پرورش ارتباط داریم، به این شیوه که در شروع سال تحصیلی تعدادی از طلاب واجد شرایط را برای مشاور مذهبی طی نامه ای به آن ها معرفی می کنیم. در ارتباط با کمیسیون بانوان فرمانداری هم همکاری داریم. از طرف مرکز بزرگ اسلامی یک نماینده معرفی می شود که 

فعلا بنده هستم. بستگی به توانایی های هر اداره کار ها تقسیم می شود، مثلا توانایی اداره ما فرستادن سخنران یا تهیه سالن اجتماعات است، در پایان گزارش کارها نیز ارائه می شود. در همکاری با هلال احمر کلاس های امدادگری و همایش زلزله را برگزار کردیم. ما در فکر این هستیم که طلبه ها مهارتشان ارتقا پیدا کند.

قبلا پایگاه ما گاهنامه داشت که الان نداریم. همان طور که می دانید نشریه دیواری دیگر کهنه شده و همه معطوف شده به گاهنامه، ماهنامه یا فصلنامه و... . پایگاه بسیج در سال 85 نمونه کشوری اعلام شد و سال گذشته هم به عنوان فرمانده برتر لوح تقدیر گرفت.

 

نشریه وفاق

خیلی عالی است. این نشریه برای ما هم می آید. تعدادی را به مدرسین خواهر و تعدادی را به طلاب می دهیم و بعد آن را در دفترچه ای که داریم ثبت می کنیم تا در انتهای سال بدانیم چه تعداد نشریه برای ما ارسال شده است. مطالب علمی و خبری خوبی ارائه می کند و انعکاس خوبی داشته و انشاالله پر بار تر شود.

از موقعی که دبیرخانه شورای برنامه ریزی، مدارس را تحت پوشش قرار داده، اقدامات خوبی را برای مدرسین و طلاب انجام داده است. نمونه اش ارسال کتب درسی طلاب است که خیلی عالی است. چون هزینه کتاب ها خیلی سنگین است. در مورد مدرسین آینده کاری شان مشخص نبود، ولی این حکم برای آن ها خیلی با ارزش است.

آمار
تعداد مشاهده مقاله: 340
تعداد دریافت فایل اصل مقاله: 61
ارسال نظر در مورد این مقاله

شماره‌های پیشین مجله

MDB2 Error: unknown error