یکشنبه
خرداد 23
 
  • افزایش اندازه متن
  • اندازه متن پیش فرض
  • کاهش اندازه متن

استاد باید با عشق و علاقه تدریس کند

مقاله 12، دوره 3، شماره 13، زمستان 1391، صفحه 22-22 XML اصل مقاله (238 K)
نوع مقاله: گزارش خبری
نویسندگان
فایق رستمی
مدرس / مدرسه امام شافعی مریوان
موضوعات
گزارش
اصل مقاله

استاد باید با عشق و علاقه تدریس کند

فایق رستمی / مدرس / مدرسه امام شافعی مریوان

 

منطقه ما بحمدلله از قدیم الایام، ماموستاهای برجسته، بلند همت و عالی داشته است. اما اکنون طلاب با منهج بهتری درس می خوانند. در قدیم مثلا کتاب ها که مجلد و چاپ شده نبود آنها را با دست می نوشتند من یادم هست که ده ساله بودم که طلبه شدم. پدرم یک چوپان بود و  خانواده ای بسیار فقیر بودیم، اما پدرم مشوق ما بود، سواد نداشت اما می گفت من شما را وقف دین می کنم، این جمله خیلی عجیب بود که شما باید وقف دین باشید. با این که من حوصله درس خواندن را نداشتم، ولی تشویق ایشان بود که مرا حرکت داد. می گفت شما بروید درس بخوانید برای این که سرمایه باشید و به مملکت خدمت کنید. من علاقه نداشتم، ولی از بس پدرم تشویق کرد آن قدر علاقه مند شدم که وقتی به منطق و فقه رسیدم حتی شب ها نمی خوابیدم و متن تمام کتاب ها را حفظ کرده بودم.

استاد باید مدیریت داشته باشد و رئوس درس های خود را بداد، از نظراخلاقی باید نمونه باشد. اگر استاد هر چند خوب درس بدهد، اما اخلاق نداشته باشد، هیچ فایده ای ندارد. پس در درجه اول باید متخلق به اخلاق حسنه باشد و بعد باید رئوس تدریس را بداند. استاد باید با محبت و عشق و علاقه تدریس کند، با نشاط و روی خوش به کلاس برود و طلاب را به هیچان آورد، تنها این نباشد که تدریس کند برود، باید ریشه ای درس دهد و سطحی نباشد.

 

طلبه باید تواضع داشته باشد.

 امام شافعی می فرماید: «با ادب باش و روی این ادب استقامت داشته باشد». طلبه باید تواضع داشته باشد. با تواضع بزرگ می شوی، اما با تکبر خوار می شوی. طلبه باید با اخلاق باشد و با دقت درس استاد را گوش کند، اگر نفهمید سؤال کند. با بصیرت و متفکر باشد.

 

بحمدلله خداوند لطف کرده و در مملکت ما امنیت وجود دارد. هر جایی که امنیت باشد می توان هم سطح مادی و هم معنوی را بالا برد. امنیت نباشد هیچ چیز نیست. ما تشکر می کنیم از شورای برنامه ریزی که به مناطق ما سر می زنند تنها توصیه ما این است که به رفاه ماموستاها توجه شود. رئیس محترم مرکز واقعا انسان خوبی است و ما مسائل را با ایشان در میان می گذاریم.

آمار
تعداد مشاهده مقاله: 356
تعداد دریافت فایل اصل مقاله: 55
ارسال نظر در مورد این مقاله

شماره‌های پیشین مجله

MDB2 Error: unknown error