یکشنبه
خرداد 23
 
  • افزایش اندازه متن
  • اندازه متن پیش فرض
  • کاهش اندازه متن

نظام جمهوری اسلامی در این منطقه خدمت کرده است

مقاله 10، دوره 3، شماره 13، زمستان 1391، صفحه 18-19 XML اصل مقاله (323 K)
نوع مقاله: گزارش خبری
نویسندگان
ملا عثمان کریمی
مسئول مرکز اسلامی شهرستان مریوان
چکیده
در ابتدا باید از مرحوم پدرم قدردانی کنم. او آن قدر به حوزه های علمیه علاقه داشت که ما را برای خواندن درس دینی تشویق و حمایت کرد. طلاب ما معمولا چه قبل و بعد انقلاب در مناطق سنندج، پاوه، مریوان، سقز، بوکان و ... درس می خواندند.
موضوعات
آشنایی با مشاهیر اهل سنت؛ فرهنگی و اجتماعی؛ گزارش
اصل مقاله

نظام جمهوری اسلامی در این منطقه خدمت کرده است

ملا عثمان کریمی / مسئول مرکز اسلامی شهرستان مریوان

گزارش ویژه وفاق از سفر به استان کردستان


 

در ابتدا باید از مرحوم پدرم قدردانی کنم. او آن قدر به حوزه های علمیه علاقه داشت که ما را برای خواندن درس دینی تشویق و حمایت کرد. طلاب ما معمولا چه قبل و بعد انقلاب در مناطق سنندج، پاوه، مریوان، سقز، بوکان و ... درس می خواندند. اکثر این مناطق دارای مساجدی هستند که در کنار این مساجد حجره هایی هست که طلبه هایی دارد و به عنوان طلبه سنتی مشغول تحصیل می باشند و توسط مردم هم تأمین می شوند.

بنده اول وارد سپاه شدم و از سال 63 در این نهاد خدمت کردم و ده سال است که مسئولیت شعبه مریوان را به عهده دارم. مرکز بزرگ اسلامی، نهادی است فرهنگی که در سال 1359 به دستور امام خمینی (ره) تشکیل شد، ایشان برای طلاب و روحانیون غرب کشور این نهاد را تأسیس نمودند. از آن موقع شعبات در شهرهای دیگر استان کردستان و آذربایجان غربی تشکیل شد. هر چند قبل از جنگ اکثر گروه های منحرف در غرب کشور پایگاه های مهمی داشتند، اما مرکز بزرگ اسلامی کم کم گسترش یافت. در آن زمان اگر این مرکز نبود بدنه روحانیت اهل سنت تکه تکه می شد و به دست گروهی می افتاد.

این سرزمین با خون شهدای شیعه و سنی آبیاری شده است

تفکرات مختلف وهابیت و سلفیت در این منطقه روی جوانان کار می کنند، بنابراین ما باید امکاناتی داشته باشیم که طلاب را پرورش دهیم. بحمدلله با توجه به امکاناتی که مرکز بزرگ غرب کشور در اختیار ما می گذارد توانسته ایم کارهای بزرگی انجام دهیم؛

یک مسجد در دست وهابیت و تفکرات وهابی نیست. حتی در روستاها هم در هر روستا مسجد داریم و یک ماموستا که نماز جمعه هم برگزار می کند. بحمدلله چه از نظر اجتماعی و چه فرهنگی در این شهرستان موفق بوده ایم. زمانی که من مسئولیت اینجا را گرفتم این امکانات نبود، الان تمام روحانیون ما زیر پوشش بیمه تأمین اجتماعی هستند. اگر یک روحانی فوت کند آینده بچه هایش مشخص است، اکثریت طلبه ها هم زیر پوشش خدمات حوزه های علمیه هستند. از نظر عمرانی، برای مسکن روحانیون، اقدامات خوبی انجام شده است.

اگر اشاره ای بکنیم به هشت سال دفاع مقدس بنده به جرأت می توانم بگویم یک شهر مقاوم بود که معروف به قم کردستان شده بود، مردم این جا در یک جبهه نبرد نمی کردند، در دو جبهه جنگ می کردند، یکی جبهه صدام و دیگری گروهک های منافق و تروریست های داخلی. ببینید چه افرادی در این منطقه شهید شدند.

همین پادگان مریوان را که گروهک کومله قصد تصرف پادگان را داشتند، اما با زحمات پیش مرگان مسلمان کُرد، پاسداران اسلام و بسیجیان و ارتشیان همه باهم جلوی آنها را گرفتند. این سرزمین با خون شهدای شیعه و سنی آبیاری شده است.

اگر نبود شهادت این بزرگواران، امروز بنده به جرات می گویم روحانیون و مردم و بازاری و غیره به سادگی و آرامش در این جا نمی نشستیم، واقعا روحانیون در این راه فداکاری کردند. شهید برهان عالی، شهید ملا مصطفی مردوخی، شهید ملامحمد ذبیحی، این ها روحانیون شاخصی بودند که شهید شدند.

هزاران شهید برای این آب و خاک زحمت کشیدند، من خواهشی دارم، ما احتیاج به کمک داریم، احتیاج به امکانات داریم، دشمن در حال تبلیغ کاذب است. بیاییم حوزه های علمیه را تقویت کنیم. من مجوز ساخت حوزه علمیه را در کنار مرکز گرفته ام که در چهار طبقه ساخته خواهد شد. تربیت طلاب باسواد و خوش فکر امکانات می خواهد، اگر ما 200  نفر روحانی با سواد تربیت کنیم، پاسخ دشمنان را خواهند داد.

مرکز بزرگ اسلامی تا حالا خوب خدمت کرده است و نماینده ولی فقیه حاج اقا شاهرودی و حاج اقا فراشی خدمت می کنند. از همه تشکر می کنم. امام (ره) می فرمود: مسئولین موظف اند خدمات را باز گو کنند. نظام جمهوری اسلامی در این جا خدمت کرده است. آخرین روستاها در ارتفاعا ت گاز دارد، این نعمت از عسلویه از راه های صعب العبور لوله کشی شده تا به روستاها در این جا آمده. من یک روستا در شهرستان نمی بینم که دارای برق نباشد، بشکند دست کسی که قدر این نعمت را نمی بیند.

نشریه وفاق

 

خیلی خوب است. حوزه ها را معرفی کنید، چون وقتی به دست طلاب می رسد مؤثر است.

آمار
تعداد مشاهده مقاله: 341
تعداد دریافت فایل اصل مقاله: 62
ارسال نظر در مورد این مقاله

شماره‌های پیشین مجله

MDB2 Error: unknown error