یکشنبه
خرداد 23
 
  • افزایش اندازه متن
  • اندازه متن پیش فرض
  • کاهش اندازه متن

مدیرحوزه علمیه اهل سنت احمدیه گنبدکاووس در گفت و گو با نشریه مدارس علوم دینی اهل سنت کشور

مقاله 10، دوره 1، شماره 2، پاییز 1389، صفحه 18-18 XML اصل مقاله (199 K)
نوع مقاله: گفت و گو
نویسندگان
غلام ولی پور
چکیده
تدوین شیوه نامه جدید آموزشی مدارس علوم دینی اهل سنت، گامی مهم در راستای ارتقای سطح علمی و کیفی  مدارس است
 آخوند عبدالباسط نوریزاد با اشاره به اجرای شیوه جدید نظام آموزشی و ایجاد تحول در مدارس علوم دینی اهل اظهار داشت: تدوین شیوه نامه جدید آموزشی مدارس علوم دینی اهل سنت کشور گامی مهم در راستای ارتقای سطح علمی و کیفی مدارس است.
موضوعات
گفت و گو
اصل مقاله

مدیرحوزه علمیه اهل سنت احمدیه گنبدکاووس

در گفت و گو با نشریه مدارس علوم دینی اهل سنت کشور

 

 وی در  در گفت و گوی اختصاصی با نشریه مدارس علوم دینی اهل سنت کشور گفت: متاسفانه در اوائل، اهداف این طرح به صورت شفاف تبیین نشد و شبهاتی ایجاد کرد که با مقاومت برخی از علمای اهل سنت مواجه شد.

نوریزاد اظهارامیدواری کرد: با رفع برخی از شبهات و شفاف سازی اهداف این طرح در راستای رشد و تعالی کمی و کیفی مدارس اهل سنت اقدامات خوبی صورت گیرد.

مدیرحوزه علمیه اهل سنت احمدیه شهرستان گنبدکاووس از تحصیل بیش یکصد طلبه در این حوزه خبر داد و گفت: این حوزه علمیه در سال 1334 توسط مرحوم حاج نورمحمد آخوند نوریزاد بنیان نهاده شد و از آن زمان به تعلیم و تربیت طلاب اهل سنت مشغول است.

آخوند عبدالباسط نوریزاد با اشاره به اینکه طلاب در این حوزه به صورت شبانه روزی تحصیل می کنند، اضافه کرد: علی رقم حمایت دولت از حوزه های علمیه اهل سنت، این مدارس نیازمند حمایت بیشتری هستند.

وی پیشرفت و تعالی علمی طلاب را در راستای پیشرفت جامعه امری ضروری و مهم برشمرد وتاکید کرد: با تاسیس دفاتر نمایندگی ولی فقیه در امور اهل سنت رسیدگی به امور اهل سنت روند مطلوبتری پیدا کرده و امیدواریم با هدایت آیت الله نورمفیدی و مدیریت کارآمد حجه الاسلام عامری شاهد رشد روز افزون جامعه اهل سنت باشیم.

امام جمعه اهل سنت شهرستان گنبدکاووس گفت: تمامی مردم ترکمن صحرا پیرو  فقه حنفی می باشند، که فرقه وهابیت در بین آنان جایگاه و پایگاهی ندارد.

آخوند عبدالباسط نوریزاد افزود: دشمنان اسلام با درک قدرت امت واحده اسلام از اتحاد بین مسلمین هراس دارند و همواره به ایجاد اختلاف بین مذاهب دامن می زنند.

وی اضافه کرد: مساله وهابیت، معضل جهان اسلام محسوب می شود که از سوی برخی افراطیون و مخالفان دین ترویج می شود و مبارزه با آن وظیفه همه مسلمانان اعم از شیعه و سنی است.

وی، تشکیل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی به دستور مقام معظم رهبری را بیانگر عمق دیدگاه معظم له به مساله اتحاد بین مسلمین جهان دانست و اظهار داشت: انقلاب اسلامی ایران با رهبری بنیانگذار کبیر انقلاب و در سایه وحدت کلمه به پیروزی رسید و حفظ این وحدت همواره مورد تاکید امام راحل و مقام معظم رهبری بوده است.

مدیرحوزه علمیه اهل سنت احمدیه شهرستان گنبدکاووس با اشاره به وجود اقوام و مذاهب مختلف در گلستان از نماینده مقام معظم رهبری در استان به عنوان منادی و پرچمدار واقعی وحدت نام برد و اضافه کرد: آیت الله نورمفیدی همواره براساس منویات و دیدگاه های حضرت امام (ره) و مقام معظم رهبری به عنوان محور اتحاد بین اقوام عمل کرده اند.

وی به تلاش نماینده ولی فقیه در گلستان و مسئولین محلی در جهت احداث مصلی بزرگ اهل سنت در شهرستان گنبدکاووس نیز اشاره کرد و گفت: این مصلی در زمینی به مساحت بیش از 10 هزار متر مربع احداث شد که این مکان مانع از برگزاری نمازهای جمعه متعدد در این شهرستان و باعث ایجاد اتحاد و انسجام شد.

امام جمعه شهرستان گنبدکاووس با بیان اینکه نماز پرصلابت جمعه نمایانگر اتحاد واقعی مسلمین است، تصریح کرد: همه هفته بیش از ده ها هزار نفر از مومنان این شهرستان در صفوف به هم پیوسته در نماز دشمن شکن جمعه که میراث گرانبهای انقلاب اسلامی ایران می باشد، حضور می یابند.

آخوند نوریزاد، با اشاره به زندگی مسالمت آمیز شیعه و سنی در این استان، بیان داشت: اهل سنت گلستان در نهایت آزادی اندیشه و آزادی عمل با نظام و کشور همراه بوده و همواره در تمامی عرصه های سیاسی پیشگام و الگو هستند.

امام جمعه اهل سنت شهرستان گنبدکاووس، به فتوای اخیر مقام معظم رهبری درخصوص حرام بودن اهانت به باورهای اهل سنت هم اشاره کرد و گفت: این فتوای مدبرانه و تاریخی از سوی معظم له باعث خشنودی دنیای اسلام و موجب نامیدی و یاس دشمنان دین و حقیقت گردید.

نوریزاد از رهبر معظم انقلاب اسلامی به عنوان عامل وحدت جهان اسلام نام برد و گفت: سیاست ها و برنامه های جمهوری اسلامی براساس عقاید و باورهای معظم له تدوین می شود و برخلاف اظهارات برخی از دشمنان قسم خورده نظام، وحدت مورد نظر ایشان نمایشی و تشریفاتی نیست.

وی در پایان وجود اختلاف نظر و اختلاف سلیقه را امری طبیعی برشمرد و گفت:  اختلاف نظر در بین علمای یک مذهب نیز وجود دارد اما باید با تقویت اشتراکات به ریسمان الهی چنگ زنیم و دشمنان را ناکام بگذاریم.

آمار
تعداد مشاهده مقاله: 541
تعداد دریافت فایل اصل مقاله: 175
ارسال نظر در مورد این مقاله

شماره‌های پیشین مجله

MDB2 Error: unknown error