یکشنبه
خرداد 23
 
  • افزایش اندازه متن
  • اندازه متن پیش فرض
  • کاهش اندازه متن

شهید ماموستا شیخ الاسلام

مقاله 4، دوره 1، شماره 2، پاییز 1389، صفحه 8-8 XML اصل مقاله (440 K)
نوع مقاله: زندگی نامه
نویسندگان
سیّدعلی خامنه ای
چکیده
شهید بزرگوار، سوم فروردین 1315 در خانواده ای کاملا مذهبی در بانه چشم به جهان گشود و تحت تعالیم عالم گرانقدر محمد شیخ الاسلام (پدرش) قرار گرفت. این بزرگوار در فضایی پرورش یافت که سیزده نسل پیش از او در راستای رسالت و آموزه های دینی به فعالیت مشغول بودند که در این مورد تا هشت نسل پیش از این شهید بزرگوار به صورت مکتوب موجود می باشد.
موضوعات
آشنایی با مشاهیر اهل سنت
اصل مقاله

شهید ماموستا شیخ الاسلام

زندگی نامه

این شهید عالیقدر در محضر علمای بزرگ کردستان به تحصیل فقه و علوم اسلامی پرداخت. ایشان در سال 1336 از سوی عالم و استاد بزرگ، مرحوم ملا باقر مدرس، مجاز و سپس به عنوان مفتی فقه شافعی و دبیر شورای افتا انتخاب شد.

این شهید بزرگوار به مدت قریب 20 سال در شهرستان سقز و حدود 6 سال در دانشگاه مذاهب اسلامی، فقه و اصول فقه را بر اساس مذهب امام شافعی در دانشگاه تهران تدریس نمود.

همچنین این عالم ربانی، مدت 15 سال در سنندج به تدریس و تربیت طلاب علوم دینی اشتغال داشت که بسیاری از علما و روحانیون منطقه از سوی ایشان مجاز گردیدند. ماموستا ملا محمد شیخ الاسلام، بیش از 12 سال نیز در دانشگاه های استان کردستان تدریس نمود.

این شهید همیشه جاوید در دوره های سوم و چهارم به عنوان نماینده مردم کردستان در مجلس خبرگان رهبری انتخاب شد. ایشان همچنین در شوای عالی مجمع جهانی تقریب بین مذاهب اسلامی به عنوان عضو، فعالیت داشت و همچنین عضو هیأت علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد سنندج بودند.

علاقه وافر ایشان به مقام معظم رهبری (مدظله العالی) در تمامی سخنرانی ها و مباحث شان کاملا مشهود و زبانزد بود.

این شهید گرانقدر به علت فعالیت های خستگی ناپذیر و تلاش در جهت وحدت اسلامی و همچنین پیروی از ولایت فقیه، هدف کینه دشمنان اسلام قرار گرفت و در ۲۷ رمضان (۲۶ شهریور ۸۸) به دست عوامل مزدور به فیض رفیع شهادت نائل آمد.

پیکر این فقیه مجاهد بنا به وصیت اش در تپه شیخ محمدباقر سنندج دفن گردید.

 

پیام تسلیت رهبر معظم انقلاب به مناسبت شهادت ماموستا شیخ الاسلام

 حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظّم انقلاب اسلامی در پی حادثه‌ خونین تروریستی در کردستان، شهادت ماموستا شیخ الاسلام، نماینده مردم استان کردستان در مجلس خبرگان رهبری را تسلیت و تبریک گفتند.

بسم الله الرحمن الرحیم

وَ مَن قُتِلَ مَظلومَاً فَقَد جَعَلنا لِوَلیِّهِ سُلطانا

با تأسف و اندوه فراوان اطلاع یافتم که دست جنایتگر و گنهکار مزدوران استکبار و ارتجاع به خون عالِم مُجاهد و روحانی خدمتگزار جناب ماموستا شیخ الاسلام نماینده‌ی مجلس خبرگان رهبری آلوده شده و آن مرد شریف و خدوم پس از دهها سال دفاع صریح از حق، به دست جنود باطل به شهادت رسیده است. در این چند روز چند عنصر روحانی ارزشمند دیگر از جمله امام جمعه‌ی موقت سنندج و دو تن از مسئولان قضائی محترم آن استان هم، پیش از این بزرگوار مجروح و یا شربت شهادت نوشیده اند. این زنجیره‌ی شقاوت و خونخواری در ماه مبارک رمضان و در آستانه‌ی روز دفاع از ملّت فلسطین، نشان دهنده‌ی آن است که این جنایتکاران با وجود ادعای دینداری و تعصّب مذهبی، نه فقط احترام شهر الله را هتک می کنند، بلکه آماج حمله‌‌ی آنان در اصل، همان چیزی است که دستگاه استکبار و برخی دولت های روسیاه منطقه کمر دشمنی با آن بسته اند. دلبستگی به نظام جمهوری اسلامی و دفاع از آرمانهای اسلامی و مسأله‌ی قدس شریف جرم نابخشودنی این شهیدان و مجروحان عزیز، از نظر این مزدوران جنایتکار و اربابان فرعون صفت و قارون منش آنها است. پس از اردیبهشت معطّر امسالِ کردستان که در آن نوای گوش و دل نواز وحدت اسلامی بیش از همیشه در آن دیار طنین افکند، دستگاه استکبار و استبداد اکنون درصدد انتقام‌گیری از مردم نجیب و مظلوم آن اُستانند. برای آن دشمنان سنگدل، کُرد و فارس و شیعه و سنّی تفاوت نمیکند. دل پلید و پُر کینه‌ی آنان حتی به روحانی کهنسالی چون شهید مظلوم ماموستا شیخ الاسلام نیز با قساوت و شقاوت دستِ ستم میگشاید. لعنت خدا و رسول و مؤمنان بر آن خونخواران و مراکز اصلی پشتیبانی و فرماندهی آنان باد. مردم عزیز کردستان با بصیرت کامل، دشمنان خود را بشناسند و مسئولان امنیت استان مقابله قدرتمندانه با این آدمکُشان محارب را در صدر برنامه‌های خود قرار دهند.

اینجانب ضمن تسلیت و تبریک به مردم استان کردستان بخصوص به خانواده های مصیبت دیده، یاد آن شهیدان بزرگوار بویژه شهید عزیز جناب ماموستا شیخ الاسلام را گرامی میدارم و از خداوند رضایت و مغفرت و علوّ درجات آنان را مسألت می کنم. 

آمار
تعداد مشاهده مقاله: 352
تعداد دریافت فایل اصل مقاله: 120
ارسال نظر در مورد این مقاله

شماره‌های پیشین مجله

MDB2 Error: unknown error