یکشنبه
خرداد 23
 
  • افزایش اندازه متن
  • اندازه متن پیش فرض
  • کاهش اندازه متن

غنیمت شمردن فرصت‌های طلایی در زندگی

مقاله 8، دوره 1، شماره 1، پاییز 1389، صفحه 23-23 XML اصل مقاله (68 K)
نوع مقاله: مقالات
نویسندگان
احمد رزوق؛ محمد تشیخ
چکیده
قیمتی ترین و بزرگترین فرصت‌ها، ذکر خداوند متعال است. رسول خدا(ص) فرمود: هیچ چیز همانند ذکر خدا نجات دهنده‌تر از عذاب خدا نیست. صحابه گفتند: وحتی جهاد در راه خدا؟ رسول خدا(ص) فرمود: و اگر هم آن‌قدر شمشیر بزند و مبارزه کند تا این‌که شمشیرش شکسته شود.
موضوعات
مقالات
اصل مقاله

 *رسول خدا(ص) فرمود: کسی که بعد از نماز صبح قبل از اینکه با کسی سخن گوید ده بار بگوید: «لا إله إلا الله وحده لا شریک له، له الملک وله الحمد یحیی ویمیت وهو على کل شیء قدیر» ده حسنه برای او نوشته می‌شود و ده گناه از او پاک می‌گردد و ده درجه بالا برده می‌شود و در آن روز از گزند هر بدی و شیطان حفظ می‌گردد. و اینچنین است برای کسی که بعد از نماز مغرب آنرا بگوید.

* آیا می‌توانی هر روز صد شتر برای خدا قربانی کنی و صد اسب برای جهاد در راه خدا صدقه بدهی و صد برده بخری و آزاد کنی و هیچ کس هم با تودر عملت رقابت نکند مگر کسی که مثل تو را گفته یا بیشتر از تو گفته باشد؟

پس به این حدیث رسول الله(ص) خوب گوش کن: کسی که صد بار قبل از طلوع خورشید و صد بار قبل از غروب آن «سبحان الله» بگوید بهتر از قربانی صد شتر است و کسی که صد بار قبل از طلوع خورشید و صد بار قبل از غروب آن «الحمد لله» بگوید بهتر از صدقه صد اسب برای جهاد در راه خداست و کسی که صد بار قبل از طلوع خورشید و صد بار قبل از غروب آن «الله اکبر» بگوید بهتر از آزاد کردن صد برده است و کسی که صد بار قبل از طلوع خورشید و صد بار قبل از غروب آن «لا إله إلا الله وحده لا شریک له له الملک وله الحمد وهو على کل شیء قدیر» هیچ کس در روز قیامت بهتر از عمل او را نمی‌آورد مگر کسی که مثل او را گفته باشد یا بیشتر از او گفته باشد.

* آیا می‌خواهی که خدا تو را دوست داشته باشد و وارد بهشت نماید و برای تو نیکی‌ها را بنویسد و گویا که تو یک سوم قرآن را خوانده باشی و خانه‌ای در بهشت برای تو بنا کند و دعای تو را اجابت نماید؟

جواب این سوال سوره اخلاص است (قل هو الله أحد) کسی که از صمیم قلب این سوره را دوست داشته باشد خداوند او را دوست می‌دارد و کسی که آنرا دوست بدارد و بر خواندن آن مداومت داشته باشد خداوند او را وارد بهشت می‌کند و کسی که ده بار آنرا بخواند خداوند قصری در بهشت برای او بنا می‌کند و اسم أعظم خدا که با آن هر دعایی اجابت می‌شود در این سوره نهفته است : روزی رسول خدا(ص) صدای مردی را شنید که دعا می‌کرد و می‌گفت: «اللهم إنی أسألک بأنی أشهد أنک أنت الله لا إله إلا أنت الأحد الصمد الذی لم یلد ولم یولد ولم یکن له کفوا أحد» رسول خدا(ص) فرمود : به تحقیق که خدا را با اسم أعظم او خواندی که با آن هر گاه خوانده شود اجابت می‌کند.

* آیا دوست داری که رسول خدا(ص) دست تو را بگیرد و با خود وارد بهشت کند؟

رسول خدا(ص) فرمود: کسی که هنگامی‌که صبح وا می‌کند بگوید « رضیت بالله ربا وبالإسلام دینا وبمحمد نبیا» من پیشوای او هستم و دست او را خواهم گرفت تا اینکه او را به بهشت وارد کنم.

* آیا دوست داری که تمامی‌گناهانت آمرزیده شود و اگر چه مانند کف روی آب دریا زیاد باشد؟

رسول خدا(ص) فرمود: هنگامی‌که شخصی به بستر خواب می‌رود بگوید: « لا إله إلا الله وحده لا شریک له له الملک وله الحمد وهو على کل شیء قدیر لا حول ولا قوة إلا بالله سبحان الله والحمد لله ولا اله إلا الله والله أکبر» خداوند گناهان و لغزش‌هایش را می‌آمرزد و اگر هم به اندازه کف روی آب دریا باشد.

* آیا می‌خواهی یک حج و عمره داشته باشی در حالی که هیچ هزینه‌ای نکنی و از محل سکونت و شهرت خارج نشوی؟

رسول خدا(ص) فرمود: کسی که نماز صبح را در جماعت بخواند سپس همان‌جا بنشیند و تا طلوع خورشید خدا را ذکر کند سپس دو رکعت نماز بخواند برای او پاداشی همانند پاداش حج و عمره کامل خواهد بود.

* آیا دوست داری که نامت در میان کسانی که بسیار خدا را یاد می‌کنند باشد؟

رسول خدا(ص) فرمود: کسی که شب از خواب بیدار شود و خانواده خود را بیدار کند و با آنها دو رکعت نماز بخواند اسم آنها در میان «الذاکرین الله کثیرا والذاکرات» نوشته می‌شود.

* آیا می‌خواهی هر روز قصری در بهشت برای خود بسازی؟

رسول خدا(ص) فرمود: کسی که در شبانروز دوازده رکعت نماز سنت بخواند برای او خانه‌ای در بهشت ساخته می‌شود: چهار رکعت قبل از ظهر و دو رکعت بعد از آن و دو رکعت بعد از مغرب و دو رکعت بعد از عشاء و دو رکعت قبل از صبح.

(احادیث برگرفته از صحیح ترغیب و ترهیب است)

آمار
تعداد مشاهده مقاله: 368
تعداد دریافت فایل اصل مقاله: 78
ارسال نظر در مورد این مقاله

شماره‌های پیشین مجله

MDB2 Error: unknown error