یکشنبه
خرداد 23
 
  • افزایش اندازه متن
  • اندازه متن پیش فرض
  • کاهش اندازه متن

حضرت امام (ره) خیرخواه همه امت اسلامی بود

مقاله 6، دوره 3، شماره 12، زمستان 1391، صفحه 12-13 XML اصل مقاله (596 K)
نوع مقاله: گفت و گو
نویسندگان
محمد جعفر شفقت
موضوعات
گفت و گو
اصل مقاله

گزارش ویژه وفاق از سفر به استان گلستان

با همکاری مرکز بزرگ اسلامی شمال کشور

 


 

گفت و گو: محمد جعفر شفقت

با تشکر از : یاسر مقسم

               مهدی شایان

 


 

حضرت امام (ره) خیرخواه همه امت اسلامی بود

آخوند خوجم لی  /  مدیر حوزه علمیه محمدیه نگین شهر

 

 

وحدت اسلامی

سیره عملی و نظری رسول اکرم (ص) بر زدودن عداوت ها و دشمنی ها و ایجاد برادری و اخوت اسلامی در جامعه، استوار است. در عصر جاهلیت دو طائفه اوس و خزرج سال ها با هم جنگ و خونریزی و عداوت داشتند. حضرت رسول اکرم آنها را به اخوت و برادری رساند و می بینیم که حضرت رسول اکرم (ص) سیره اش بر برادری و اخوت و مساوات استوار است.  و ایشان (رسول الله) در اطراف خودشان از هر قوم و رنگ و نژاد وجود داشتند. از حبشی ها چون بلال، از بردگان چون زیدبن حارثه، از رومیان چون صهیب رومی، از ایرانیان چون سلمان فارسی. قومیت زدایی و حذف تعصبات قومیتی و نژادی را رسول الله در سر لوحه اقدامات خودشان در صدر اسلام قرار دادند.

انقلاب اسلامی ما به رهبری امام راحل (رضوان الله تعالی علیه) که برگرفته از سیره نظری و عملی حضرت رسول اکرم و قرآن و اسلام است بر این آرمان استوار است که تلاش در جهت ایجاد امت واحده اسلامی که امام عملا در سیره خودشان آن را نشان دادند.

لذا می بینیم در کشورهای اسلامی هنوز که هنوز است از امام به نیکی یاد می کنند. به خاطر این که امام، خیرخواه همه امت اسلامی بود. به خاطر این که ایشان وحدت امت اسلامی و قدر و منزلت امت اسلامی را در وحدت می دانستند و اسرائیل و رژیم صهیونیستی را زائیده تفرقه و تشدد می دانستند. به همین خاطر است که می بینیم هنوز که هنوز است امام در دل های امت اسلامی هم چنان دارند حکومت می کنند. و بعد از ایشان خلف صالحشان رهبر معظم انقلاب هم همین راه را دارند با تشکیل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی وکنفرانس های وحدت و بیداری اسلامی، دارند این راه را ادامه می دهند، تا جائی که امروز نظام اسلامی محور بیداری اسلامی در جهان شناخته می شود. لذا دعوت به وحدت و اخوت و برادری هم در دین ما که اسلام است و هم در سیره عملی و نظری رسول اکرم و هم از آرمان های نظام مقدس جمهوری اسلامی می باشد.

انقلاب اسلامی همچنان که از اسمش هم مشخص است بر اساس دیدگاه اسلام به وجود آمد که آن هم در نتیجه رفتار و کردار غیر اسلامی رژیم ستم شاهی که تبدیل به جلولانگاه آمریکائی ها و رژیم صهیونیستی شده بود به وجود آمد. مردم ایران چه شیعه و چه سنی، که اسلام و ایمان با پوست و خون آنها عجین است، به جهت اسلام خواهی قیام کردند و شهدای زیادی در این راستا تقدیم کردند و این نظام به رهبری حکیمانه امام راحل پایه گذاری شد و بحمدلله برکات معنوی و مادی زیادی داریم، چه در عرصه داخلی و چه در عرصه بین المللی. در عرصه داخلی، شور و شوق و اقبال عمومی به مسائل و شعائر دینی بیشتر شد و در عرصه جهانی هم رشد قابل توجهی داشته است. در همین راستا می بینیم که به اعتراف برخی سایت های خودشان، آماری ارایه داده که قبل از پیروزی انقلاب، مسلمانان انگلیس 80 هزار نفر بودند و اکنون پس از گذشت 30 سال از انقلاب اسلامی، 2 میلیون و 500 هزار نفر مسلمان دارند، یعنی اسلام خواهی و اقبال عمومی به اسلام، علیرغم اهانت ها و کارشکنی هایی که همواره می کنند، بیشتر شده است. و حتی در یکی از این کشورها گفته شده است که اگر کلیسا هوشیار نباشد، مردم آمریکا یا انگلیس صبح با اذان از خواب بیدار بشوند. این اسلام خواهی که در بین ملت هایشان به وجود آمده، نتیجه آن بیداری اسلامی می باشد. در کشورهای اسلامی هم ما شاهد این مسئله در مصر و تونس و یمن و جاهای دیگر و در جای جای امت اسلامی هستیم.

 

قبل از انقلاب، دوران تاریکی بود و اهل سنت را جزئی از جامعه نمی دانستند

واقعا این نظام به همه یکسان اهمیت می دهد، اصلا در رژیم گذشته هیچ انگیزه ای نبود و هیچ قصد و اراده ای نبود که به روستاها خدمات برساند. قبل از انقلاب، اهل سنت را جزئی از جامعه نمی دانستند، خدمات که نمی دادند، از آن طرف ظلم هم روا می داشتند. ولی با آمدن نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران و اسقرار حکومت دینی، امروز پس از گذشت 33 سال، اصلا قابل مقایسه با آن دورانی که دوران بسیار تاریکی بود، قابل مقایسه نیست. می بینیم که از لحاظ آب بهداشتی بسیار وضعیت مطلوب است از لحاظ ارتباطات، تلفن و مخابرات بسیار مطلوب است و راه های روستایی و آسفالت کاری جاده های روستایی با قبل از انقلاب قابل مقایسه نیست. گاز کشی به دورترین مناطق استان گلستان هم رفته است. در استان گلستان، فرقی میان اهل سنت و اهل تشیع قائل نیستند و همه به یکسان از خدمات نظام بهره مند می شوند.

من به یاد دارم که طلبه ها چون آب نبود آن موقع با این ظرف های پلاستیکی می رفتند و می خواستند آب بیاورند. مامور می آمد همه آنها را از آنجا فراری می داد و با زن و بچه مردم که می خواستند از آن برای خوردن و آشامیدنشان از آن آب بردارند، آنها به شدت جلوگیری می کردند و مورد ضرب و شتم قرار می دادند. هر قدر بزرگان به دولت شکایت کردند دستشان به هیچ کجا بند نشد و جوابی نگرفتند تا اینکه خداوند این نظام اسلامی را داد تا این گونه از آب بهداشتی برخوردار شدیم.

 یک خاطره هم دارم، ابوی من می گوید که شما قدر این نظام را بدانید شما دارید در امنیت کامل درس می خوانید، مذهب خودتان و کتاب های خودتان و فقه خودتان را دارید، ولی ما یک وقت در روستاهایی درس می خواندیم که عوامل رژیم می آمدند جهت بردن به بیگاری یا سربازی، یعنی طلبه ها را دنبال می کردند اگر دستشان به آنها می رسید آنها را برای بیگاری و سربازی می بردند. این مشکل را هر روز داشتیم. هر روز ماموران شاه می آمدند به بهانه خدمت سربازی و یا بیگاری ما را دنیال می کردند و ما از دست آن ها فرار می کردیم. با این مکافات ما درس خواندیم، ولی امروز خود نظام درس خواندن را، حوزه های علمیه را تقویت و تشویق می کند.

خدمات دبیرخانه

بحمدلله خوب است. مهم ترین خدماتی که انجام داد مسئله بیمه طلاب بود که جای خالی آن احساس می شد. هم چنین  معافیت تحصیلی را هم مورد اهتمام قراردادند و آن را به شکل خوب و منظم دنبال می کنند و در مرحله معافیت دائم از خدمت سربازی هم برنامه خوبی دارد که این طلبه ها با یک آموزش چند روزه در حوزه های علمیه و در جاهای فرهنگی خدمتشان را این گونه با حفظ شأن طلبگی می گذرانند.

 

سازماندهی مدارس

سازمان دهی مدارس تاکنون خوب بوده است. این که به استقلال حوزه های علمیه اهمیت می دهند و مدیریت را به خود مدیران مدارس سپرده اند و دروس را هم طبق کتاب های درسی که هست قرار داده اند کار خیلی خوبی است.

آمار
تعداد مشاهده مقاله: 336
تعداد دریافت فایل اصل مقاله: 78
ارسال نظر در مورد این مقاله

شماره‌های پیشین مجله

MDB2 Error: unknown error