یکشنبه
خرداد 23
 
  • افزایش اندازه متن
  • اندازه متن پیش فرض
  • کاهش اندازه متن

فلسفه روزه‌داری

مقاله 10، دوره 3، 1 (ویژه ائمه جمعه)، تابستان 1391، صفحه 24-25 XML اصل مقاله (506 K)
نوع مقاله: مقالات
نویسندگان
محمد تشیخ
شافعی اهل سنت استان هرمزگان
موضوعات
مقالات
اصل مقاله

روزه، چهارمین رکن از ارکان اسلام است که در سال دوم هجری بر امت محمد (ص) فرض شده است. همان طور که بر امت های قبل نیز فرض بوده است. آن چنان که خداوند عزوجل می فرماید: “یا أیها الذین آمنوا کتب علیکم الصیام کما کتب علی الذین من قبلکم لعلکم تتقون"

روزه امساک از مفطرات از طلوع فجر تا غروب شمس و پرهیز نفس از محبوبات و مرادهای دل و کام پروری ها جهت مطالبه رضای خداوند عزوجل است.

روزه شعاری اساسی از شعائر دین اسلام است که در آن انسان حقیقت ذاتش و راستی عبودیتش را می شناسد .

روزه پله ای برای ارتقای درجه عبد نزد معبود است .

شخص روزه دار با روزه خود روح خود را تصفیه می کند و ایمان خود را راسخ می گرداند و یقین و اعتماد خود را زیاد می کند و درجه و مقام خود را در درجه های مختلف تقوا بالا می برد.

از همین آیه به وضوح پیداست که هدف از روزه، ایجاد و تقویت تقواست، چرا که تقوا بهترین زاد و توشه انسان برای رسیدن به سعادت نهایی است (و تزودوا فإن خیر الزاد التقوی). مقصود از روزه کسر هوای نفس برای تقویت تقواست. روح روزه و سرّ آن تضعیف قوت و نیروی شیطانی در برگشت به شرارت هاست.

یکی از مزیت ها و خصوصیات بارز روزه مساوات و برابری در میان تمام طبقات مردم است همانند نماز. روزه همان طور که بر فقیر فرض است بر غنی هم فرض است، همان طور که بر مرد واجب است بر زن نیز واجب است .

روزه بزرگترین منت خدا بر بندگانش است. در ماه رمضان کید و مکر شیاطین از مومنان دفع می شود و درهای بهشت بر روی روزداران گشوده می گردد و درهای جهنم بسته می شود. رسول خدا (ص) می فرماید: "إذا جاء رمضان فتحت أبواب الجنة و غلقت أبواب النار و صفدت الشیاطین" منظور از به زنجیر کشیده شدن شیاطین سد راه های نفوذ شیطان است.

در این ماه انسان با ترک منکرات و شهوات راه نفوذ شیطان را سد می کند، چرا که شیطان از طریق مجرای صفات ناپسند انسان در او نفوذ می کند و از آنجا که این صفات ناپسند به بُعد مادی وجودی انسان مرتبط است با ریاضت نفس و گرسنه شدنش روح سیر می شود. همان طورکه با تقویت جسم و خورانیدن نفس روح گرسنه باقی می ماند و ضعیف می شود.

خداوند روزه را به خود نسبت می دهد و سایر عبادات را از آن بنده می داند ( کل عمل ابن آدم له إلا الصیام فإنه لی و أنأ أجزی به ) چرا که انسان طعام و آشامیدنی و شهوت خود را به خاطر خدا ترک می کند.

 

یکی از شاخصه های مهم روزه فرض شدن آن در ماه مبارک رمضان است، ماهی که ماه نزول قرآن، ماه بعثت رسول الله (ص)، ماه جهاد، ماه رحمت و طاعت، ماه جدایی از ماده و شهوت است.

روزه دار با اجتناب از خوردن و آشامیدن و شهوترانی و بدگویی و بد کرداری در این ماه انقلابی روحانی در موسمی سالانه از زندگی سراسر پیوسته با آلام و رنج ها و عادت ها به وجود می آورد و روح و جسم خود را تصفیه می کند و شستشو می دهد و بعد از یک ماه ریاضت و عبادت خالصانه از مدرسه رمضان با روحی سرشار از ایمان و اراده ای قوی و نفسی متواضع ، بعد از ماهها غرور، فارغ می شود و زندگی جدیدی که در آن اخلاص موج می زند را آغاز می کند.

ماه رمضان با فضایلش در هر عصری از زمان شاهد رویدادها و انتصارات بزرگی برای مسلمین بوده است. برای مثال در رمضان سال دوم هجرت مسلمانان در غزوه بدر کبری به پیروزی رسیدند و اولین انتصار اسلام شکل گرفت. در رمضان سال هشتم هجری مکه فتح شد و دوران بت پرستی در جزیره العرب خاتمه یافت.

ماه رمضان ماه جهاد است نه ماه راحتی و خواب. روزه امانت است. رسول خدا (ص) فرمود: "إن الصوم أمانة فلیحفظ أحدکم أمانته" پس حفظ امانت لازم است ( إن الله یأمرکم أن تودوا الأمانات إلی أهلها ) .

ثمرات روزه:

1. تقویت اراده و غلبه حکم عقل بر شهوت و نفس

2. مراقبه خدا و حیاء از او

3. یاد فقراء

4. شناخت و معرفت نعمت خدا

5. شناخت ضعف و نیاز انسان

6. نفس هنگامی که با شهوت تقویت شود طغیان می کند (إن الإنسان لیطغی) با روزه است که جلو طغیان و سرکشی نفس گرفته می شود .

7. در روزه نوعی تشبیه به ملائکه در انسان به وجود می آید، چرا که در ماه رمضان چون ملائکه ذاکر و مسبح و قاری است و هر قدر انسان در مادیات غرق گردد به شیاطین شبیه می شود.

8. از لحاظ طبی، روزه دارای فوائد زیادی است (صوموا تصحوا).

مراتب صوم:

صوم أنبیاء: روزه قلب از افکار دنیایی و رها کردن غیر خدا.

صوم صالحین: بازداشتن گوش و چشم و زبان و دست و پا و سایر اعضاء از گناهان.

صوم عوام: بازداشتن شکم و شرمگاه از برآورده کردن شهوات.

آمار
تعداد مشاهده مقاله: 344
تعداد دریافت فایل اصل مقاله: 61
ارسال نظر در مورد این مقاله

شماره‌های پیشین مجله

MDB2 Error: unknown error