یکشنبه
خرداد 23
 
  • افزایش اندازه متن
  • اندازه متن پیش فرض
  • کاهش اندازه متن

نمازهای جمعه و انتظارات از منظر امام خمینی(ره) ( قسمت اول)

مقاله 2، دوره 3، 1 (ویژه ائمه جمعه)، تابستان 1391، صفحه 4-7 XML اصل مقاله (274 K)
نوع مقاله: مقالات
نویسندگان
ابراهیم امیری
چکیده
برگزاری گسترده « نمازهای جمعه » در ایران، یکی از مهم ترین آثار و برکات تاسیس نظام جمهوری اسلامی است که خوشبختانه در حال حاضر، اکثر شهرها، بخش‌ها و مناطق مختلف کشور از این نعمت بزرگ برخوردار می‌باشند.
 این فریضه الهی که بزرگترین اجتماع عبادی ـ سیاسی مسلمانان در طول هفته به شمار می‌رود، از جایگاه والایی برخوردار است که با برنامه ریزی‌های صحیح، می‌تواند آثار و نتایج بسیار مثبتی را در جامعه بر جای گذارد.
موضوعات
مقالات
اصل مقاله

نماز جمعه از چنان ظرفیت‌ها و قابلیت‌هایی برخوردار است که قادر است تحولات دینی، فرهنگی، سیاسی، اجتماعی، معنوی و اخلاقی را در کل کشور ایجاد نماید. همچنان که در برهه‌های گوناگون و حساس انقلاب همچون دوران دفاع مقدس یا فتنه‌های داخلی که از سوی مزدوران داخلی استکبار جهانی صورت گرفت، مهمترین پشتوانه جبهه‌های جنگ و نظام اسلامی به شمار می‌رفت. از این رو اگر قداست، منزلت و اهمیت و جایگاه این سنگر مهم مورد ارزیابی جدی و توجه خاص همه متولیان بخصوص ائمه جمعه قرار گیرد و از تمامی ظرفیت‌های آن بهره برداری گردد، دشمنان انقلاب اسلامی هرگز به اهداف شوم خود در از بین بردن نظام اسلامی نخواهند رسید و هر چه بیشتر بر استحکام بنیان‌های آن افزوده خواهد شد.

در حال حاضر اما از این سنگر و مرکز مهم انقلاب، به دلایل گوناگون استفاده کافی و لازم برده نمی‌شود. بخشی از این وضعیت به ائمه جمعه باز می‌گردد از جمله اینکه، وظایف ائمه جمعه در بسیاری از مناطق کشور محدود به اقامه جمعه و یا احیانا اقامه جماعت در یکی از مساجد منطقه شده در حالی که امروزه از سویی با توجه به انبوه تهاجمات و شبهاتی که متوجه دین و مبانی دینی و انقلاب اسلامی است و از سوی دیگر تبلیغات گسترده ای که نسبت به بی هویت نمودن مردم بخصوص جوانان و نوجوانان و نیز بی اعتقاد و بی تفاوت کردن آنان نسبت به ارزش‌های اسلامی و انقلابی می‌شود، پذیرفته نیست که فعالیت‌های یک امام جمعه به اقامه نماز جمعه یا جماعت و برخی فعالیت‌های خاص محدود شود.

این نکته را هم باید افزود که برخی ائمه جمعه به جهت داشتن مسئولیت‌هایی خارج از منطقه خود  فقط یکی دو روز از هفته را در محل خود حضور داشته که این نیز با مسئولیت امامت جمعه سازگار نیست.

با توجه به اینکه یکی از ارکان مهم نمازهای جمعه، ائمه جمعه می‌باشند، اگر آنان به مسئولیت و رسالت بزرگ خویش به خصوص در عصر حاضر و در شرایط کنونی، توجه ویژه ای نموده و به ویژگی‌ها و صفات شایسته و مناسب یک امام جمعه عنایت خاص داشته باشند، می‌توانند هر یک در مناطق خود به عنوان نمایندگان نظام اسلامی، ارتباط وثیق تری میان مردم و نظام برقرار نموده و در رشد و تعالی معنویت، اخلاق و دینداری در میان مردم و جامعه نقش بسزایی ایفا نمایند.

 بنیانگذار جمهوری اسلامی، حضرت امام خمینی در دیدارهای متعددی که با امامان جمعه سراسر کشور داشتند، تذکرات و نصایح دلسوزانه ای را خطاب به آنان فرمودند و ویژگی‌ها و صفاتی را مورد تاکید قرار دادند که در صورت توجه بیشتر به آنها، نمازهای جمعه از رونق بیشتری برخوردار خواهد شد و هرچه بیشتر جایگاه واقعی اش را باز خواهد یافت.

در اینجا به منظور بهره مندی بیشتر از رهنمودهای آن بزرگوار نمونه‌هایی ارائه می‌شود؛

خودسازی

یکی از مسائلی که همواره در مورد عالمان دینی و مبلغان اسلامی در منابع دینی بدان توجه خاص مبذول شده و امام خمینی نیز در بیانات و پیام‌های متعدد خویش بدان اهتمام و تاکید ویژه ای داشتند، توجه به امر تهذیب نفس و خودسازی است که این مهم، نقش زیادی در دینداری مردم و جذب آنان به عالمان دینی و ارزش‌های اسلامی دارد. این امر بخصوص در باره ائمه جمعه که ارتباط بیشتری با طبقات و اقشار گوناگون جامعه دارند از اهمیت بیشتر برخوردار است. اگر عالمان دینی خود را مهذب واصلاح نموده و اعمال و گفتارشان یکی باشد، مردم به راحتی پذیرای آنان شده و هر چه بیشتر مجذوب آنها می‌شوند.

امام خمینی (ره )، اصلاح جامعه را مرتبط با اصلاح روحانیون دانسته و تاثیرات عالمان متدین و مهذب را چنین بیان می‌فرمایند: روحانی اگر درست شد همه چیز درست می‌شود و اگر ـ خدای نخواسته ـ فاسد شد، فسد العالم. این مسئله، واقعیتی است. من در جوانی در بعضی از بلاد گاهی در ایام تابستان می‌رفتم و بعضی جاها را می‌دیدم که مردم همه خوبند. (شهر) محلات راـ محلاتی که نزدیک خمین است ـ می‌دیدم که مردم چقدر متدین و خوبند. بعد وقتی که انسان متوجه می‌شد می‌دید که عالم آنجا مرد خوبی است یکی ـ دو تا عالم خوب بودند، مردم به تبع آنها خوب می‌شدند. هر جا عالم خوب باشد اصلاح می‌کند مسائل را، البته عالم عاقل متدین.» 

ایشان بار دیگر، این مهم را خطاب به ائمه جمعه، مورد تاکید قرار دادند که « آن چیزی که در رأس همه امور است، برای همه ماها اول تهذیب نفس است و در خلال او تهذیب مردم است. اگر انسان خودش مهذب نباشد نمی تواند دیگران را تهذیب کند، حرف اثر ندارد. وقتی که آقایان خودشان را تهذیب کردند، خصوصا ائمه جمعه که سر و کارشان با توده‌های عظیم مردم است ... ائمه جمعه بیشتر الان مورد توجه هستند، آنها باید انشاالله به مقام عالی تهذیب برسند و مردم را هم دعوت به این مطلب کنند.»

با نگاهی به گذشته تاریخ، این حقیقت به خوبی خود را نشان می‌دهد که اسلام، بیشترین صدمات و ضربات را از عالمان غیر مهذب متحمل شده است؛ چرا که مردم، اسلام را در چهره عالمان دینی می‌بینند که اگر خدای ناکرده عالمی غیر خود ساخته، مسئولیتی را برعهده گیرد، به واسطه اعمال خلاف و ناشایست او که به نام اسلام انجام می‌شود از دین و احکام و ارزش‌های اسلامی فاصله خواهند گرفت. از این جهت ضروری است ائمه جمعه که مستقیما و به طور دائم با مردم در ارتباط هستند و تمامی اعمال و رفتار آنان در برابر چشمان تیزبین مردم قرار دارد، توجه کافی به مسائل اسلامی و امور اخلاقی داشته باشند تا هر چه بیشتر مردم را به دین خوشبین نموده و با اعمال صحیح و شایسته خود، همگان را به سوی خود و نمازهای جمعه جذب نمایند.

بنیانگذار نظام جمهوری اسلامی می‌فرماید: « من گمان می‌کنم که آن چیزی که به اسلام بیشتر از همه چیز ضرر زده است عدم تربیت صحیح است، تحقق پیدا نکردن تهذیب و اخلاق اسلامی است. اگر شما در طول تاریخ اسلام بلکه همه انبیا، توجه کنید و البته توجه دارید، آن قدری که اسلام از این اشخاص منحرف و غیر مهذب صدمه خورده است و تمام ادیان صدمه دیده اند، از هیچ چیز دیگر ندیده اند... آن قدری که به ملت‌های توحیدی از این سنخ جمعیت که عالم بودند و همه جور علمی هم شاید می‌دانستد، صدمه خورده است، از هیچ طایفه‌ای نخورده است.

آمار
تعداد مشاهده مقاله: 338
تعداد دریافت فایل اصل مقاله: 48
ارسال نظر در مورد این مقاله

شماره‌های پیشین مجله

MDB2 Error: unknown error