پنج شنبه
اردیبهشت 16
 
  • افزایش اندازه متن
  • اندازه متن پیش فرض
  • کاهش اندازه متن

همزمان با عید غدیر ؛ همایش نسل نور2 در ارومیه برگزار شد

مقاله 30، دوره 30، شماره 48، پاییز 1397، صفحه 63-64 XML اصل مقاله (1226 K)
نوع مقاله: گزارش خبری
اصل مقاله

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دبیرخانه شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت به نقل از رابط خبری دفتر نمایندگی ولی فقیه در امور اهل سنت استان آذربایجان غربی، همایش نسل نور 2 همزمان با دهه ولایت و امامت با حضور نماینده ولی فقیه در استان، مسئولین استانی و سادات اهل سنت استان آذربایجان غربی در ارومیه برگزار شد.

در این همایش حجت الاسلام والمسلمین سیدمهدی قریشی، نماینده ولی فقیه در استان اظهار داشت: مایه خوشحالی و خوشبختی است که در نظام جمهوری اسلامی علمای فریقین در کنار هم جمع شوند و نظرات خود را در مورد عقایدشان با آزادی بیان کنند

و این فضا فضای بسیار مناسبی است و نیاز است که در استان این نوع از جلسات بیشتر شود.

وی افزود: اگر علما با هم در موارد مباحث فقهی بحث کنند خیلی از مسائلی که به شیعیان و اهل سنت نسبت می‌دهند روشن می‌شود و اختلاف نظرات میان علما شفاف می‌شود.

حجت الاسلام والمسلمین قریشی خاطرنشان کرد: در جریان غدیرخم مسئله احترام به امیرالمومنین و نسل پیامبر یک نقطه وحدت آمیز است که هم شیعه و هم اهل سنت به آن اعتقاد دارد و بحث در این موارد باعث افزایش وحدت و مایه برکت می‌شود.

وی گفت: سیادت از نظر لغوی به معنی بزرگ و قابل ‌احترام است و مسئله سیادت از هاشم جد پیامبر به نسل او رسیده است اما احترام به نسل پیامبر اسلام مسئله ویژه ای بوده است.

نماینده ولی فقیه در امور اهل سنت استان اذعان داشت: لفظ سید از قرن ششم به بعد در نسل پیامبر رایج شده است اما قبل از آن این لفظ رایج نبوده ولی همه مردم به نوادگان پیامبر احترام ویژه ای قائل بودند.

وی ادامه داد: در بحث ادامه پیدا کردن نسل سادات از مادر یک بحث، نظر فقهی و یک بحث نظر غیرفقهی است، در بحث فقهی سهم سادات به کسانی که از مادر سیده متولد شده اند تعلق نمی گیرد اما در بحث غیرفقهی همه کسانی که از پدر و مادر سید متولد می‌شوند از نسل پیامبر هستند.

حجت الاسلام والمسلمین قریشی تصریح کرد: در طول تاریخ نوادگان پیامبر در نزد همه مردم مورد احترام بودند، البته در برهه هایی سادات مورد اذیت پادشاهان و حاکمان قرار می‌گرفتند.

وی تاکید کرد: باید احترام به سادات در جامعه ادامه داشته باشد چرا که احترام به سادات احترام به پیامبر اسلام است.

حجت الاسلام فعال آذر، رئیس دفتر نمایندگی ولی فقیه در امور اهل سنت استان با تبریک اعیاد ماه ذی الحجه اظهار داشت: اعیاد اسلامی هر کدام می‌تواند به عنوان سند حقانیت دین اسلام مورد توجه باشد.

وی افزود: عید غدیر هم به عنوان عید سادات معرفی شده است و سادات اهل سنت هم در این همایش حضوردارند.

حجت الاسلام فعال آذر خاطرنشان کرد: می‌توان با تاکید بر مشترکات و کتب فریقین در جهت تقویت وحدت مذاهب اسلامی گام برداشت.

وی گفت: حدیث ثقلین که بر حفظ دو امانت گرانبهای پیامبر اکرم(ص) ، قرآن کریم و اهل بیت که یکی از مشترکات منابع مختلف فریقین مورد تاکید قرار گرفته است.

رئیس دفتر نماینده ولی فقیه در امور اهل سنت استان اذعان داشت: مسئله غدیر نیز در صحیح مسلم و صحیح بخاری نقل شده است و به آیه ی اکمال در قرآن کریم به عنوان اتمام دین در واقعه غدیر مورد تاکید واقع شده است.

وی ادامه داد: آیه ی «الیوم اکملت لکم دینکم  . . . و رضیت لکم الاسلام دینا» - امروز دین شما را برایتان کامل کرده و به اسلام به عنوان دین شما راضی شدم را جماعت بسیاری از علمای اهل سنت، روایت نزول آیه ی اکمال در روز هجدهم ذی الحجه که در سرزمین غدیر خم نازل شده است را در کتاب‌های خود نقل کرده اند.

حجت الاسلام فعال آذر تاکید کرد: همه مسلمانان وظیفه دارند به تبعیت از پیامبر اکرم و صحابه این روز را  گرامی بدارند و این عید بزرگ و عظیم بزرگترین به عنوان نقطه اشتراک شیعه و سنی مطرح شود و از تفرقه و اختلاف پرهیز شود.

وی افزود: بازگویی خطبه غدیر پیامبر اکرم(ص)  و مطرح کردن عید غدیر در تاریخ اسلام می‌تواند منشا وحدت بین مسلمین باشد.

حاج ماموستا بیضاوی، امام جمعه اهل سنت ارومیه نیز اظهار داشت : نبی مکرم اسلام با کامل کردن دین الهی بشریت را از جهالت و ظلم و جنایت نجات داد.

وی افزود: سادات و نسل نور رسول اکرم(ص) در طول تاریخ مورد احترام بودند و در کتب مختلف جایگاه سادات و ذریه نبی اسلام مطرح شده است.

ماموستا بیضاوی خاطرنشان کرد: جریان غدیر در کتب مختلف اهل سنت از جمله کتاب روح المعانی مطرح شده و تاکید نبی مکرم در واقعه غدیر به عنوان ابلاغ رسالت الهی و اعتقاد به ارزش‌ها و اعتقادات است.

وی گفت: واقعه غدیر در 18 ذی الحجه در ایام حج اتفاق افتاد و پیامبر اکرم(ص) بر جایگاه بلند و شخصیت حضرت علی(ع) تاکید کردند.

امام جمعه اهل سنت ارومیه اذعان داشت: در مسئله غدیر نبی مکرم به اهمیت جایگاه حضرت علی(ع) و اهل بیت تاکید کردند که  بعد اتفاقات سقیفه اختلافاتی پیش آمد، که در حال حاضر مطرح کردن اعتقادات مذاهب مختلف و احترام به آنها باید مورد توجه مسلمین باشد و از ایجاد اختلاف و تفرقه پرهیز کنند.

 

 

آمار
تعداد مشاهده مقاله: 72
تعداد دریافت فایل اصل مقاله: 38
ارسال نظر در مورد این مقاله

شماره‌های پیشین مجله

MDB2 Error: unknown error