پنج شنبه
اردیبهشت 16
 
  • افزایش اندازه متن
  • اندازه متن پیش فرض
  • کاهش اندازه متن

گذری کوتاه بر تاریخچه مدرسه علوم دینی سلطان العلماء بندر لنگه

مقاله 25، دوره 30، شماره 48، پاییز 1397، صفحه 54-56 XML اصل مقاله (689 K)
نوع مقاله: گزارش خبری
اصل مقاله

مدارس دینی را می‌توان یکی از منابع گرانسنگ و بنیادین دین مداری مردمان هر منطقه برشمرد. تعلیم و تربیت دینی ریشه در خود دین دارد و قدمت آن به قدمت دین می‌رسد. اما تاریخچه مدارسی که با روش نوین تعلیم و تربیت پا به عرصه گذاشتند از چند سده نمی‌گذرد. در منطقه بندرلنگه، مدرسه‌ای با قدمت افزون بر یک سده و دقیقاً در سال 1311 هجری قمری توسط دانشمند فرهیخته و چهره همیشه ماندگار سرزمین دانش و خرد و دین، علامه دوران مرحوم شیخ عبدالرحمن بن یوسف ملقب به سلطان العلماء بنا نهاده شد. او خود در سالیان متمادی مشعل‌دار دانش و خردورزی و دینداری در این سنگر بود که علاقه‌مندانی از جاهای دور و نزدیک از شمع پرفروزش، پروانه‌وار بهره‌مند گشتند. مرحوم شیخ عبدالرحمن سلطان العلماء کتاب‌های ارزشمندی تألیف کرد. او پس از عمری زندگی پربار و جهاد در راه خدا سرانجام در سال 1360 هجری قمری به دیار باقی شتافت.(روحش شاد و راهش پررهرو باد)

پس از درگذشت این عالم فرزانه، فرزند برومند و شاگرد بارز او دانشمند بزرگوار و پارسا جناب شیخ محمدعلی خالدی عهده‌دار این مسئولیت سترگ شد. ایشان در سال 1343 هجری شمسی به تجدید بنای مدرسه پرداخت و ساختمان جدیدی با گنجایش حدود صد محصل علم بنا نهاد. و به تعلیم و تربیت جوانان و نوجوانان کمر همت بست و حدود چهل سال به کار تحقیق و پژوهش و تدریس انواع علوم پرداخت و به لطف خداوند، زحمات بی‌شائبه و مخلصانه ایشان به بار نشست. وی همچنین دارای آثار علمی‌متعددی به زبان‌های فارسی و عربی است.(تفسیر صفوه العرفان در ده جلد، شرح اربعین نووی) ایشان علاوه بر فعالیت‌های علمی، مجاهدت‌های ارزشمند فرهنگی و اجتماعی نیز در پرونده دارند، که ذکر همه آن‌ها در این مختصر نمی‌گنجد.

همچنین در راستای توجه و اهتمام وافر ایشان به دانش و پژوهش در سال 1352 هجری شمسی کتابخانه بزرگی را در کنار مدرسه بنیان نهاد که تا به امروز یکی از مهم‌ترین کتابخانه‌های منطقه به شمار می‌رود.

در سال تحصیلی 1359 در پی مسافرت ایشان به امارات متحده عربی و سکونت در آن جا، مدرسه به مدت یک سال تعطیل شد. ولی نیاز مردم به این منبع علمی‌ نگذاشت جریان پر آب رودخانه دین به خشکی گراید و بلافاصله در سال 1360 توسط سه تن از تربیت یافتگان خود او، آقایان شیخ محمد صدیق بهجت، شیخ سید محمد زارعی و شیخ محمد نیازمند، با 25 محصل علم بازگشایی شد که در همان سال جناب استاد شیخ محمد علی‌امینی که از شاگردان او و دانش آموخته همین مدرسه بود، هم زمان تدریس و مدیریت آن را عهده‌دار شد. از آن پس، هر سال بر تعداد علاقه‌مندان به فراگیری علوم دینی و متقاضیان ورود به این مدرسه بیشتر و بیشتر شد. به گونه‌ای که ساختمان مدرسه، دیگر جوابگوی سیل عظیم متقاضیان نبود. و چاره‌ای جز افزایش فضای آن وجود نداشت. همین امر جناب شیخ امینی را بر آن داشت تا با پیگیری‌ها و سخت کوشی‌های خود گام بلندی را جهت ایجاد فضای آموزشی مناسب بر دارد که به‌حمدالله این تلاش‌ها به بار نشست و سرانجام در سال 1383 هجری شمسی ساختمان جدید مجتمع علمی‌فرهنگی سلطان العلماء در زمینی به مساحت 12000 متر مربع گشایش یافت. این ساختمان حدود 8000 متر مربع زیربنا دارد که 7000 متر آن به ساختمان بخش‌های اداری، آموزشی، خوابگاهی و رفاهی تعلق دارد و مابقی نیز به مسجد و منازل اساتید اختصاص دارد. توسعه فضای آموزشی، فرصتی شد تا این مجتمع اقدام به ایجاد دوره‌های جدید آموزشی نماید.

بر این اساس افزون بر دوره‌های مقدمات و متوسطه که تنها برای برادران دایر بوده دوره چهار ساله عالی(لیسانس) در رشته تفسیر و علوم قرآنی ویژه برادران با هم کاری متعهد عالی و پژوهش‌های اسلامی اهل سنت و جماعت جنوب ایران در سال تحصیلی 1385-1384 راه اندازی شد.

یک سال بعد خواهران علاقه‌مند نیز به این مجموعه پیوستند، و از آن به بعد پذیرش این رشته هم برای برادران و هم خواهران انجام می‌گیرد. علاوه بر دوره‌های مقدماتی، متوسطه و عالی برای خواهران و برادران دارای یک دارالتحفیظ و یک دبیرستان غیرانتفاعی نیز می‌باشد که همه این مجموعه‌ها از فضای آموزشی مناسب، امکانات رفاهی، خوابگاه، کتابخانه، مسجد و سالن ورزشی بهره‌مند هستند. در حال حاضر، این مجتمع از معاونت‌های علمی، امور قرآنی، اجتماعی و برنامه ریزی و توسعه برخوردار است.

شیخ محمدعلی امینی علاوه بر مدیریت مجتمع یکی از اعضای هیئت فتوای اهل سنت جنوب کشور و شخصیتی اصلاحگر و فعال در منطقه هرمزگان می‌باشد.

معرفی اقسام

معرفی قسم مقدمات و متوسطه ویژه برادران و خواهران:

همان گونه که از نام این قسم بر می‌آید، هدف از راه اندازی آن، تربیت و آموزش مبانی مقدماتی لغت عرب و علوم شرعی است. تا امکان ادامه تحصیل آن‌ها در دوره‌های عالی میسر گردد.

این قسم در حال حاضر با بهره گیری از امکانات آموزشی، پژوهشی و رفاهی از قبیل؛ کتابخانه‌های مجهز، سایت‌های رایانه‌ای، سالن ورزشی، خوابگاه و غذا، آمادگی پذیرش تعداد محدودی از علاقه‌مندان برخوردار از شرایط لازم ادامه تحصیل را دارد.

معرفی رشته تفسیر

همان گونه که از نام این رشته بر می‌آید، هدف از راه اندازی آن در دوره عالی، تربیت افرادی شایسته با توانایی علمی‌در فهم دقیق و صحیح پیام گرانسنگ الهی است. افراد توانمندی که معارف والای قرآنی را به خوبی فرا بگیرند و ضمن علمی‌ساختن آن در وجود خود برای ترویج آن در جامعه بکوشند.

سمتهای اداری و اجرایی

مدیر: سید محمد زارعی

معاون اداری و مالی: سید حسن‌هاشمی

معاون آموزشی: شیخ اسحاق محمدی

معاون پژوهشی: شیخ ایوب علیپور

معاون امور طلاب قسم برادران: شیخ مهدی راینه

معاون امور طلاب قسم خواهران: سرکار خانم سهیلا درویشی

اعضاء هیئت علمی(مدرسین رسمی)

شیوخ، اسحاق محمدی، ابراهیم زارعی‌فر، عبدالقادر اکرامی، اسحاق غلامی، جهانگیر اسماعیلی، محمد نبی مخلوقی، سید محمد شریف‌هاشمی، عبدالرحمن چندقند، ایوب علیپور

مدرسین آزمایشی: شیوخ، عبدالرحمن جعفری، عبدالغفار جاوید، عبدالسلام شجاعی، محمدعلی محسنی،

مدرسین پاره وقت: شیوخ؛ علی محبی پور، ابراهیم بحری، محمد حق شناس، ایمان کنعانی، ابراهیم زرهی زاده و سرکار خانم فاطمه صالحی

گروههای تخصصی

1ـ تفسیر و علوم قرآن: شیخ ایوب علی پور، شیخ اسحاق محمدی، شیخ سید محمد شریف‌هاشمی، شیخ عبدالسلام شجاعی، شیخ علی محبی پور، ایمان کنعانی، ابراهیم زرهی زاده

2ـ حدیث و اصول و فقه: شیخ عبدالرحمن جعفری، شیخ جهانگیر اسماعیلی، شیخ عبدالرحمن چندقند، شیخ محمدعلی محسنی، شیخ اسحاق محمدی

3ـ لغت: دکتر ابراهیم زارعی فر، شیخ عبدالقادر اکرامی، شیخ محمد نبی مخلوقی، شیخ اسحاق غلامی، محمد حق شناس و سرکار خانم فاطمه صالحی

4ـ عمومی: شیخ عبدالغفار جاوید، شیخ ابراهیم بحری، شیخ عبدالرحمن جعفری و شیخ علی محبی پور

امکانات و تأسیسات قسم برادران

1ـ ساختمان اداری و آموزشی و خوابگاه جدیدالتأسیس در دو طبقه با مجموع زیر بنای 1500 متر مربع که همراه با اتاق کامپیوتر، سالن مطالعه، سالن آمفی تئاتر و تأسیسات جانبی و حیاط آن دارای باغچه و زمین والیبال، پارکینگ اطاق شورا، نگهبانی، مشاور و مهمان می‌باشد.

2ـ این رشته برخوردار از سالن کنفرانس، سالن سرپوشیده امتحانات و ورزشی، سالن همایش، آشپزخانه، سالن غذاخوری، فضای سبز مستقل با حدود 1200 متر مربع

3ـ مسجد با زیربنای 300 متر مربع و حیاط مجزا

این رشته در حال حاضر با بهره‌گیری از امکانات آموزشی، پژوهشی و رفاهی از قبیل؛ کتابخانه‌های مجهز، سایت‌های رایانه‌ای، سالن ورزشی، خوابگاه و غذا، آمادگی پذیرش تعداد محدودی از علاقه‌مندان برخوردار از شرایط لازم ادامه تحصیل در این رشته را دارد.

قسم خواهران

یک سال پس از افتتاح رشته تفسیر قسم برادران، به پیشنهاد جناب شیخ محمد علی امینی مدیریت مجتمع و موافقت معهد عالی علوم اسلامی اهل سنت و جماعت جنوب ایران در سال 1385 هجری شمسی قسم خواهران رشته تفسیر راه اندازی شد و در همان سال با پذیرش 40 طلبه فعالیت آموزشی و پژوهشی خود را در این مجتمع آغاز کرد.

آدرس: هرمزگان ـ بندر لنگه ـ محله بلوکی ـ کوچه دارالعلم ـ مجتمع علمی‌ـ فرهنگی سلطان العلماء بندر لنگه

قسم تفسیر برادران

تلفن: 44244031-076

فاکس: 44240735-076

سامانه پیام کوتاه: 1000010203040

ایمیل: bl.ms.tafsir84@gmail.com

سایت: www.sultanolama.com

تلفن: 44244031-076

فاکس: 44244033-076

سامانه پیام کوتاه: 1000010203040

ایمیل: bl.ms.tafsir84@gmail.com

سایت: www.sultanolama.com

 

آمار
تعداد مشاهده مقاله: 66
تعداد دریافت فایل اصل مقاله: 29
ارسال نظر در مورد این مقاله

شماره‌های پیشین مجله

MDB2 Error: unknown error