یکشنبه
خرداد 23
 
  • افزایش اندازه متن
  • اندازه متن پیش فرض
  • کاهش اندازه متن

مدرسه الاظهر باغلق - خراسان شمالی

مقاله 7، دوره 3، شماره 8، بهار 1391، صفحه 13-14 XML اصل مقاله (422 K)
نوع مقاله: گزارش خبری
نویسندگان
مهدی کبیری
موضوعات
گزارش
اصل مقاله

مدرسه الاظهر باغلق - خراسان شمالی


موقعیت جغرافیایی
مدرسه علمیه الاظهر از مدارس علمیه فعال اهل سنت استان خراسان شمالی می‌باشد. این مدرسه  واقع در روستای باغلق در شمال شرقی استان خراسان شمالی و از توابع شهرستان بجنورد است که منطقه‌ ای کوهستانی و هم مرز با کشور ترکمنستان می باشد.
 
مؤسس مدرسه الاظهر
مؤسس این مدرسه استاد فرزانه مرحوم حاج مقصود آخوند یزدانی بود. وی در خانواده ای مذهبی در روستای باغلق دیده به جهان گشود.
 این استاد حوزه فردی باهوش، باتقوی و پایبند به دستورات نبوی(ص) بود و گرایشات عرفانی داشت، از این رو به اشعار مولوی علاقه بسیار داشت و همواره این مصراع را زمزمه می کرد؛

شکر نعمت نعمتت افزون کند

 کفر نعمت از کفت بیرون کند

حاج مقصود آخوند در سال 1324 تحصیلات مقدماتی خود را نزد مرحوم محمد قلی آخوند خادمی گذراند. ایشان همچنین در سال 1330 پای درس استاد «شاد آخوند» روستای دُیدُخ، شاگردی کرد و تحصیلات حوزوی خود را در سال 1336 در محضر این استاد به پایان رساند، سپس به زادگاه خویش (باغلق) بازگشت. این استاد ارجمند همیشه مدافع انقلاب و نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران بود و در زمان دفاع مقدس، مردم را برای حضور در جبهه ها تشویق می‌‌‌کرد. برای سلامتی امام خمینی(ره) همیشه در جمع مردم دعا می‌کرد و از مسئولین نظام قدردانی می نمود بویژه هر موقع مسئولین محترم دفتر امور اهل سنت خراسان به اینجا می آمدند با شعار «صل علی محمد *یار امام خوش آمد» به استقبال ایشان می‌رفت. وی در سوم ماه مبارک رمضان 1379 هجری شمسی در سن 68 سالگی دیده از جهان فرو بست.

 

سال تأسیس و بازسازی

حاج مقصود آخوند پس از بازگشت به زادگاهش در اندیشه تأسیس مدرسه علمیه بود که با پشتکار و همکاری مردم توانست مدرسه علمیه الاظهر را در سال 1337 تأسیس نماید. با تأسیس این مدرسه خیل مشتاقان از این روستا در این مدرسه گرد هم آمدند و با اشراف ایشان به تحصیل علوم دینی پرداختند.

این حوزه در سال 1375 توسط خیرین مؤمن و مسلمان منطقه بازسازی و مرمت شد. این ساختمان در دو طبقه احداث شد. خوابگاه، سالن مطالعه، مدرس، آشپزخانه و حمام از امکانات این حوزه می‌باشد. البته در بخش آموزشی برخی از کاستی ها مانند نبود کتابخانه و رایانه دیده می شود.

 

مدیریت جدید

مدیریت این حوزه پس از درگذشت حاج مقصود آخوند به حاج غفور آخوند یزدانی واگذار شد و اکنون نور احمد آخوند یزدانی، شا محمد آخوند یزدانی، عبد الباسط آخوند قبادی و جبار وردی آخوند یزدانی از مدرسین این حوزه هستند و در اداره امور این مدرسه با مدیر فعلی همکاری می کنند.

حاج غفور آخوند یزدانی می‌گوید: از ابتدای مدیریت من تا کنون دو دوره مراسم فارغ التحصیلی برگزار شده است که تعداد آن 24 نفر بوده‌اند.

 

وضعیت آموزشی طلاب و اساتید

در طی سال های تحصیلی از زمان تأسیس این حوزه تا کنون برخی از اساتید این حوزه در برگزاری کلاس ها و اداره این مدرسه نقش بسزایی داشتند از جمله این افراد، مدیر فعلی این حوزه حاج غفور آخوند یزدانی و حاج آدینه مراد آخوند قبادی بودند که این همکاری به مدت 38 سال به طول انجامید.

در طول این مدت، برگزاری دوره های آموزشی، 16 دوره آموزشی دروس علوم دینی برگزار شد و بیش از 168 نفر از طلاب در این دوره ها فارغ التحصیل شدند که بسیاری از فارغ التحصیلان این مدرسه اکنون مدیران مدارس علمیه این منطقه هستند. این افراد عبارتند از:

حاج گلدی آخوند کمالی، مدیر حوزه علمیه خادمیه

حاج پولاد آخوند بهمن، مدیر حوزه علمیه پولادین تنگه ترکمن

حاج بایرام آخوند مرادی، مدیر حوزه علمیه مرادیه پرسه سو

رحیم آخوند صمدی، مدیر مدرسه علمیه سوق سو

بگ محمد آخوند ساعدی، مدرس حوزه علمیه حنفیه

نور نفس آخوند ایزدی، مدیر حوزه علمیه سعودی گز

ابراهیم محمد آخوند روزگرد، مدرس حوزه علمیه تازه یاب

برخی از فارغ التحصیلان این حوزه نیز اکنون در مدارس علمیه منطقه جرگلان به عنوان امام جماعت از کرسی تدریس برخورداند.

 

وضعیت آموزشی فعلی

در حال حاظر بیش از 50 نفر از طلاب اهل سنت در این مدرسه تحصیل می‌‌کنند و دروسی که تدریس می شود عبارتند از: فقه، ‌اصول فقه، تفسیر، حدیث و قواعد صرف و نحو که در سه سطح مقدماتی، سطح و عالی آموزش داده می شود و طول مدت هر دوره به مدت چهار سال می باشد.

همه برنامه های تحصیلی طلاب در مدت تحصیل زیر نظر شواری برنامه ریزی حوزه های علمیه اهل سنت برگزار می شود و طلاب اهل سنت از خدماتی مانند معافیت تحصیلی، بیمه تأمین اجتماعی، شهریه و مواد غذایی برخوردار هستند.

 

برنامه حفظ قرآن

حفظ قرآن یکی از مهم ترین بخش‌های آموزشی این حوزه می باشد. هم اکنون 5 نفر حافظ کل قرآن در این مدرسه مشغول تحصیل هستند که در سطح استان حائز رتبه‌های برتر شده اند و در سطح کشوری رقابت می کنند.

 

زمان دوره های آموزشی و تعداد فارغ التحصیلان

دوره اول: 1347 ، چهار نفر

دوره دوم:1348، یک نفر

دوره سوم:1350، پنج نفر

دوره چهارم: 1352،هفت نفر

دوره پنجم: 1355، هشت نفر

دوره ششم: 1357، پنج نفر

دوره هفتم:1359، هشت نفر

دوره هشتم: 1361، هفت نفر

دوره نهم: 1364، شش نفر

دوره دهم: 1365، دوازده نفر

دوره یازدهم: 1367، سیزده نفر

دوره دوازدهم: 1371، یازده نفر

دوره سیزدهم:1372، بیست نفر

دوره چهاردهم: 1375، هفده نفر

دوره پانزده:1384،چهارده نفر

 

آمار
تعداد مشاهده مقاله: 559
تعداد دریافت فایل اصل مقاله: 67
ارسال نظر در مورد این مقاله

شماره‌های پیشین مجله

MDB2 Error: unknown error