یکشنبه
خرداد 23
 
  • افزایش اندازه متن
  • اندازه متن پیش فرض
  • کاهش اندازه متن

سخنوری بایدها و نبایدها (قسمت دوم)

مقاله 5، دوره 3، 2 (ویژه ائمه جمعه)، تابستان 1391، صفحه 10-11 XML اصل مقاله (414 K)
نوع مقاله: مقالات
نویسندگان
دکتر غلامعلی حداد عادل
موضوعات
مقالات
اصل مقاله

هر سخنرانی و خطابه ای را می توان از یک جهت به دو بخشِ صورت و مادّه تقسیم کرد. سخنرانی، ظاهری دارد و باطنی، جسمی دارد و روحی، ظرفی دارد و مظروفی. هم ظرف باید شرایطی داشته باشد و هم مظروف، هم ظاهر و هم باطن، هم صورت و هم ماده. اینک برای هر کدام از این جنبه ها یک دسته بایدها و نبایدها را ذکر می کنیم. البتّه این فهرست بسته نیست و ما در صدد استقرای تام نبوده ایم و خوانندگان عزیز، خود می توانند موارد دیگری را به آن بیفزایند.

ظاهر کلام   ( نبایدها )

به بعضی از آنچه یک سخنران باید از حیث ظاهر کلام از آن بپرهیزد و مراقب باشد که در کلامش به آن گرفتار نشود، اشاره می شود:

 کلیشهای سخن گفتن

کلیشه ای سخن گفتن اثر منفی می گذارد. البته این خود حد و حدودی دارد. مثلاً، خطبه ی اوّل منبر یا سخنرانی عیبی ندارد که یک عبارت کلیشه ای و تکراری باشد امّا اگر سخنرانی آکنده از عبارت های کلیشه ای باشد ـ اگر در گذشته هم می پسندیدند ـ امروزه جوان ها و عامّه ی مردم این شیوه ی سخن گفتن را نمی پذیرند.

ادبیات جنبه ی هنری زبان است. استفاده ی به جا از شعر و تمثیل، کلام را شیرین و نمکین می کند و این مستلزم آشنایی خطبای ارجمند با متون اصلی ادبیات فارسی است.

 غیر عادی سخن گفتن

به طور طبیعی سخن بگویید و راحت حرف بزنید. همان طور که با خانواده‌ی خودتان صحبت می کنید، با مردم و مستمعان خود سخن بگویید. دنبال این نباشید که سخنرانی شما حتما یک سبکی داشته باشد. اگر راحت صحبت کنید، خود آن نحوه‌ی صحبت، سبک شما می شود و هر کسی راحت صحبت کردنش به یک طریق است. امّا آگاهانه، عالما و عامدا دنبال سبک خاص بخشیدن به سخنرانی خودتان نباشید. به صرافت طبع به طور طبیعی و عادی صحبت کنید و اجازه ندهید که حواس شنونده

  به جای این که معطوف به بیان شما شود، معطوف به سبک شما باشد و یک وقت ببینید همه ی مردم نشسته اند و به حرف های شما هم خوب گوش می دهند امّا توجّه آن ها به سبک حرف زدن شماست نه به آنچه می گویید.

آمار
تعداد مشاهده مقاله: 361
تعداد دریافت فایل اصل مقاله: 48
ارسال نظر در مورد این مقاله

شماره‌های پیشین مجله

MDB2 Error: unknown error