یکشنبه
خرداد 23
 
  • افزایش اندازه متن
  • اندازه متن پیش فرض
  • کاهش اندازه متن

نمازهای جمعه و انتظارات از منظر امام خمینی (قسمت دوم)

مقاله 3، دوره 3، 2 (ویژه ائمه جمعه)، تابستان 1391، صفحه 4-5 XML اصل مقاله (341 K)
نوع مقاله: در محضر امام (ره) و رهبری
نویسندگان
ابراهیم امیری
موضوعات
امام (ره ) و رهبری
اصل مقاله

هدایت و اصلاح مردم

باتوجه به حجم گسترده تبلیغات مخالفان و دشمنان اسلام و نظام اسلامی، علیه دین و ارزش های الهی، امروزه بیش از هر زمانی نیاز به حضور فعال، جدی و موثر عالمان و روحانیون دینی در جامعه و ایفای نقش و رسالت اصیل و مناسب و ارائه چهره اسلام ناب محمدی به دور از افکار متحجرانه، انحرافی و خرافی به اقشار گوناگون جامعه بخصوص جوانان و نوجوانان است.

آنان به روش های گوناگون و شیوه های جذاب به دنبال صید جوانان ایران اسلامی هستند و ما با اهمال کاری و عدم استفاده مناسب از ابزارها و وسایل تبلیغاتی که در اختیار داریم نظاره گر بی تفاوتی و بی هویت شدن گروهی از مردم و جوانان هستیم. در حالی که ائمه جمعه هر منطقه با برنامه ریزی های صحیح و مناسب، توانایی خنثی سازی بسیاری از شگردها و شیوه های دشمنان را دارند و می توانند تاثیرات مثبت فراوانی را در جامعه ایجاد نمایند. کسانی که همواره در نمازهای جمعه حضور دارند، از توجهات و ارشادات و هدایت های خاص ائمه جمعه بهره مند هستند، باید با روش های نوین و برنامه های فرهنگی جذاب به دنبال جذب افرادی بود که از این گونه برنامه ها و اجتماعات بیگانه یا به دور هستند. هنر ائمه جمعه در این است که همواره افراد جدیدی را ارشاد و هدایت و به سوی نمازهای جمعه جذب نمایند.

 امام خمینی (ره ) خطاب به ائمه جمعه می فرماید: « روحانیت باید عضو فعال جامعه باشد و مردم را هدایت و ارشاد نماید. شما آقایان ـ ائمه جمعه ـ هم بر امور جاری در محل خودتان نظارت داشته باشید و مردم را هدایت کنید . »

امروزه به برکت تاسیس نظام جمهوری اسلامی، دستگاه تبلیغی و فرهنگی عظیمی در اختیار روحانیون به ویژه ائمه جمعه سراسر کشور قرار گرفته و باید قدر آن را دانست و از این طریق به اصلاح و ارشاد و هدایت مردم پرداخت که هیچ عذر و بهانه ای نیز پذیرفتنی نیست.

امام (ره) می فرماید: « امروز قدرت دارید که مردم را اصلاح کنید و قدرت دارید که ـ خدای نخواسته ـ برخلافش باشید و هیچ عذری هم ندارید. نه من عذر دارم نه شما نه سایرین، هیچ کدام عذر نداریم که بگوئیم نشد، نمی شد، نمی توانستیم. »

با توجه به جوان بودن کشور و خیل عظیم جوانان و نوجوانان در جامعه ایران، ائمه جمعه، رسالت و مسئولیت مضاعفی نسبت به این قشر بر عهده دارند و باید به گونه ای با آنان رفتار و برخورد نمایند که هر چه بیشتر آنان را با دین و نظام اسلامی آشنا ساخته و به سوی جلسات مذهبی و نمازهای جمعه جذب نمایند. و اگر در مواردی اشتباهات و خطاهایی در آنها وجو ددارد بزرگوارانه و برادرانه به نصیحت و هدایت آنها همت گمارند.

امام خمینی (ره) در این رابطه خطاب به ائمه جمعه می فرماید: « آن چیزی که من از آقایان تقاضا می‌کنم این است که آقایان ارشاد کنند مردم را، دعوت کنند مردم را، اگر فرض کنید که این جوان‌ها، این ها هم نه این که سو قصد دارند، اینها هم یک اشتباهاتی دارند، یک خطاهایی دارند، البته ممکن است که از گروه های مختلفی که همه منحرف هستند نفوذ کرده باشند در بین این ها، لکن شما نصیحتشان کنید، با برادری با آنها رفتار کنید. وقتی نصیحت کردید و آنها فهمیدند راه چیست، اکثرا این طور هستند که تابع می شوند و باید با اینها با برادری رفتار کرد و موعظه کرد و نصیحت کرد.»

آمار
تعداد مشاهده مقاله: 350
تعداد دریافت فایل اصل مقاله: 58
ارسال نظر در مورد این مقاله

شماره‌های پیشین مجله

MDB2 Error: unknown error