یکشنبه
خرداد 23
 
  • افزایش اندازه متن
  • اندازه متن پیش فرض
  • کاهش اندازه متن

نقش ائمه جمعه بیان فرمان خداوند و رسول گرامی اسلام است

مقاله 2، دوره 3، 2 (ویژه ائمه جمعه)، تابستان 1391، صفحه 6-7 XML اصل مقاله (209 K)
نوع مقاله: گفت و گو
نویسندگان
محمد جعفر شفقت
چکیده
به عنوان اولین سؤال،  به اهمیت و جایگاه نماز جمعه اشاره بفرمایید.
پیامبران بنی اسرائیل (ع) روز شنبه را به عنوان روز جشن و عبادت مخصوص قرار داده اند و پیروان حضرت عیسی (ع) روز یکشنبه را، اما پیامبر گرامی اسلام به دستور خداوند متعال روز جمعه را که بهترین و مناسب ترین روز است برای این جشن بزرگ عبادی قرار داد. پیامبر بزرگ اسلام (صلوات الله و سلامه علیه و آله) آن را به عنوان حج مساکین و عید مؤمنین اعلام فرموده است.
موضوعات
گفت و گو
اصل مقاله

. اهمیت آن این است که جایگاه پیامبر گرامی اسلام است و دستور قرآن کریم که در سوره "جمعه" معلوم هر مسلمانی است که می فرماید: "هر زمان اذان نماز جمعه را شنیدید به طور حتم باید به سوی آن بروید و بیع و معامله را ترک نمایید". لذا از لحاظ معنویت، اهمیت بالایی دارد و از لحاظ فرهنگی و اجتماعی و بیان مسائل دینی و اجتماعی و سیاسی روز و آگاهی مسلمانان، جزء حیات و زندگی دنیا و آخرت آنان است. این تجمع و اتحاد، دارای ابهت و حساب منظم است و دشمنان اسلام را مأیوس و موجب عقب نشینی آنان می شود، و چه نقشی از این برتر که دستور خدا است که جز خوبی و فضیلت، چیز دیگری برای مسلمانان متصور نیست.

 نقش ائمة جمعه در هدایت جامعه چیست؟ چه انتظاراتی از ائمة جمعه می رود؟

نقش ائمه جمعه، بیان فرمان خداوند و رسول گرامی اسلام است، به صورت سنجیده و منظم، به صورتی که مسلمانان درست و حسابی از آن استفاده کنند، به نحوی ‌که اهداف خداوند متعال و پیامبر گرامی، نصب العین مسلمانان گردد و از عزت اسلامی خود دفاع کنند و دشمن نتواند تفرقه ‌اندازی کند، «کالبنیان المرصوص» به هم متصل شوند. دست به ریسمان خدا گرفته از هم جدا نشوند و نعمت جمهوری اسلامی ایران را از دست ندهند و به حرف دشمن توجه نکنند.

ائمة جمعه در ایجاد همدلی بین شیعه و سنی چه نقشی دارند؟

ائمه جمعه باید خودشان الگوی مردم باشند، با صبر و تقوی باشند تا مردم از اعمال آنان بیشتر بهره ببرند. تعصبات جاهلی را از خود دور کنند و به اصل اسلام توجه نمایند که دین اسلام کامل و نعمت خداوند شامل است. و کافی است بندگان او بتوانند آن را نگهداری کنند و به دست بیگانه نیفتد و حفظ اصول دین برای اتحاد و یکپارچگی مسلمانان ضروری است. باید از بهانه بازی که سیاست بجا مانده دشمن است دوری کنیم، زیرا این مسئله جهت در هم شکستن مسلمانان است و به نفع اسلام نیست، در واقع به نفع دشمن است.

 خطبههای نماز جمعه چه شاخص هایی باید داشته باشند؟

مسائلی از قبیل، اتحاد بین مسلمانان؛ کمک به ائمه جمعه از لحاظ نیروی انسانی و غیر آن؛ آگاه ساختن مسلمانان از روش و زندگی پیامبر گرامی اسلام که چگونه در برابر مخالفت‌ها و اذیت و آزار دشمنان، صبر و تحمل را اختیار می فرمودند؛ و این‌که چه حکمتی وجود داشت که پیامبر اسلام، حکومت مشرکین را که پیشنهاد داده بودند قبول نفرمود و زیباترین دختران قریش را به وی دادند و ایشان قبول نفرمود و کاخ و گارد و دربان را قبول نفرمود؛ پی بردن به حکمت این گونه مسائل، نیاز مسلمانان در هر زمان است و قصد و نیت و توکل به خداوند و اخلاص در آن موجب رضای خداوند است.

 به عنوان امام جمعه، توصیة شما به نمازگزاران چیست؟

وصیت این است که اولاً نماز جمعه که از شعائر دینی است، نباید کم رنگ شود، بلکه باید در جهت عمران و آبادی مساجد و نماز جمعه از هیچ کمک لازم دریغ ننمایند. هم چنین همنشینی و همخوانی با دشمن، مضرات فراوانی برای اسلام به بار می آورد، لذا جداً باید از آن حذر کرد و انشااله دریغ نشود.

 نقش ائمة جمعه در خنثی سازی شایعات چیست؟

خداوند متعال دنباله رو شایعات را منع فرموده است، آن چنان که می فرماید: «دنبال آنچه که به آن علم نداری نروید و آن را مورد عمل قرار ندهید»، لذا شایعات اکثراً از طرف دشمن برای تضعیف مسلمانان است، باید خیلی مواظب بود و مسلمانان هشیار باشند از این طریق تضعیف نشوند.

 نحوه برگزاری نماز جمعه اهل سنت در قبل از انقلاب چگونه بوده و پس از انقلاب چگونه شده است، هم از جهت برگزاری و هم از منظر سیاست ها و برنامه ها، نسبت به گذشته چه تفاوت هائی ایجاد شده است؟

قبل از انقلاب اسلامی در ایران و در شهرها و روستاهای بزرگ، در نماز جمعه فقط بحث‌هایی مطرح می‌گردید که در حد نماز و روزه و حج و زکات بود، علم و دانش اسلامی سر پوشیده بود و از مسائل سیاسی - اسلامی خبری نبود. اگر در بعضی از شهرها مقداری آگاهی هم بود، کنترل می‌کردند و حکومت وقت آن را ممنوع کرده بود و اسلامیت رنگ و بویی نداشت و لذا در اکثر مناطق، بی اطلاعی حاکم بوده است.

اما بعد از انقلاب اسلامی ایران، مردم از سیاست اسلامی و چگونگی تسلط کفر بر جهان اسلام اطلاع پیدا کردند و مردم آزاد شدند، لذا علماء اسلام بخصوص ائمه محترم جمعه و جماعات توانستند در حد خود، مردم را از اصل اسلام و هدف آن آگاه کنند تا این که مسلمانان راه راست را دوباره به دست آوردند و به عزت اسلامی باز گشتند، و این فرصت و نعمت که مرهون سعی و کوشش امام راحل و شهداء آن زمان است که انقلاب اسلامی را برای جهان اسلام فراهم آورده اند و بعد از آنان نسل بعدی به وسیله مقام معظم رهبری ادامه پیدا کرد. پس باید هشیار بود که دشمنان با حیله‌های شیطانی، دوباره اسلام را از دست مسلمانان نگیرند.

 چه نکاتی را در ایجاد وحدت شیعه و سنی در برهة کنونی مهم می دانید؟

مسلمانان باید به زمان زندگی پیامبر گرامی اسلام برگردند و آن را مورد نظر و عمل قرار دهند. به یاد آورند زمانی را که دشمنان اسلام با حیله توانستند از غفلت و طمعکاری دنیوی مسلمانان، استفاده کرده و اسلام را از مسلمانان گرفتند و سیاست آنان به گونه ای بود تا مسلمانان بین خودشان اختلاف و کشمکش داشته باشند و کاری به کار دشمن نداشته باشند. باید به حبل اله دست یافت و از تفرقه دوری کرد.

 سایر ائمة جمعه جهت پیشبرد اهداف متعالی اسلام چگونه باید عمل کنند، چه پیشنهاداتی دارید؟

ائمه جمعه خالص و توانا را باید از هر نظر که نیاز ایشان باشد کمک کرد و باید موانع را از سر راه ایشان برداشت تا بتوانند راه راست و هدف اصلی را مورد عمل قرار دهند و مسلمانان را به آن دعوت کنند و انشااله سعی ایشان بی بهره نباشد.

 و نکتة پایانی؟

تقاضای اینجانب این است که از اختلافات اجتهادی و سلیقه ای پرهیز کنند، زیرا راه حل عملی برای پیروان مذاهب است؛ نه این که مسائل را به رخ همدیگر بکشند و البته این مسائل ربطی به اصل اسلام ندارد، همگی در حفظ اسلام از شرارت دشمنان آن شریک هستیم. اگر اصل اسلام را خدشه دار کنند، آنگاه نه مسلمانی و نه مذهبی وجود خواهد داشت.

آمار
تعداد مشاهده مقاله: 339
تعداد دریافت فایل اصل مقاله: 52
ارسال نظر در مورد این مقاله

شماره‌های پیشین مجله

MDB2 Error: unknown error