یکشنبه
خرداد 23
 
  • افزایش اندازه متن
  • اندازه متن پیش فرض
  • کاهش اندازه متن

اساتید، حق پدری بر ما دارند

مقاله 6، دوره 3، شماره 10، پاییز 1391، صفحه 12-13 XML اصل مقاله (165 K)
نوع مقاله: گفت و گو
نویسندگان
محمد جعفر شفقت
چکیده
از زمان تأسیس دبیرخانه شورای برنامه ریزی و گسترش آن  طلاب و اساتید، نسبت به کیفیت تحصیل امیدوار شده اند.
رحمن غریبی/ شافعی اهل سنت
متولد 1357
روستای «کانی پان» از توابع شهرستان سنندج، بخش لیلاخ
رحمن غریبی/ شافعی اهل سنت
متولد 1357
روستای «کانی پان» از توابع شهرستان سنندج، بخش لیلاخ
موضوعات
گفت و گو
اصل مقاله

از زمان تأسیس دبیرخانه شورای برنامه ریزی و گسترش آن  طلاب و اساتید، نسبت به کیفیت تحصیل امیدوار شده اند.
رحمن غریبی/ شافعی اهل سنت
متولد 1357
روستای «کانی پان» از توابع شهرستان سنندج، بخش لیلاخ
رحمن غریبی/ شافعی اهل سنت
متولد 1357
روستای «کانی پان» از توابع شهرستان سنندج، بخش لیلاخ


تحصیلات؛

- سطح سه حوزه در سال 87 از مرکز بزرگ اسلامی غرب کشور.

- دیپلم ریاضی فیزیک در سال 75، فوق دیپلم علوم سیاسی از قم در سال 82، مهندسی عمران در سال 84 از سنندج، فوق لیسانس فقه شافعی (رض) در سال 90 از علوم و تحقیقات تهران.

آثار علمی و فرهنگی؛

- دارای ده ها مقاله علمی در زمینه های فقهی، سیاسی، فرهنگی و علوم اجتماعی.

- تالیف 8 کتاب در علوم مختلف که هنوز فرصت و حتی هزینه چاپ آن ها را نداشته‌ام، که جدیدترین آن‌ها در زمینه فقهی: «بررسی روش های علمی و فقهی رؤیت هلال در مذاهب خمسه». و در علوم سیاسی: «ثلث قرن خدمت رسانی نظام در کردستان» با رویکرد علوم اجتماعی و جامعه شناختی. و در سیره و اندیشه امام خمینی (ره): «امام مهربانی ها» که در مورد اندیشه امام (ره) در مورد جوانان می باشد.

موفقیت در مسابقات استانی و کشوری؛

موفقیت در زمینه های درسی و در جشنواره های مختلف علمی، فرهنگی، اجتماعی، سیاسی. شیرین‌ترین آن‌ها در سال 82 «جشنواره سراسری نماز و نیایش» دانشجویان و طلاب سراسر کشور بود که از دست مبارک مقام معظم رهبری (مد ظله العالی) افتخار گرفتن هدیه را داشت.

جدیدترین آن‌ها هم در تاریخ 15/6/91 بود که در جشنواره ادبیات داستانی بسیج استان، مقام اول را در بخش داستان کوتاه بزرگسالان کسب نمود.

 چه نکاتی موجب موفقیت شما در تحصیل شده است؟

در پاسخ به این سؤال باید بگویم که سه عامل مهم بودند؛

-انگیزه و هدف 

-پشتکار

-برنامه ریزی

 از نظر شما طلبه موفق چه خصوصیاتی باید داشته باشد؟

طلبه موفق باید دارای خصوصیات اخلاقی برگرفته از بزرگان دین باشد و به بهترین شیوه از وقت خودش استفاده نماید و خود را به سایر علوم متداوله روز تجهیز نموده و به دروس حوزه، محدود ننمایند، چرا که بیشترین وقت، متعلق به این دوران است و باید استفاده بهینه از آن بشود.

 ارتباط و تعامل شما با اساتید و مدیران چگونه است؟

همیشه حرف اول حقیر نه تنها در حوزه و مدرسه، بلکه در جامعه، تعامل بوده است. ما کُردها یک ضرب المثل داریم که می گوید«یا من باش یا نیم من». که من همیشه جهت پیشبرد این ضرب المثل و تحقق آن با اطرافیان، نیم من بوده ام.

و البته اساتید حق پدری بر ما دارند.

 به عنوان یک طلبه وضعیت تحصیلی در مدارس علوم دینی را چگونه ارزیابی می کنید؟

وضعیت تحصیلی در مدارس علوم دینی، الحمدالله و النعمه در چند سال اخیر با تأسیس دبیرخانه شورای برنامه ریزی و گسترش آن در سایر نقاط کشور و مناطق اهل سنت نشین، خوب بوده است، به طوری که طلاب و حتی اساتید و ماموستاها نسبت به ادامه تحصیل و کیفیت تحصیل امیدوار شده اند و جای انتقادی را نگذاشته اند و مشکلات هم به مرور زمان و به صورت سیستماتیک نمایان و برطرف می شود. جا دارد از کلیه دست اندرکاران شورا نهایت تشکر را داشته باشم.

 مطالعات جنبی شما تا چه حدودی است و در چه زمینههایی فعالیت می کنید؟

مطالعات جنبی اینجانب زیاد است و بیشتر در زمینه های فرهنگی، علوم سیاسی، علوم اجتماعی و مهندسی عمران است این موارد را در طول هفته تقسیم نموده ام و یا بنا به مقتضیات زمانی نوسان دارد و یکی بیشتر و یکی کمتر و یا بنا به درخواست مجلات و نشریات مختلف و یا جهت تدریس و درخواست آن ها کم و زیاد  می‌شود.

 از فرصت های فرا روی خودتان چگونه بیشترین بهره را می برید؟

با نیاز سنجی و موقعیت سنجی مناسب از فرصت ها استفاده می نمایم و بعضی مواقع تهدیدها را نیز تبدیل به فرصت می‌نمایم.

 الگو پذیری از روش و منش بزرگان در زندگی شما تا میزان وجود دارد؟

داشتن الگو همیشه لازم است، اما الگوی مناسب، مناسب تر است، لذا هر کسی باید الگویی مناسب و مثبت در زندگی داشته باشد و چه بهتر که این الگو بزرگان دین باشند، چرا که آن ها بری و عاری از کمترین اشتباهات در زندگی بوده اند، و راه را برای ما همواره نموده اند و در واقع یک تجربه گرایی و بازخورد زندگی خود را به ما رایگان می دهند.

 چه افرادی بیشترین تاثیر را در مسیر زندگی و تحصیل شما داشتهاند؟

اساتید و مربیان.

 پرداختن به چه اموری در کنار تحصیل علم برای یک طلبه ضروری است؟

پرداختن به برنامه های اجتماعی، علمی و ورزشی مفید و لازم است. اما فرهنگی بودن طلبه، باید در ذات وی باشد و با او عجین باشد. و حتی علوم متداوله اسلامی، مثل ریاضیات، هندسه، هیئت و .... را یاد بگیرند.

 چه توصیه ای به سایر طلاب دارید؟

توصیه این حقیر، اگر چه کوچک تر از آن هستم که توصیه ای  داشته باشم، اما در یک جمله «درس را مندرس کنند».

 انتظار شما از اساتید و مدیران مدارس علوم دینی چیست؟

به روز باشند و آخرین و جدیدترین مطالب علمی را بیاموزند و فقط به کتب قدیمی اکتفا ننمایند، به قول امروزی‌ها «آن لاین –on line » باشند، چرا که نیاز دنیای امروز است و اگر طلبه‌ای نتواند خود را به روز کند از جامعه عقب افتاده و دیگر کسی حرف وی را گوش نمی کند.

 دبیرخانه شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت را تا چه میزان می شناسید و آیا با برنامه های آن موافق هستید؟ برنامه های دبیرخانه تا چه میزان انتظارات شما را برآورده کرده است؟

از سه سال پیش آشنایی دارم و صد درصد با برنامه های آن موافق هستم. چون تنها ارگان و نهادی که بتواند متولی امورات روحانیون و طلاب اهل سنت باشد، همین مرکز است. تا به حال هم شکر خدا موفق بوده است. ان شاءاله در آینده هم اگر بر همین رویه و منوال جلو برود موفق خواهد شد. فقط وضعیت نظام وظیفه طلاب و روحانیون اهل سنت به نحو دیگری پیگیری شود بهتر است (البته خودم سربازی رفته ام).

 به نظر شما بهترین برنامه های دبیرخانه که تاکنون اجرا شده و موفق بوده است کدام اند؟

بهترین برنامه شورا، کانالیزه کردن امورات اساتید، طرح تعیین سطح روحانیون، دسته بندی مدارس و از نظر اقتصادی و معیشتی،  پرداخت منظم شهریه است. اما از نظر فرهنگی با توجه به کارهای انجام شده، جای کار بیشتری دارد. مثلاً جشنواره‌های فرهنگی و سیاسی به صورت منطقه‌ای برگزار شود.

 نشریه وفاق را مطالعه می کنید؟ نظرتان در خصوص نشریه وفاق چیست؟

بله هر ماه. به طوری که شخصاً جهت دریافت آن از مرکز بزرگ اسلامی، اقدام می کنم. جا دارد نهایت تشکر و قدردانی خود را از دست اندرکاران ماهنامه وزین وفاق که حقاً باعث وفاق دل ها شده است بنمایم.

نشریه جامع، کامل و وزینی می باشد، به طوری که حاوی مطالب علمی و خبری بوده و طلاب را اطلاع رسانی می‌کند، اما جهت بهتر و نافذ بودن آن و این که بازخورد خوبی داشته باشد، اگر می توانید به صورت پستی به درب منازل کسانی که فرم اشتراک پر می‌کنند برود. بعضی مواقع در توزیع بهینه آن موزعین متهاون هستند.

 و نکته آخر؟

وحدت، وحدت، وحدت ...

آمار
تعداد مشاهده مقاله: 337
تعداد دریافت فایل اصل مقاله: 67
ارسال نظر در مورد این مقاله

شماره‌های پیشین مجله

MDB2 Error: unknown error