یکشنبه
خرداد 23
 
  • افزایش اندازه متن
  • اندازه متن پیش فرض
  • کاهش اندازه متن

مدیریت منبر

مقاله 6، دوره 3، 4 (ویژه ائمه جمعه)، پاییز 1391، صفحه 12-13 XML اصل مقاله (198 K)
نوع مقاله: مقالات
نویسندگان
حجت الاسلام والمسلمین محمد تقی فلسفی
موضوعات
مقالات
اصل مقاله

مدیریت منبر


احترام به شخصیت مردم

یکی از بزرگترین ارکان مدیریّت در همه جا و از جمله در منبر، احترام به شخصیّت مردم است. مبادا مستمعان را ناراحت کنید. اگر جملاتی مثل شعور ندارید، نمی فهمید و شما کی هستید را منبری به کار برد، اکثر مردم از شرکت در آن جلسه خوداری می کنند. اگر برای مرتبه دوم تکرار شود دیگر جمعیّت نمی آید و بزرگ و کدخدای محل می گوید: آقای شیخ تشریف ببرند.

به مردم اهانت نکنید، بلکه احترام کنید. من گاهی دیده ام یک تکریم به شخصیّت، مشکل بزرگی را حل کرده است. مثلاً شما به شهری رفته اید. راننده ها یا کسبه را دیدید که کم فروشی می کنند و یا رعایت چراغ قرمز را در رانندگی نمی کنند. شما این طور سخن بگویید:

«ای آقایان عزیز، شماهایی که در انقلاب این قدر خدمت کرده اید، زن ها، مردها، جوانان، میان سالان، پیران، راه رفتید، شعار دادید، کشته دادید، زجر دیدید، بلا کشیدید، شما بسیار ارزنده اید.

عزیزان با هم همکاری کنید؛ فداکاری خودتان را تکمیل کنید؛ مبادا ترازو کم باشد؛ کمبود ترازو تیشه به ریشه انقلاب زدن است؛ احتکار غذاهای مردم، تیشه به ریشه انقلاب زدن است؛ به چراغ قرمز اعتنا نکردن و رفتن، هرج و مرج به وجود آوردن و نابود کردن انقلاب است.»

 با احترام به شخصیّت مردم، مشکلات را حل کنید.

 احترام، شاهکار تمام مدیریّت است.

آمار
تعداد مشاهده مقاله: 318
تعداد دریافت فایل اصل مقاله: 41
ارسال نظر در مورد این مقاله

شماره‌های پیشین مجله

MDB2 Error: unknown error