یکشنبه
خرداد 23
 
  • افزایش اندازه متن
  • اندازه متن پیش فرض
  • کاهش اندازه متن

کشورهای همسایه و خطبه های آماده!

مقاله 5، دوره 3، 4 (ویژه ائمه جمعه)، پاییز 1391، صفحه 10-11 XML اصل مقاله (151 K)
نوع مقاله: مقالات
نویسندگان
سید احمد پوازی
امام جمعه اهل سنت بندر لافت (قشم)
موضوعات
مقالات
اصل مقاله

کشورهای همسایه و خطبه های آماده!


جایگاه و اهمیت نماز جمعه

یکی از اهداف اسلام برای ایجاد اتحاد بین مسلمانان، همین نمازهای پنج گانه، نماز عید فطر و قربان و مناسک حج است. در یک محل جمع می شوند و از احوالات هم با خبر می شوند و وحدت و انس و همدلی ایجاد می شود.

در یک مکان جمع می شوند و آن را فرض عینی قرار داده و با یکدیگر اظهار همدردی نموده و مشکلات جامعه مسلمین را حل و فصل می نمایند که این امر به شناخت فرهنگ ها و قبایل کمک می کند.

روز جمعه و نماز آن اهمیت ویژه ای دارد که در آن خطیب، مردم را به آرامش، دوستی و الفت فرا می خواند. برای این که پایه اسلام مستحکم تر شود.

هر جا که امام جمعه ای مردم را به وحدت و همدلی تشویق کرد، در آن جامعه تنش نخواهد بود، ولی اگر امام جمعه ای مسائلی را مطرح نماید که ایجاد تنش کند، او هدف نماز جمعه را رها کرده و چه بسا جامعه به تشنج کشیده شود.

 شاخصهای نماز جمعه

شاخصه اول سفارش مردم به تقواست. همه مسائل جامعه در ذیل تقوا جمع می شود، سپس سفارش مردم به تمسک به دین و مذهب. مسئله مهم‌تر دشمن شناسی است. بحمدلله خطیبان ما کار خودشان را خوب انجام می دهند و کشور ما موقعیت خوبی دارد، در مقابل کفار و استعمارگران و دشمنان اسلام که خواهان از بین رفتن اسلام هستند، خطبا از اسلام نگاهبانی می کنند.

آن طوری که من بررسی کردم خطبای سایر کشورهای منطقه خیلی در تنگا هستند و می گویند که ما نمی توانیم اهداف نماز جمعه و وظیفه یک خطیب را دنبال کنیم و خطبه ها برای ما مکتوب و آماده ارسال می شود. اما در ایران آزادیم و از این حیث خدا را شاکریم، و از این آزادی باید کمال بهره برداری را بنماییم و ان

هم دعوت جامعه به الفت، وحدت و همدلی بین مسلمانان و یار و یاور هم بودن در سختی ها و تنگاهاست.

 توصیه به سایر ائمه جمعه

با توجه به تجربه بنده سفارش من این است که مسائل کوچک جامعه را که مبتلای به یکی دو نفر می باشد یا مشکلاتی که می شود با طرفین یا مسئولین حل و فصل کرد به منبر و جایگاه نماز جمعه نکشانند، چرا که جایگاه بسیار مقدسی است و امام جمعه باید در نظر داشته باشد که نماز جمعه ای که صدها نفر در آن شرکت می کنند دارای افکار متعدد هستند و اگر اشتباه و خلاف یک شخص را به بالای منبر ببریم ممکن  است که آن مسئله شیوع پیدا کند، اگر خطا و  اشتباه فرد در خفا بماند چه بسا به حداقل برسد.

مشکلات معیشتی مردم را می شود با گفت و گو با مسئولین حل کرد. آن چه مهم است این که مسئولین درها را به روی ائمه جمعه باز کنند یا خودشان به ما سر بزنند. با این که بنده و امثال بنده به خودمان حق نمی دهیم که مشکلات را بالای منبر بگوییم، اما گله مندیم که مسئولین هم به طرف ما نمی آیند. از زمانی که من امام جمعه شده ام تا حالا یک

مسئولی نیامده که بگوید آقا من مسئولیتی در این منطقه گرفته ام و آمده ام که خدمات بدهم، اگر مشکلی و مسئله ای هست به من انتقال دهید. تاکنون چنین امری اتفاق نیفتاده است.

 وحدت

ما هر چه بیشتر به هم نزدیک تر شویم و مسئولین هم به مردم و بالعکس، سبب وحدت و همدلی خواهد شد، امروز وحدت بیش از هر زمان دیگری احتیاج است، استکبار و آمریکا برای این که دوباره پایش را به این کشور باز کند از اهرم جنگ استفاده کرد نشد. ببینید خیزش هایی که در کشورهای عربی به وجود آمده، بعضا رد پای آمریکا، انگلیس و رژیم صهیونیستی دیده می شود.

هوشیاری ملت های مسلمان را می طلبد، امت اسلام مذاهب مختلفی دارد، افکار مختلفی دارد، برداشت های مختلفی دارند، در کل باید مسلمانان تقوا پیشه کنند و همدیگر را نگه دارند و اختلاف نکنند، چرا که همه به یک قبله نماز می خوانیم و باید مشترکات را تقویت کرد.

حدیثی از پیامبر اکرم هست که می فرماید: «مسلمان را نباید تکفیر کرد و تکفیر مسلمان مساوی خروج از اسلام است». ما باید به وحدت و همدلی و برادری توجه کنیم که سبب مأیوس شدن دشمنان اسلام خواهد شد.

 طرحهای موفق

پس از تعطیلی مدرسه ما دانش آموزان را رها نمی کنیم، بلکه آموزش های تکمیلی به آنها می دهیم یا در فصل امتحانات مسجدی را مهیا کردیم و معلم خبره‌ای را می آوریم که به دانش آموزان به طور رایگان و گام به گام برای امتحان آنها را آماده کند. برای دانش آموزان پشت کنکوری هم مسجدی را تدارک دیدیم تا در آن درس بخوانند و همین سبب قبولی در دانشگاه‌ها شده است.

برای فقرا و مساکین، دفتری را با همکاری نماینده ولی فقیه در امور اهل سنت راه‌اندازی کردیم که به آن ها کمک و یاری می رسانیم، برای جمع آوری زکات و قربانی ها نیز برنامه خوبی تدارک دیدیم.

تشکیل کمیته فرهنگی که فقط مدارس را رصد می کند که متشکل از مدیر مدرسه، رئیس انجمن اولیا و مربیان، امام جمعه، یکی از اعضای شورای روستا که هر ماه یک بار جلسه داریم که مسائل و مشکلات مدارس به بحث و تبادل نظر گذاشته می شود.

با توجه به این که بهداری لافت به لحاظ امکانات مناسب نبود و پزشک نداشت، با پیگیری کمیته بهداشت این مسائل حل شد.

 اقتصاد مقاومتی

مسئله ای که در خطبه نماز جمعه هفته گذشته بنده به آن اشاره کردم، این بود که آمریکا و دشمنان ملت ایران می خواهند که ما در فشار باشیم. وقتی مقام معظم رهبری فرمودندکه اقتصاد مقاومتی، یعنی این که ما به یکدیگر رحم و انصاف داشته باشیم. در این شرایط در باب ازدواج اگر جوانی نمی تواند ده النگو بخرد، دو تا بخرد، باید مقاومت بکنیم تا این مرحله نیز بگذرد. این شرایط گذراست، ما باید قناعت کنیم و قانع باشیم. آن چه که من در این جا دیدم مردم بحمدلله به لحاظ مالی کمبود ندارند. مثلا سال قبل در عید قربان 120 قربانی ذبح شد و امسال 140 قربانی که این نشان می دهد اقتصاد مردم خوب است. با وجود این که قیمت گوسفند تقریبا دو برابر شده است.

به نظر من مردم ایران مردم صبوری اند و هرچه در فشار قرار می گیریم پخته تر می شویم، و مردم خودشان را با شرایط وفق می دهند و مقاومت می کنند. رهبری وجودشان همیشه موجب برکت بوده و در هر بحران حرفشان فصل الخطاب بوده و مردم گوش به فرمان بوده اند. مسئولین گاهی کارهایی انجام می دهند که مردم را دلتنگ می کنند و به مردم فشار می آورند که انشاءالله رفع بشود و حل مشکلات به دولت بستگی دارد.

 نشریه وفاق

تاکنون مسائل اختلافی را در وفاق مشاهده نکردم و مطالب آن  بر وحدت و همدلی تأکید دارد، و سخنان و توصیه های عالمان چه شیعه و چه سنی که وحدتی و تقریبی هستند منتشر می شود.

پیشنهاد بنده این است که مجله وفاق به ائمه جمعه بیشتر شناسانده شود و از روستاها و شهرها مطالب و عکس فرستاده شود تا به ترتیب در نشریه چاپ شود.

آمار
تعداد مشاهده مقاله: 329
تعداد دریافت فایل اصل مقاله: 54
ارسال نظر در مورد این مقاله

شماره‌های پیشین مجله

MDB2 Error: unknown error