یکشنبه
خرداد 23
 
  • افزایش اندازه متن
  • اندازه متن پیش فرض
  • کاهش اندازه متن

موفقیت خطیب در مستدل و مختصر کردن خطبه است

مقاله 4، دوره 3، 4 (ویژه ائمه جمعه)، پاییز 1391، صفحه 9-9 XML اصل مقاله (240 K)
نوع مقاله: مقالات
نویسندگان
محمد عقیل رضوانی
امام جمعه اهل سنت بندر کنگ
چکیده
شاخص های خطبه های نماز جمعه
مهمترین نکته ای که یک خطیب باید توجه داشته باشد، عالمانه بودن، مستدل بودن به آیات و روایات قرآن و سیرت بزرگان است. خطبایی موفق هستند که به این مورد توجه دارند. به طور کلی موفقیت در مستدل بودن و مختصر بودن خطبه هاست.
اصل مقاله

موفقیت خطیب در مستدل و مختصر کردن خطبه است


طرح های موفق

مشارکت دادن مردم از سنین مختلف در اداره مسجد جامع، وقتی مسجد جامع می گوییم، یعنی کل مساجد، یعنی کل شهر. تشکیل کمیته فرهنگی که در مناسبت های مختلف بر حسب نیاز ایده هایی که جوانان می دهند، مسجد جامع نیز حمایت می کند. مثلا در بحث قربانی یا جمع آوری زکات موفق بوده است.

 توصیه به جوانان

خود نماز جمعه توصیه است. در حال حاضر نماز جمعه، محل حضور قشر جوان است و توصیه من همان سفارش قرآن در سوره عصر است «وتواصو بالحق و تواصو بالصبر»  مشارکت دو جانبه است، نصیحت کردن همدیگر به حق در جایگاه های مختلف جامعه.

 تفاوت نماز جمعه های کنونی با گذشته

قطعا تغییر کرده است. به هر حال نیازها فرق کرده است، توجهات خطبا، توصیه های آنان. خطبه ها قبلا همه عربی بود، قبل از انقلاب و خیلی قبل از آن خطبه‌ها را عربی می‌خواندند. در مدارس دینی هم درس ها عربی بود و درس های فارسی به این شکل نبود و خیلی سخت بود. برای مردم و کسانی که موقعیت اجتماعی داشتند، شنیدن خطبه ها به زبان عربی خیلی مشکل بود، ولی به هر حال به مرور زمان این مسائل حل شده و دیدگاه ها عوض شده است. قبلا در مقابل خواندن خطبه فارسی، مقاومت می شده است. البته خطبای پیر ما به دلیل رفت و آمدهایی که به کشورهای همجوار داشتند عربی می دانستند. ذکر این خاطره خالی از لطف نیست؛ یاد دارم پدر بزرگم که زبان محاوره ای او عربی بود و فارسی را به زور صحبت می کرد،  در مراسمی خبرنگاری پیش او می آید اما ایشان کاملا عربی صحبت می کردند، وی از معمرین و خطبا ی منطقه بود، به خاطر جایگاهی که در منطقه داشت معتبر و محترم بود، پدر بزرگم گفت که این سید هر چه گفت من قبول دارم، بالاخره خبرنگار توانست یک جمله از خود او بفهمد و آن این جمله از قرآن بود" واعتصموا بحبل الله جمیعا و لاتفرقوا" و به کتاب خدا اعتصمام کنید و متفرق نشوید.

 تقویت وحدت اسلامی

به هر کجا که نگاه می کنید می بینید استکبار برای به هم زدن آرامش اجتماعی جامعه برنامه ای دارند. ما باید هوشیار باشیم، با بصیرت و هوشیاری تفرقه را  خنثی کنیم، هر مشکلی پیش بیاید هرجنجالی باشد، نباید با تندی جواب داد، بلکه آرامش بهترین جواب است، حوصله و صبر بهترین راه حل است.

 نظرتان در مورد نشریه وفاق چیست؟

طبعا وقتی پیش آمده، باید توسعه پیدا کند، اطلاع رسانی و شناخت مناطق مختلف خیلی خوب است.

 

آمار
تعداد مشاهده مقاله: 327
تعداد دریافت فایل اصل مقاله: 53
ارسال نظر در مورد این مقاله

شماره‌های پیشین مجله

MDB2 Error: unknown error