یکشنبه
خرداد 23
 
  • افزایش اندازه متن
  • اندازه متن پیش فرض
  • کاهش اندازه متن

چگونه یک کتابخانه شخصی داشته باشیم؟

مقاله 5، دوره 3، شماره 11، پاییز 1391، صفحه 10-11 XML اصل مقاله (217 K)
نوع مقاله: مقالات
نویسندگان
مسعود عبادی
چکیده
آیا تا به حال به راه اندازی یک کتابخانه خوب در منزلتان فکر کرده‌اید؟ شاید تا به‌حال تعداد کتاب‌های شخصیتان آن‌ قدر نشده ‌است که بخواهید به راه اندازی یک کتابخانه فکر کنید و یا اگر فکر کرده‌اید فقط تا حد خریدن یک قفسه مناسب پیش رفته‌اید.
موضوعات
مقالات
اصل مقاله

چگونه یک کتابخانه شخصی داشته باشیم؟


ایده داشتن یک کتابخانه خوب در خانه 

آیا تا به حال به راه اندازی یک کتابخانه خوب در منزلتان فکر کرده‌اید؟ شاید تا به‌حال تعداد کتاب‌های شخصیتان آن‌ قدر نشده ‌است که بخواهید به راه اندازی یک کتابخانه فکر کنید و یا اگر فکر کرده‌اید فقط تا حد خریدن یک قفسه مناسب پیش رفته‌اید. در این مختصر ما با تعدادی پیشنهاد برای راه‌اندازی یک کتابخانه شخصی نسبتا واقعی در خانه به کمک شما آمده ایم .

 کتاب، کتابخانه

 

برای داشتن یک کتابخانه مهم‌‌ترین چیز داشتن کتاب است! همه کتاب‌هایی را که در خانه دارید یک جا جمع کنید. می‌توانید به خواهر‌ان و برادرهایتان هم پیشنهاد بدهید در راه‌اندازی کتابخانه شما سهیم بشوند. بعد از جمع‌آوری کتاب‌هایی که در خانه پراکنده هستند از داشته‌هایتان یک لیست تهیه کنید. حالا به لیست کتابتان نگاهی بیندازید و کتاب‌ها را موضوع بندی کنید.

 موضوعبندی کتابخانه

 

احتمالا موضوع بندی کتاب‌ها خیلی طول نمی‌کشد. شما تا به‌حال خیلی شخصی و سلیقه‌ای و اتفاقی کتاب خریده اید. پس اگر همه کتابهایتان در یک موضوع نباشند بیشتر از 2 یا 3 موضوع نمی‌شوند. از این به بعد کمی جامع‌تر به موضوع کتاب نگاه کنید. از خودتان بپرسید چه کتاب‌هایی مناسب سن من هستند؟ مثلا به کتاب‌هایی با موضوع آموزش مهارت زندگی فکر کرده‌اید؟!  برای انتخاب موضوع‌‌های جدید خوب است به نیازهای آینده‌تان هم توجهی بکنید. اگر می‌خواهید کتابخانه جامع‌تری داشته باشید خوب است فقط سلیقه و نیاز خودتان را در نظر نگیرید و به یک مخاطب کلی‌تر فکر کنید مثلا جمع دوستانتان و یا بزرگ‌تر جمع همسن و سال‌هایتان!

 مکان کتابخانه

 

 قدم بعدی شما انتخاب یک مکان مناسب برای کتابخانه است. پیش از خرید یک قفسه برای کتاب، توی خانه دوری بزنید و مکانی را برای کتابخانه در نظر بگیرید. انتخاب یک اتاق یا فضایی مستقل برای کتابخانه بهترین گزینه است. اگر نمی‌توانید در یک اتاق مستقل کتابخانه‌تان را راه ‌بیندازید، به اولویت‌هایتان در استفاده از آن توجه کنید. مثلا می‌خواهید همه اعضای خانه به آن دسترسی داشته باشند؟ یا این‌که می‌خواهید مکان مطالعه و کتابخانه کنار یکدیگر باشند؟ جز این‌ها برای مکان یک کتابخانه خوب است حواستان به یک سری ویژگی‌ها مانند میزان نور و روشنایی اتاق باشد. برای کتاب‌ها بهتر است که قفسه کتابخانه از پنجره‌ها دور باشد؛ اما میز مطالعه هر چه نزدیک منبع نور طبیعی و پنجره باشد، بهتر است. اگر فضای کافی برای گذاشتن قفسه ندارید، می‌توانید به سراغ ایده‌‌های خلاقانه بروید. در هر فضای خالی که خیلی گرم نباشد و رطوبت بالایی نداشته باشد با چند تکه چوب یا فلز و... می‌توانید چند قفسه درست کنید. بعد از تعیین مکان قرار گرفتن کتابخانه، فضای مورد نظر را به دقت اندازه‌گیری کنید. اگر لازم است برای خرید قفسه جدید به بازار بروید، اندازه‌ها را همراه خود داشته‌ باشید. نگاهی به تعداد کتابی که دارید بیندازید تا کتابخانه‌ای با تعداد قفسه مناسب بخرید. البته حواستان به گسترش کتابخانه‌تان هم باشد.

 تزئین کتابخانه

 

هستند آد‌م‌هایی که کتاب را برای تزئین منزلشان می‌خرند. کتابخانه شما هم می‌تواند ظاهر مناسب و زیبایی داشته ‌باشد. برای این‌کار شما می‌توانید ازگلدان‌های کوچک، پوسترهای زیبا و تابلوهای سخنان بزرگان کمک بگیرید. می‌توانید کتابخانه را طوری تزئین کنید که به استفاده از کتاب‌ها هم کمک کند. مثلا قفسه‌ها را براساس موضوع طبقه بندی و طراحی کنید. اگر اتاقی که در آن قفسه را جا داده‌اید نور کافی ندارد. حتما به فکر نور مناسب برای کتابخانه باشید. یادتان باشد نورهایی مانند نور لامپ‌های مهتابی در مدت طولانی برای کتاب‌ها مضر هستند. سعی کنید کتابخانه‌ای بخرید که قفسه‌هایی با قابلیت تنظیم داشته باشد تا بتوانید فضایی برای کتاب‌های مختلف در هر سایز و اندازه‌ای که بودند، ایجاد کنید. به هر حال پیش از خرید به اندازه کافی تحقیق کنید تا موردی را بخرید که هم مطابق با سلیقه و نیازهای روزمره‌تان باشد و هم هزینه زیادی را برایتان درست نکند. یادتان باشد یک قفسه باید مکان مناسبی برای نگه‌داری کتاب‌هایتان باشد.

 دشمنان کتابخانه

 

حالا که قفسه مناسب را برای کتاب‌هایتان تهیه کرده‌اید و آن ها را براساس موضوع در طبقه‌های کتابخانه چیده‌اید. خوب است به چند نکته برای حفظ و نگه‌داری کتاب‌هایتان توجه کنید. می‌دانید اولین دشمنی که هر کتاب دارد خود ما هستیم. ما بیشتر از هر چیز مضر دیگر، هنگام استفاده از کتاب‌ها به آن‌ها آسیب می‌زنیم. کارهای کوچکی مثل تازدن لبه کتاب و یادداشت نویسی در کتاب می‌توانند به کتاب آسیب برسانند. از جلد کردن کتاب‌ها مخصوصا به‌وسیله روزنامه خودداری کنید. نظافت و گردگیری کتابخانه، قفسه‌ها و محلی که کتاب‌ها در آن قرار دارند هم به ماندگاری کتاب‌هایتان کمک زیادی می‌کند. فراموش نکنید ذرات گرد و غبار می‌توانند برای کتاب‌های شما ضرر داشته باشند.

اگر می‌خواهید دوستان و اطرافیانتان از کتابخانه شما استفاده کنند خوب است یک دفترچه امانات برای کتابخانه‌تان درست کنید. می‌توانید یک تاریخ برگشت هم برای کتاب امانت داده شده در نظر بگیرید.

به امید روزی که هر خانه یک کتابخانه داشته باشد. 

آمار
تعداد مشاهده مقاله: 338
تعداد دریافت فایل اصل مقاله: 41
ارسال نظر در مورد این مقاله

شماره‌های پیشین مجله

MDB2 Error: unknown error