یکشنبه
خرداد 23
 
  • افزایش اندازه متن
  • اندازه متن پیش فرض
  • کاهش اندازه متن

گفت و گو با محمد صدیق فهیمی، امام جمعه سورو (بندرعباس)

مقاله 2، دوره 3، 4 (ویژه ائمه جمعه)، پاییز 1391، صفحه 4-7 XML اصل مقاله (363 K)
نوع مقاله: گفت و گو
نویسندگان
محمد جعفر شفقت؛ علی اکبر جهانگیری
چکیده
اگر اطاعت از ولی امر مسلمین را  در دستور کار خود قرار دهیم  رمز موفقیت ما به مراتب بیشتر خواهد شد 
موضوعات
گفت و گو
اصل مقاله

گفت و گو با محمد صدیق فهیمی، امام جمعه سورو (بندرعباس)


اهمیت و جایگاه نماز جمعه

نماز جمعه یک موهبت بزرگ اسلامی به امت اسلام است و خوشحالیم در کشوری زندگی می کنیم که به آن اهمیت ویژه‌ای داده می شود. بحمدلله با درایتی که در مقام معظم رهبری و مسئولین نظام مقدس جمهوری اسلامی وجود دارد، این شور و شوق هر روز بیشتر می شود، این نشان می دهد که اهمیت نماز جمعه چقدر زیاد است.

البته در هر نظامی فرق می کند، به عنوان مثال من به کشور امارات سفر داشته ام، اگر با یک دید عمیق نگاه کنیم که اهداف چگونه دنبال می شود، در برخی کشورهای همجوار خطبه‌ها در قالب خطبه های کنسرو شده ای است که برایشان تهیه کرده‌اند و باید همان را بخوانند و ایراد کنند. از خطبه و سخنرانی ای که منافع مسلمین را مد نظر قرار بدهد و آن‌ها را در رابطه با استکبار جهانی متوجه بکند و حقوق آنها را به انها بشناسانندخبری نیست.

شاخص های خطبه های نماز جمعه

خطیب باید نکته ها و محل گفتن آن ها را بداند، یعنی مردم باید بدانند نقش و هدفشان چیست و وظیفه و مسئولیت هر کدام از افراد در مقابل جامعه کدام است. از طرف دیگر آسیب ها را بشناسند و به مردم بشناسانند. بصیرت مهم ترین شاخص یک خطیب است. ممکن است کسی عالم باشد، ولی بصیر نباشد، ما دچار خیلی از مصیبت ها شدیم به علت عدم بصیرت. و دشمن از همین راه به راحتی توانست در برخی از افراد و جاها نفوذ کند.

کیفیت خطبه ها

به برکت نظام مقدس جمهوری اسلامی همه چیز تغییر کرده است، حتی در ارتباط با صورت مسئله ایراد خطبه ها، سابقا ما مرجع دینی نداشتیم، مدارس دینی با زحمت بسیار آن هم با مخالفت هایی روبرو می شد که بعضا نه به عنوان مدرسه، بلکه به عنوان مکتب خانه های سنتی آن هم با محدودیت‌های شدید دایر بود.

در سابق پذیرش این که یک نفر بخواهد به عنوان روحانی در جامعه حرمت خاصی داشته باشد متاسفانه وجود نداشت و تمسخرش بیشتر بود. در مکتب خانه ها محدودیت ها خیلی شدید بود. ما خیلی دلمان می خواست که کلاسی داشته باشیم، اما متأسفانه جوازش را صادر نمی کردند بیشتر در مساجد بودیم.

در ارتباط با خطبهها، میگفتند این دوازده ماه است و این درباره رجب است و این درباره شعبان است و این درباره رمضان است و الی آخر. این ها را بخوانید. و به هر جهت در شکل خاص سخنرانی خودشان را دخالت می دادند. درحالی که فقط آن خطبه را حفظ کرده بود برای مردم بازگو می کرد. و با عنایت به فهم معانی آن می توانست خطبه را ایراد بکند و اکثرا از روی کتاب ها خوانده می شد و مردم همیشه معترض بودند که ما چیزی از این خطبه ها نمی فهمیم. همین امر باعث می شد که دیر به مسجد بیایند یا فقط برای نماز به مسجد بیایند و حق هم داشتند چون چیزی نمی فهمیدند. اما به برکت نظام مقدس جمهوری اسلامی این وضعیت تغییر پیدا کرد. مردم با زبان فارسی دارند خطبه را گوش می دهند و من شنیدم در کردستان به زبان کردی، در ترکمن صحرا به زبان ترکمنی و در سیستان و بلوچستان با زبان بلوچی خطبه می خوانند. و اینها همه امتیازاتی است که باید بدون تعصب بگوییم. درصورتی که در عربستان سعودی و جایی که حرمین شریفین در آنجاست، کسانی که در آن جا هستند و خودشان را خادم حرمین می دانند، این آزادی را به خطبای روز جمعه نمی دهند، بلکه خطبه ای تعیین شده از پیش با تمام مطالب بدون کم و کاست، درحالی که ما امروز در ایران به برکت نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران این محدودیت را نداریم و این بزرگترین امتیازی که به نسبت قبل از انقلاب داریم و مردم دارند استفاده میکنند.

من معتقدم شبکه هایی که در خارج از کشور به نام اهل سنت فعالیت می کنند، تنها باعث خرابی اسم اهل سنت شدند. ما جامعه اهل سنت را از گروه خاصی که با یک اعتقاد خاصی مقابله می کنند، بایستی جدا بکنیم. ولی متأسفانه این طوری شده و استکبار دارد از این مسئله استفاده می کند. ما در مقابل رسانه های دشمن که در حال ایجاد تفرقه هستند، باید یک شبکه استانی در مناطقی که اهل سنت بیشتر است داشته باشیم. اگر این امر صورت گیرد تأثیرش از خطبه های نماز جمعه کمتر نخواهد بود، ما اینجا برنامه ریزی کردیم در چارچوب یک برنامه مشخص که وظیفه هر کس چیست و چه مسائلی به وحدت کمک می کند، اگر از من می پرسیدید که برای تقویت وحدت چه کار می کردید یکی از چیزهایی که من می گفتم این بود، چون این شبکه یک رسانه و نماز جمعه هم یک رسانه است و  ما عملا یک چیزی را از دست دشمن می گرفتیم..

اهمیت به جوانان

دشمن همیشه مترصد این فرصت هاست که ما را به جای دیگری مشغول بکند تا ما از تربیت صحیح بچه ها غافل شویم که همین بچه ها فردا تبدیل به جوانی شوند که به جای این که اسلحه بردارند و علیه دشمن بجنگند، علیه خود ما موضع گیری می کنند، و این برمی گردد به کاستی هایی که در خود ما وجود دارد. ما انتظار داریم که جوانان طبق تربیت و وظیفه ای که بر عهده دارند، خیلی حواسشان جمع باشد در وحدت بین مسلمین تلاش مضاعف نمایند، از تجربیات پیران استفاده کنند و پیران نیز تجربه خودشان را از جوانان دریغ نکنند، اگر تجربه پیران و قدرت جوانان را در کنار هم نهیم مکمل هم شده و خیلی مفید به جامعه خواهند بود.

 پرهیز از تفرقه

اختلاف یک امر طبیعی است. ما نباید تعبیر بدی از اختلاف کنیم، نباید اختلاف را با تفرقه اشتباه بگیریم، چون تفرقه یک چیز دیگری است. اختلاف سلیقه ممکن است که بین من و شما هم باشد. هر دو برادریم و به همدیگر حرمت می گذاریم. اما در مسائلی دیدگاه هایمان مختلف است. این اختلاف سبب ترقی و تعالی است. اگر همه یک دیدگاه داشته باشند ترقی و رشد به وجود نمی آید، در دیدگاه های مختلف نتیجه بهتری حاصل می شود. اما تفرقه، بدفهمی و کج فهمی از وجود همین اختلافات است. در سایه اختلاف مطالب بهتر درک می شود و افکار مکمل همدیگر می شوند، اما اگر کسی نخواهد اختلاف را به معنای واقعی کلمه درک بکند معنی تفرقه می دهد، و همین سبب ایجاد جدایی می شود که در نهایت به عداوت و دشمنی و کینه منجر خواهد شد که البته خواست اسلام نیست.

 اقتصاد مقاومتی

نظریه اقتصاد مقاومتی که مد نظر مقام معظم رهبری است و بیان فرمودند، بیش از سه یا چهار بار در خطبه های نماز جمعه به آن پرداخته ام و مردم هم علاقه مندند که این موضوعات را که مسائل روز جامعه است بشنوند، فرد می فهمد که درآمد و خرجش را چگونه تنظیم کند، ما مسلمانان تجربه اقتصاد مقاومتی را در سال های اولیه اسلام داشتیم، دنیای استکبار و کفر هر جا که پیشرفت و گسترش اسلام مطرح بوده به مقابله برخواسته اند، چرا که با منافع آنها در تضاد بوده و آن را به خطر می انداخته است و کفار به هر شکل و شیوه ای متوسل می شوند که جلوی این افراد صالح و مسلمان را سد کنند، یا به سوی خودشان بکشانند یا تطمیع کنند یا تهدید نمایند. همان طور که برای پیامبر اکرم پیش آمد که کفار پیشنهاد خودشان را توسط حضرت ابوطالب به ایشان رساندند و در پشت درهای بسته مذاکراتی انجام شد، کفار گفتند اگر محمد بهترین و زیباترین زنان قریش را می خواهد به او می دهیم، مال و منال به او می دهیم، این ها جنبه تطمیع دارد تا نظر طرف مقابل را جلب کنند، ولی وقتی با یک نفر مواجه می شوند که می گوید به خدا قسم اگر خورشید را در دست راست من و ماه را در دست چپ من قرار دهند که دست از رسالتم بردارم این کار را نخواهم کرد. اینجا بحث تهدید پیش می آید، ما هم الان دقیقا در همین شرایط هستیم و من معتقدم همان فرمایش پیامبر به شکل دیگری دارد پیاده می شود، نه شرقی و نه غربی. ما در تحت هیچ شرایطی با آمریکا کنار نمی آییم و همین امر باعث شده که دشمنان انقلاب متوسل به تهدید بشوند، چون تطمیع در ما اثر نمی کند، پیشنهادهای آنها مانند دانه ای است که برای به دام اندختن پرنده می پاشند، اما خوشبختانه با هوشیاری و توجه ای که مقام معظم رهبری دارند و بصیرتی که ایشان دارند و همیشه هم بر بصیرت تأکید می کنند یک بُعد قضیه را که دنیا آمده مثل تحریم زمان صدر اسلام در شعب ابی طالب که با مسلمانان خرید و فروش نشود زن از آنها نگیرند و دختر به آن ها ندهند، ما در بدو اسلام سه سال این تجربه را داشته ایم، و ما نیز خلف صالح همان ها هستیم که این امتحان را به درستی پس دادند. برای ما زشت است که چنین تجربه ارزشمندی را داشته باشیم و خدای ناکرده تسلیم دشمن شویم.

اقتصاد مقاومتی که بوی پایداری و استقامت از آن می آید. باید مردم را به صبر و مقاومت دعوت کنیم. مسلمانان در مدت سه سال محاصره خیلی شهید دادند و تا جایی که از آن روزها سال عام الحزن یاد می شود و ما هم امروز باید همان مسیر را برویم. این که اقتصاد ما یک اقتصاد پویاست، علیرغم تبلیغات سوئی که گفته می شود اقتصاد ما بیمار است و می خواهند به سمت و سویی بکشانند که دارد از بین می رود و این ها حرف های دشمنان است و من به عنوان یک خطیب نماز جمعه در این کشور باید واقعیت را به مردم بگویم و آنچه هست. ما می توانیم با این امکانات در خشکی و آب ها با این تهدیدها مقابله کنیم و این جنگ اقتصادی نیز جز یک نعمت الهی برای ما چیز دیگری نیست که باعث رشد و تقویت ما بوده و کماکان خواهد بود و اگر یک مقداری به اقتصاد مقاومتی بپردازیم ما به زودی زود شاهد تسلیم شدن دشمنان خواهیم بود.

ما همه چیز داریم، هم رهبرش را داریم و هم منابع را داریم. ما از هر نظر غنی هستیم، اگر این خط مشی که رهبری می دهد را مردم توجه بیشتری داشته باشند من معتقدم که نتیجه لازم را خواهیم گرفت و ما در خطبه ها در جهت تشویق و ترغیب مردم به پایداری و صبر بوده است. و البته این هم یک نوع دفاعی است، مانند دفاع مقدس.

 توصیه به سایر ائمه جمعه

من همیشه بر این اعتقاد بوده و هستم که باید از تجربه ها درس گرفت. یکی از این تجربه های مهم این است که اطاعت از بزرگتر همواره در دستور کار بوده است و اطاعت از کسی که در جایی مسئولیت بیشتری نسبت به دیگران دارد. هر جا این نگاه به سمت و سوی اطاعت محض بوده، موفقیت به اوج خودش رسیده است. اگر اطاعت از ولی امر مسلمین را در دستور کار خود قرار دهیم، رمز موفقیت ما به مراتب بیشتر خواهد بود. این مسئولیت ائمه جمعه است که مکر و حیله دشمن را به مردم نشان دهند. این ها را تبین و روشن کنند و اطاعت از ولی امر مسلمین را در رأس امورات قرار بدهند و در فکر تقویت نظام و وحدت مردم باشند.

آمار
تعداد مشاهده مقاله: 321
تعداد دریافت فایل اصل مقاله: 52
ارسال نظر در مورد این مقاله

شماره‌های پیشین مجله

MDB2 Error: unknown error