یکشنبه
خرداد 23
 
  • افزایش اندازه متن
  • اندازه متن پیش فرض
  • کاهش اندازه متن

راه های رسیدن به موفقیت (بخش پایانی)

مقاله 9، دوره 2، شماره 7، زمستان 1390، صفحه 29-29 XML اصل مقاله (546 K)
نوع مقاله: مقالات
نویسندگان
محمدحسین قدیری
عضو انجمن روانشناسی اسلامی
موضوعات
مقالات
اصل مقاله

ابزارهای خارج از فرد

1. الگوهای موفق و عینی: به الگوهای زنده اطراف خود توجه کنید، راز موفقیت آنها را جستجو کنید. البته به تفاوت های فردی توجه داشته باشید. گاهی برخی شیوه ها مخصوص و منحصر به فرد یک نفر است. از شیوه های عمومی موفقیت کمک بگیرید.

2. مطالعه زندگی نامه افراد موفق: بهتر است کتاب های افراد موفق و ویژگی های شخصیتی آن ها را به طور مداوم هر چند اندک مطالعه کنید.

3. دوستان کوشا، مثبت اندیش و متعادل (جسمی و روحی) انتخاب کنید، از دوستان تنبل منفی اندیش فاصله بگیرید.

4. با توجه به استعداد و علاقه خود، به الگوهای مثبت عشق بورزید. ارادت و عشق به الگوهای زنده بر شیوة کار شما حتی حالات شما اثر می‌گذارد و شما را همانند او می‌کند.

5. از شانس و اقبال تعریف جدیدی ارائه دهید: تلاش زیاد همراه با فکر صحیح، موفقیت و شانس

6. در انتخاب شغل دقت کنید (مفید، استعداد، علاقه). در انتخاب همسر کوشش کنید به معیارهای کاری و ارزشی شما نزدیک باشد و شما را در امر موفقیت و هدف کمک کند.

7. آموختن شیوه ها: (شیوه های هر کاری را از اساتید مجرب و کتاب های شان بخواهید) ندانستن شیوة هر کار مثل مطالعه، یعنی دقت هدردادن، یعنی لقمه دور سر چرخاندن و دانستن، یعنی راه میان بر.

8. به رقابت و مقایسه مثبت توجه کنید؛ چرا که در دستورات دینی ما هست که در کارهای خوب نسبت به یکدیگر پیشی بگیرید و یا خودتان را با معیارها و الگوهای صالح تطبیق دهید، رقابت منفی (حسد،...) سلامت روحی _ روانی و جسمی ما را به هم می‌زند و به تمرکز که رکن بسیار مهمی است، در موفقیت لطمه وارد می‌کند. باید از فنون ارتباط سالم و سازنده با دیگران (سلام، تبسم، عدم تحقیر، صدا زدن اسم که خصوصی ترین امری است که از اول زندگی با آنها بوده و... استفاده کنید.

نکته: برای موفقیت خود و جامعة خود حرکت از درون (موفقیت شخصی) به بیرون (موفقیت عمومی) بسیار حائز اهمیت است، چرا که این فرد است که جامعه را می‌سازد و جامعه، یعنی آحاد جامعه.

نکته پایانی: لازم به تذکر است که باید همة این راهکارها را در کنار هم دید تا تعادل در تمام ابعاد شخصیت و استعدادها را به هم نزنیم و استفادة بیشتر از بحث ببریم. دیگر این که باید با تامل و تفکر به موفقیت دنیوی و اخروی حرکت صورت گیرد؛ پس باید دنبال موفقیت های لذت آور و پایداری بود که کمال آور هم هستند (از خوشگذرانی های مقطعی صرف نظر نموده و یا حساب ویژه برای صرف وقت و انرژی برای آن ها در نظر نگرفت).

آمار
تعداد مشاهده مقاله: 340
تعداد دریافت فایل اصل مقاله: 47
ارسال نظر در مورد این مقاله

شماره‌های پیشین مجله

MDB2 Error: unknown error