یکشنبه
خرداد 23
 
  • افزایش اندازه متن
  • اندازه متن پیش فرض
  • کاهش اندازه متن

کودک آفریقایی عکس امام (ره) را بوسید و بر چشم گذاشت

مقاله 4، دوره 2، شماره 7، زمستان 1390، صفحه 18-19 XML اصل مقاله (807 K)
نوع مقاله: مقالات
نویسندگان
شیخ حسین بازماندگان
امام جمعه اهل سنت بندر پل (استان هرمزگان )
موضوعات
مقالات
اصل مقاله

کودک آفریقایی عکس امام (ره) را بوسید و بر چشم گذاشت

 

امام خمینی (ره) با ایجاد حکومتی اسلامی و مردمی، نه تنها در ایران، بلکه در سطح جهان اسلام تحول عظیمی ایجاد کردند.

این انقلاب، اسلام را در دنیا زنده کرد. ما بنا بر روایات، باور داریم که هر 100 سال یک نفر مجدد دین ظهور می‌کند و دین حق را احیا می‌کند.

حضرت امام با دست خالی و تنها به یاری امداد غیبی و نصرت الهی که متوجه ایشان بود، اسلام را زنده کردند.

مردی که پس از 100 سال باید می‌آمد، ایشان بود. وقتی می‌گوییم دین اسلام به این معناست که ایشان نه فقط متعلق به جامعه تشیع، بلکه متعلق به همه جامعه اسلامی هستند. ایشان همه مسلمانان را از غفلت‌زدگی بیدار کردند؛ هم شیعیان و هم اهل سنت را.

نه تنها ایران، بلکه همه جامعه اسلامی و جهان اسلام، مدیون این مرد بزرگوار است. حتی فراتر از آن می‌خواهم بگویم که در جامعه غیر مسلمان و دنیای غرب نیز تأثیرگذاری امام خمینی قابل مشاهده است و همه آزادگان جهان مدیون ایشان و مجاهدت‌های اسلامی و انسانی‌اش هستند.

امروز به محض این که نام ایران به میان می‌آید، نام امام خمینی(ره) در ذهن‌ها متبادر می‌شود. امام خمینی نه تنها ایران بلکه جهان اسلام را به جایگاه اصلی خود متوجه کرد.

باید امام خمینی برای نسل‌های جدید و دیگر جوامع غیراسلامی به خوبی شناسانده شوند. این وظیفه خطبا و فضلایی است که به منبر می‌روند، یا تریبونی در دست دارند.

امام در همه کارها و اقدامات خود انگیزه و اهدافی برگرفته از قرآن مجید داشتند و این خدامحوری را در همه ابعاد سیاسی، مذهبی و ... در نظر داشتند و همین امر باعث شده بود که ایده‌های ایشان مورد قبول مردم قرار گیرد و به دل آنان بنشیند.

امام خمینی شاگرد راستین مکتب پیامبر گرامی اسلام (ص) است. تمام سخنان حضرت امام برگرفته از الهامات الهی و قرآن و احادیث و سیره رسول خدا (ص) بوده است. اگر غیر از این بود، این قدر سخنانشان اثرگذار نبود و مورد استقبال مردم قرار نمی‌گرفت. ایشان در طرح موضوع وحدت اسلامی نیز آیات قرآن کریم و احادیث و روایات را مد نظر داشتند.

دغدغه خاطر حضرت امام نسبت به تشکیل جامعه اسلامی، باعث شده است تا ملت‌های مسلمان با وجود همه موانع، در جهت شکستن مرزهای ظاهری برآیند و در مسیر وحدت حرکت کنند و ما امروز خوشبختانه این را به وضوح در میان ملل مسلمان می‌بینیم، هر چند از سوی برخی دولت‌ها و استکبار جهانی موانعی بر سر راه وجود دارد، اما قیام در این مسیر قابل مشاهده است.

امروز، هر جا سخن از مقاومت و ایستادگی در برابر ظالم پیش می‌آید، ایران و در رأس آن نام حضرت امام (ره) مطرح می‌شود و جالب اینکه امروز بچه‌های خردسال در جهان اسلام که هرگز امام را ندیده‌اند، به ایشان احترام می‌گذارند و این نوید بخش تربیت نسلی جدید و متفاوت در جهان اسلام است؛ نسلی که پرورش یافتگان مکتب امام راحل(ره) هستند.

درست به یاد دارم زمانی که به سفر حج مشرف شدم، در حال خرید، اسکناس هزار تومانی را که از جیب در آوردم، یک کودک آفریقایی هفت یا هشت ساله، این پول را از من گرفت، عکس امام را بوسید و روی چشم گذاشت. از مادرش در این ‌باره سؤال کردم، گفت: "این آقا یاور محرومان است، ما در خانه عکس امام خمینی را داریم و باور داریم که اگر می‌خواهیم فرزندانمان را مسلمان واقعی تربیت کنیم، باید آنها را با این آقا آشنا کنیم."

من از دیدن این صحنه و شنیدن این جملات، عمیقاً احساس غرور کردم.

آمار
تعداد مشاهده مقاله: 342
تعداد دریافت فایل اصل مقاله: 50
ارسال نظر در مورد این مقاله

شماره‌های پیشین مجله

MDB2 Error: unknown error