یکشنبه
خرداد 23
 
  • افزایش اندازه متن
  • اندازه متن پیش فرض
  • کاهش اندازه متن

شهید انقلاب اسلامی - ملا محمد رشید علومی

مقاله 10، دوره 2، شماره 6، پاییز 1390، صفحه 20-21 XML اصل مقاله (630 K)
نوع مقاله: زندگی نامه
نویسندگان
مهدی صفی یاری
چکیده
ملا محمد بشیر علومی، اولین شهید استان کردستان است. در سال 1300 شمسی در یکی از روستاهای سقز به نام گوره قلعه به دنیا آمد. گوره قلعه در 33 کیلومتری سقز است. پدرش صوفی علی، مردی زحمت کش بود که به سختی معاش خانوادهاش را تامین می کرد. محمد رشید هفت ساله بود که مادرش را از دست داد.
موضوعات
آشنایی با مشاهیر اهل سنت
اصل مقاله

شهید انقلاب اسلامی - ملا محمد رشید علومی

 

زندگی نامه

محمد رشید را پدرش در گور قلعه نزد حسام الدین ماجدی و ملا حسن ماجدی فرستاد تا مقدمات علوم دینی را از آنان فرا بگیرد. محمد رشید بعد از درک محضر دو استادش در گور قلعه به شهر سقز رفت و در آن جا در حلقه درس ملامحمد امین در مسجد ملا ابراهیم حاضر می شد. هم چنین در کلاس درس ملا عبدالقادر سعیدی در مسجد حاج کریم شرکت می کرد. وی برای فراگیری علوم متعدد نظیر صرف و نحو، منطق، تفسیر و فقه، ادب فارسی و عربی به روستاهای کریم باد، باشماق قوزلو، سنته، آیچی، هیجانان، حسن و سالدران رفت و آمد می کرد تا این که برای تکمیل دانش خود به پنجوین عراق رفت و در آنجا موفق شد علوم اصول، کلام، منطق و نجوم را از استاد ملا عبدالله آل خلیفه بیاموزد.

وقتی به ایران باز گشت در روستای ایچی سقز ازدواج کرد و صاحب سه پسر شد. ملامحمد رشید در ده علی آباد ساکن شد و به درخواست مردم، امامت جماعت علی آباد را بر عهده گرفت و به ارشاد مردم پرداخت.

افکار و عقاید

ملامحمد رشید در جستجوی حقیقت بود و چون حقیقتی بر او کشف می شد از بیان آن بیم و تردیدی نداشت خصوصا بی عدالتی و نابرابری را سخت ناخوش می داشت و اگر با آن مواجه می شد نه تنها خاموش نمی شد، بلکه فریاد بر می آورد. در برابر ظلم حاکمان محلی و مالکان و اشراف بر مردم با استناد به قرآن کریم و احادیث نبوی ایستادگی می کرد و به افشاگری می پرداخت. در خطبه های نماز جمعه و سخنرانی ها از فقر و تهیدستی شکوه می کرد، آنان را از ستم مالکان زورگوی آگاه می ساخت.

البته او از حقوق محرومان در مقابل کسانی که خون آنان را در شیشه کرده بودند دفاع می کرد و بنیاد مبارزه و اندیشه اش هیچ چیز جز اسلام نبود، لیکن دشمنان برای خاموش کردن ملا محمد رشید بهترین حربه را آن دانستند که به او تهمت کمونیسم بزنند، بهتانی که مقبول طبع هیچ کس نبود.

حبس و شهادت

ملا محمد رشید علومی در سال 1340 به اتهام عقاید کمونیستی و مخالفت با خان ها و مالکان زندانی شد. دژخیمان ساواک در زندان او را شکنجه و آزار کردند، اما این آزارها نتوانست او را از گفتن حق باز دارد تا اینکه در بیستم اردیبهشت 1341 از بسیاری شکنجه ها در زندان ساواک شهر سقز به شهادت رسید. عمال ساواک هم چنان شایعه سازی و تهمت را حربه خویش ساختند. این بار شایع کردند که ملا محمد رشید خودکشی کرده است و برای آن که بر ابهام ماجرا بیفزایند و زود باوران را بفریبند. جسد شهید را بدون حضور مردم در علی آباد ایچی دفن کردند، اما یاد و اندیشه و شجاعت ملا محمد رشید علومی همچنان در خاطر آزادگان و دینداران باقی ماند.

آمار
تعداد مشاهده مقاله: 315
تعداد دریافت فایل اصل مقاله: 46
ارسال نظر در مورد این مقاله

شماره‌های پیشین مجله

MDB2 Error: unknown error