یکشنبه
خرداد 23
 
  • افزایش اندازه متن
  • اندازه متن پیش فرض
  • کاهش اندازه متن

شهید صلاح‌الدین معاضدی

مقاله 12، دوره 2، شماره 5، پاییز 1390، صفحه 29-29 XML
نوع مقاله: زندگی نامه
نویسندگان
مهدی صفی یاری
موضوعات
آشنایی با مشاهیر اهل سنت
اصل مقاله

شهید صلاح‌الدین معاضدی

 

زندگی نامه

صلاح‌الدین معاضدی فرزند عبدالکریم سال 1302 در روستای طاء از توابع دهستان ژاورود شهرستان کامیاران به دنیا آمد، پدرش اهل علم و فضیلت بود. صلاح‌الدین، قرآن را نزد او آموخت، اما سایه پدر بر سرش نماند و یتیم گشت. بعد از آن به منظور فراگیری علوم‌ قرآنی و متون مذهبی، نزد ماموستا سید‌علی، در مریوان رفت. سپس محضر ملا عثمان را در حلبچه درک کرد.

روح جستجوگر و تشنه دانش او عاقبت در کلاس درس ماموستا ملا محمود ملقب به (درمان کت) سیراب گشت، پس از آن به زادگاهش بازگشت و امام جماعت روستای طاء را بر عهده گرفت.

ضد انقلاب در دهم فروردین 1360 او را به شهادت رساند، پیکر پاک شهید معاضدی در روستای طاء به خاک سپرده شد.

فعالیت‌ها و مبارزات سیاسی و اجتماعی

در سنگر مسجد، مردم را به تقوای الهی و پرهیز از محرمات توصیه می کرد و آن ها را نسبت به تحرکات ضد اسلامی و ضد دینی رژیم پهلوی آگاهی می داد.

شهید معاضدی با روشنگری‌های خویش، حق‌طلبان را به مبارزه با حکومت پهلوی تشویق و ترغیب می‌کرد. پس از پیروزی انقلاب اسلامی با تعدادی از برادران مؤمن و انقلابی به دیدار امام خمینی(ره) رفت.

در زادگاهش و مناطق نزدیک به آن، به نشر اهداف و مبانی انقلاب اسلامی پرداخت، همین فعالیت‌های وی سبب شد که افراد ضد انقلاب او را مانع عوام فریبی و تفرقه‌افکنی‌های خود بیابند. آن ها چند بار به اذیت و آزار او پرداختند اما شهید معاضدی همچون کوهی استوار ایستادگی کرد.

هنگامی‌که برخی افراد گروهک‌ها نسبت به قرآن کریم در روستای اندیمن بی‌حرمتی کرده بودند ایشان اهالی  روستاهای همجوار را به قیام فرا خواندند و همراه آنان به دشمنان اسلام و قرآن حمله بردند. نامسلمانان به ناچار گریختند لیکن به کینه آن روز، شب دهم فروردین 1360 به منزل صلاح‌الدین معاضدی حمله کردند و او را همراه فرزندش شهاب‌الدین به شهادت رساندند.

آمار
تعداد مشاهده مقاله: 301
ارسال نظر در مورد این مقاله

شماره‌های پیشین مجله

MDB2 Error: unknown error