یکشنبه
خرداد 23
 
  • افزایش اندازه متن
  • اندازه متن پیش فرض
  • کاهش اندازه متن

راه های رسیدن به موفقیت (قسمت دوم)

مقاله 5، دوره 2، شماره 5، پاییز 1390، صفحه 14-15 XML اصل مقاله (414 K)
نوع مقاله: مقالات
نویسندگان
محمدحسین قدیری
چکیده
استعدادیابی: با توجه به تمرکز کاری خود در گذشته، علایق، اهمیت دادن ها، بررسی دروس مورد علاقه و نمرات آن ها استعداد خود را به دست آورید. گاهی مواقع شکست موجب استعدادیابی می شود. شکست مقدمه پیروزی است. از سختی ها نباید ترسید. باید بدانیم که از پس هر سختی، آسایش و راحتی است. (إن مع العسر یُسرا).
موضوعات
مقالات
اصل مقاله

تمرکز بر موضوع: نقش ذره بین را در تمرکز نور و سوزاندن ایفا می‌کند. با حوصله و صبر از پراکنده کاری به شدت دوری کنید. به فرموده معصوم (ع): کار کمی که دوام داشته باشد از کار زیاد ملال آور برتر است. به نظر شهید مطهری، حوصله و صبر درکارهای بزرگ دخالت زیادی دارد. از شاخه به شاخه‌ای دیگر پریدن مانع موفقیت است. مردم در اختراع ها اول چیزی که به ذهنشان خطور می‌کند نبوغ، هوش و فکر بلند مخترع است. فکر می‌کنند با نبوغ می‌توان ظرف چند روز یا ساعت به موفقیت رسید. و هیچ متوجه یک رکن اساسی در موفقیت، یعنی حوصله زیاد نیستند. صفات بد اخلاقی (حسد، کینه، غیبت، ...) سلامت روانی و ذهنی و حتی جسمی ما را به هم می‌زند و مانع تمرکز می‌شود؛ چرا که این صفات بد دائماً با صفات عالی انسانی ما که اصلاحگر هستند، در جنگ روانی می‌باشند (صفات عالی مثل فطرت الهی، وجدان، دل و عقل) و حتی گاهی این امر به صورت سردرد، زخم معده و ... بروز می‌کند.

مستقل و خلاق بودن: انسان نباید شخصیت زده باشد، باید حرف دیگران را به دلیل و تفکر، تحلیل و بررسی نمود، حتی افراد مورد علاقه خود. باید خلاق بود، یعنی همیشه نباید دنباله رو بود، از شکست های دیگران درس گرفت. باید شجاعت و شهامت داشت؛ چه بسا به خاطر احتمال خطر نامعقول ازکارهای خوب و اهداف عالی باز ماند.

حفظ تعادل در ابعاد شخصیت: تعادل امری است که در زندگی بسیار ضروری است. انسان دارای دو بعد ملکوتی و جسمانی است و اسلام به تغذیه هر دو بعد توجه و تاکید دارد، عدم ارضای معقول و مشروع هر کدام می‌تواند مصیبت آور باشد. البته چون اصل و جوهرة انسان روح اوست، باید به آن توجه بیشتر شود و این بعد باید بر جسم (غرائز و نفس اماره) غلبه داشته باشد و این یعنی حقیقت اراده، چون بی ارادگی بیشتر با غلبه غرائز (شهوت، پرخوری، خواب، تنبلی و...) نمود پیدا می‌کند. پس باید با نماز، ادعیه، نیایش، تأمل در خلقت، انفس و آفاق و نعمت ها بعد روحانی خود را قوی نمود و غرائز را به طور مشروع ارضاء کرد، عدم تعادل رشد سرطانی شخصیت و انحراف را به همراه دارد.

آمار
تعداد مشاهده مقاله: 337
تعداد دریافت فایل اصل مقاله: 50
ارسال نظر در مورد این مقاله

شماره‌های پیشین مجله

MDB2 Error: unknown error