یکشنبه
خرداد 23
 
  • افزایش اندازه متن
  • اندازه متن پیش فرض
  • کاهش اندازه متن

طلبه؛ روش ها و مهارت‌های مورد نیاز

مقاله 10، دوره 2، شماره 4، پاییز 1390، صفحه 18-18 XML اصل مقاله (251 K)
نوع مقاله: مقالات
نویسندگان
محمد عالم‌زاده نوری
موضوعات
مقالات
اصل مقاله

تسلط بر فنون و مهارت‌ها به منزله در اختیار گرفتن ابزارها و تجهیزات است. کسی که ابزار پیشرفته‌ای در دست دارد، در زمان کوتاه و با صرف نیروی اندک، کاری بزرگ انجام می‌دهد. از آن جا که تحصیل و کوشش علمی مهم‌ترین وظیفه صنفی طلبه است لازم است طلبه مهارت‌ها و فنون مرتبط با فعالیت‌های علمی را کسب نماید. این مهارت‌ها مسیر تحصیل طلبه را هموار و کوتاه می‌کند و در بهره‌گیری از سرمایه‌ها بسیار او را یاری می‌دهد. از این قبیل است: تندخوانی و مطالعه فعال، درک مطلب، تقویت حافظه، تمرکز، خلاصه‌برداری، یادداشت‌برداری، مباحثه، برنامه‌ریزی تحصیلی، خوشنویسی، تندنویسی، کتابداری، کتاب‌شناسی و ... که هر یک نیاز به مطالعه یا طی دوره‌های آموزشی و تمرین فراوان دارد.

دسته‏ای از مهارت‏ها بیشتر مربوط به فعالیت‏های فرهنگی طلبه می‏شود عبارت‌اند از: نویسندگی، ویراستاری، پژوهش، سخن‏وری و خطابه، تبلیغ، مرثیه‌خوانی و..

برخی مهارت‏های عمومی فراگیری آن مفید و در کارآمدی طلبه مؤثر است: تجوید و قرائت قرآن، آشنایی عمومی با رایانه، اینترنت و نرم‌افزارهای کاربردی، تایپ صحیح و سریع ده انگشتی به عنوان قلم کتابت در دنیای جدید، رانندگی وسایط نقلیه، فنون نظامی.

البته به خوبی روشن است که همه این توانایی‌ها در یک سطح قرار ندارد. گروهی بسیار مفید، موثر و ضروری، گروه دیگر غیرضروری اما گاهی مفید، پاره‌ای قابل تحصیل در زمان کوتاه و پاره‌ دیگری نیازمند طی دوره‌های طولانی و تمرین درازمدت، دسته‌ای نیاز امروز طلبه و دسته دیگر نیاز فردای اوست. توجه به این شاخصه‌ها در برنامه‌ریزی برای اکتساب توانایی‌ها لازم است. آن چه بیشتر به آن تأکید می‌شود اصل نیاز طلبه به چنین مهارت‌هایی است که باید با برنامه و تلاش و پی‌گیری شخصی به آن بپردازد. درجه اولویت و رتبه اهمیت هر یک از این‌ها و زمان مناسب برای تحصیل آن با تأمل خود طلبه و مشاوره صاحب‌نظران روشن می‌شود.

آمار
تعداد مشاهده مقاله: 337
تعداد دریافت فایل اصل مقاله: 57
ارسال نظر در مورد این مقاله

شماره‌های پیشین مجله

MDB2 Error: unknown error