یکشنبه
خرداد 23
 
  • افزایش اندازه متن
  • اندازه متن پیش فرض
  • کاهش اندازه متن

دشمن کیست؟

مقاله 9، دوره 5، شماره 20، بهار 1393، صفحه 18-23 XML
نوع مقاله: مقالات
نویسندگان
رحمن غریبی*
سنندج، کارشناس ارشد فقه شافعی (رض)
چکیده
اولین گام در این مسیر، پاسخ به این پرسش اساسی است که از دیدگاه امام خمینی، عمده‌ ترین جریان خطر ‌آفرین برای اسلام و مسلمین – و بلکه جهان بشریت- کدام است؟
موضوعات
مقالات
اصل مقاله

 

دشمن کیست؟

(دشمن شناسی صهیونیسم با تکیه بر اندیشه‌های سیاسی امام خمینی «ره»)(1)

 

مقدمه

آشنایی با روش و اندیشه‌های حضرت امام خمینی (ره) در مبارزه با اسرائیل از اهمیت والایی برخوردار است. این اهمیت از آن روست که نتایج درخشان و پیروزی‌های چشمگیر تفکر امام (ره) هم‌ اکنون در منطقه مشهود است و این تنها سربازان برومند امام خمینی (ره) بوده‌اند که موفق شدند طعم تلخ شکست در جنگ‌های 33 روزه، 12 روزه و 8 روزه در غزه را به صهیونیسم بچشانند. تفکر امام، الهام گرفته از عاشوراست، یعنی همانا مبارزه با ظلم و بی‌عدالتی، کج فکری، انحرافات اصولی و بدعت‌های جاهلی و قیام برای اقامه‌ی عدل و بدعت‌های جاهلی و قیام برای اقامه‌ی عدل و حق، امر به معروف و نهی از منکر و اصلاح دین مبین حضرت حق، از این رو در این مختصر قصد داریم به زوایایی از اندیشه‌ی تابناک امام (ره)  پیرامون مسئله‌ی فلسطین و صهیونیسم بپردازیم.

 

خطر چیست؟ دشمن کیست؟

اولین گام در این مسیر، پاسخ به این پرسش اساسی است که از دیدگاه امام خمینی، عمده‌ ترین جریان خطر ‌آفرین برای اسلام و مسلمین – و بلکه جهان بشریت- کدام است؟

فیلسوف و متفکر عالی ‌قدر، علامه‌ی شهید «مرتضی مطهری(ره)» این شاگرد شایسته‌ی امام خمینی درباره‌ی این خطر جهانی فرمود:

«اگر پیغمبر اسلام زنده بود، امروز چه می‌کرد؟ درباره‌ی چه مسئله‌ای می‌اندیشید؟ والله، والله قسم می‌خورم که پیغمبر اکرم (ص)، در قبر مقدسش، امروز از دست یهود می‌لرزد... (2)والله قضیه‌ای که دل پیغمبر اکرم را خون کرده است، این قضیه اشغال فلسطین است.»(3)

حضرت امام پرچم مبارزه با برنامه‌ها، اهداف، و عمل‌کرد جنایت‌بار صهیونیسم جهانی را که در چند محور ذیل قابل تلخیص است، در دستان مبارک خویش گرفته بود:

 

مسأله‌ی قدس

حضرت امام در تمام دوران مبارزات خویش، مسلمانان را تشویق می‌کرد که برای آزادی قدس و فلسطین و محو رژیم نامشروع صهیونیستی بکوشند:

«از مصیبت‌های بزرگ مسلمین، قضیه‌ی اسرائیل تجاوزکار است.(4) ما می‌گوییم: اسرائیل باید از صفحه‌ی روزگار محو شود و بیت‌المقدس مال مسلمین  و قبله‌ی اول مسلین است.»(5)

نباید فراموش کرد که توطئه‌ی اشغال فلسطین و ایجاد «اسرائیل» در قلب جهان اسلام، سرفصل توسعه‌‌طلبی گسترده‌ای است که متأسفانه هنوز ملت‌های مسلمان از عمق و گستره‌ی آن، آگاهی کافی نیافته‌اند.

حضرت امام، به خصوص رهبران و اندیش‌مندان امت را به مبارزه برای نابودی دشمن مشترک اسلام، یعنی رژیم غاصب صهیونیستی و‌آزادی سرزمین فلسطین دعوت می‌نمود:

«بیش از بیست سال است که فریاد کرده‌ایم که اجتماع کنید و این غده‌ی سرطانی را از بین مسلمین بیرون کنید. «بیت‌المقدس» را از او بگیرید؛ کشورهای اسلامی را از این غده‌ی سرطانی آزاد کنید.»(6)

 

استراتژی ایجاد «اسرائیل بزرگ»

یکی دیگر از اهداف امام خمینی در جریان مبارزه با خطر یهود، مقابله با استراتژی توسعه‌طلبانه‌ی این غده‌ی سرطانی در منطقه و جهان اسلام بود که از آن، با عنوان «ایجاد اسرائیل بزرگ از نیل تا فرات» یاد می‌شود:

«ما مکرّر گفته‌ایم که اسرائیل، این جرثومه‌ی فساد، به قدس و بیت‌المقدس اکتفا نخواهد کرد؛ و اگر مهلت داده شود، تمام دول اسلامی در معرض خطر است.» (7)

استراتژی «اشغال سرزمین‌های زرخیز خاورمیانه» رؤیای دیرینه‌ای است که سران امروز نیز با گستاخی‌ بدان اصرار می‌ورزند.

حضرت امام، سهل‌انگاری و نابخردی برخی از سران کشورهای اسلامی در قبال استراتژی‌ توسعه‌طلبانه صهیونیسم را از مشکلات بزرگ جهان اسلام دانسته، فرمودند:

«از اول گفته‌ است که «اسرائیل بزرگ» باید تحقق پیدا بکند؛ باید فلسطین به کلی از بین برود؛ تمام جاهایی که دست اسرائیل است، این‌ها لاینفک از اسرائیل است، اسرائیل بزرگ یعنی «از نیل تا فرات» یعنی تمام منطقه‌ای که عرب‌نشین است. حجاز هم جزء این باید باشد؛ مصر هم جزء این است. و این‌ها (سران عرب) نشسته‌اند آن‌جا، دارند تماشا می‌کنند، عده‌ی کثیرشان هم هم‌راهی می‌کنند و اسرائیل را می‌خواهند بشناسند و امثال ذلک این‌ها یک مصیبت‌هایی است که در قرن ما واقع شده است. و مع‌الأسف، مسلمین یعنی حکومت‌های اسلامی، بی‌تفاوت هستند. و آن‌ها نمی‌گذارند که کشور‌های خودشان، مردم عادی‌شان، راجع به این‌ها صحبت بکنند.»(8)

از دیگر محورهای مبارزات حماسی حضرت امام، افشای طرح‌ها و توطئه‌های یهود برای یافتن نفوذ و سیطره‌ی جهانی بود:

«من نزدیک بیست‌سال است که خطر صهیونیسم بین‌الملل را گوشزد نموده‌ام و امروز خطر آن را برای تمامی انقلاب اصیل اسلامی ایران، نه تنها کم‌تر از گذشته نمی‌دانم، که امروز، این زالو‌های جهان خوار با فنون مختلف برای شکست مستعضفان جهان قیام و اقدام نموده‌اند. ملت ما و ملل آزاد جهان باید در مقابل این دسیسه‌های خطرناک، با شجاعت و آگاهی ایستاده‌گی نمایند.» (9)

در این بخش از مقال، نخست باید میزان عمق و گسترده‌گی خطر صهیونیسم را دریافت و دانست که چرا حضرت امام بر آن بود که یهود و صهیونیسم جهانی بیش‌از هر جریان یا پدیده‌ای برای جهانیان خطرناک است. آن‌گاه، باید دید که چرا در اکثر بیانات و پیام‌های حضرت امام، آمریکا و قدرت‌های بزرگ جهان در ردیف یهود و صهیونیسم‌ جهانی جای گرفته‌اند.

طبق مدارک معتبر، در کشورهای آمریکایی و اروپایی قدرت و صنعت، ابزارها و اهرم‌های کلیدی یا در دست اقلیتی یهودی قرار دارند و یا در قبضه‌ی نهاد‌ها و شبکه‌های وابسته به یهودند. البته از دید بعضی روشن‌فکران و فرنگ‌رفته‌گان، موارد مزبور در ردیف «فرضیه‌های توطئه» جای دارند؛ اما با مراجعه به اسناد و مدارک روشن، می‌توان به نتیجه‌ای متقن دست یافت.

در جهان امروز، کم نیستند سازمان‌ها و محافل و احزاب و گروه‌هایی که با پوشش‌های گوناگون و گاه با شعارهای خیرخواهانه در راستای اهداف یهود می‌کوشند. سازمان‌ها و محافل رسمی بین‌المللی، هم چون سازمان ملل و شورای امنیت، کمیسیون حقوق بشر، بانک جهانی، یونسکو، و صندوق بین‌المللی پول، از نفوذ این جماعت مصون نیستند. به‌علاوه برخی بنیادها و مجامع قدرت‌مند پنهان یا نیمه پنهان نیز هستند که عمدتاً زیر سلطه‌ی یهودی‌ها قرار دارند. گرچه این مجامع برای عموم چندان شناخته شده نیستند، اما در سرنوشت بسیاری از ملت‌های جهان تأثیر اساسی دارند.

در مراکز سیاسی و تصمیم‌گیری جهان، به‌ویژه در دولت‌های مقتدر آمریکایی و اروپایی، یهودی‌ها و ماسونی‌ها، سمت‌های حساس را بر عهده دارند یا از پشت پرده امور را هدایت می‌کنند. برای ارائه‌ی تصویری روشن، می‌توان به ساختار سیاسی و اقتصادی و فرهنگی و نظامی- اطلاعاتی آمریکا اشاره نمود. طبق اسناد غربی، در آمریکای امروز، صهیونیست‌ها، ایالات و شهرهای بزرگ و بازارهای عمده را در دست دارند؛ دو مجلس سنا و کنگره‌ را به میل خود اداره می‌کنند؛ و مراکز بزرگ سینمایی مانند «هالیوود»، خبرگزاری‌هایی هم‌چون «آسوشیتدپرس» و «یونایتدپرس». مطبوعات و رادیو‌ و تلویزیون، و بانک‌ها و مؤسسات بزرگ بانکی و مالی را در چنگ دارند. به اعتراف نویسندگان غربی، اکثر شهروندان آمریکایی همان نظرگاهی را نسبت به جهان دارند که از طریق وسایل ارتباط جمعی صهیونیستی آمریکا تبلیغ می‌شود. (10)

در هر دو حزب دموکرات و جمهوری‌خواه قدرت و نفوذ اصلی از آن یهودی‌هاست. این واقعیت، حداقل پس از جنگ جهانی دوم، کاملاً آشکار شده است. از دوران ریاست جمهوری «ترومن» تا امروز، تسلط صهیونیسم بر کاخ سفید و دیگر مراکز سیاست‌گذاری آمریکا سایه گسترده‌ است.

اگرچه پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران، بساط صهیونیست‌ها از این کشور برچیده گشته و سلطه‌ی آن‌ها در این آب و خاک پایان یافته است، لیکن محافل قدرت‌مند یهودی-صهیونیستی جهان، یک لحظه در دشمنی و توطئة‌گری بر ضد ملت مسلمان و انقلابی ما کوتاهی نکرده‌اند و انواع دسایس را برای انهدام پایه‌های نظام نوپای اسلامی به کار بسته‌اند. ایجاد آشوب‌ در گوشه‌ و کنار مملکت، طراحی توطئه‌ی کودتا و براندازی، محاصره‌ی اقتصادی، فتنه‌انگیزی فرهنگی، و برافروختن آتش جنگ تحمیلی از جمله‌ی این دسایس بوده‌اند. در مقابل، حضرت امام با بیداری و هوشیاری، به مبارزات و افشاگری‌های خود بر ضد آمریکا و صهیونیست‌ها ادامه می‌دادند و پرده از فتنه‌ها و دسایس شیطانی آن‌ها برمی‌داشتند:

«ما امروز فکر بکنیم در دنیا چه خبر است؛ تکلیف ما در مقابل دنیا چه چیز است. همین جنگ تحمیلی را درست کردند ‍[تا] نقشه‌ای که صهیونیست‌‌ها دارند عملی بشود: از یک طرف نگذارند اسلام تحقق پیدا کند. اگر اسلام در ایران تحقق پیدا کند- و قهراً در ممالک دیگر هم خواهد رفت و رفته است هم- آن وقت، آن بساط‌ آن‌ها، بساط صهیونیست‌ها، برچیده می‌شود.» (11)

 

نیز درباره‌ی گسترش و افزایش خطر صهیونیسم برای مسلمانان و جهان اسلام فرمودند:

«من همان‌گونه که بارها در سال‌های گذشته قبل و بعد از انقلاب هشدار داده‌ام، مجدداً خطر فراگیری غده‌ی چرکین و سرطانی صهیونیسم را در کالبد کشورهای اسلامی گوش‌زد می‌کنم و حمایت بی‌دریغ خود و ملت و مسئولین ایران را از تمامی مبارزات اسلامی ملت‌ها و جوانان غیور و مسلمانان، در راه آزادی قدس اعلام می‌نمایم.»(12)

«این جانب به برادران اسلامی در همه‌ی کشورها، خصوصاًً برادران عرب و ملت‌ عظیم عرب که پیش‌تازان اسلامند، خطر عظیم اجانب، خصوصاً صهیونیسم، را کراراً اعلام کرده‌ام. لازم است در شهر رمضان که ماه اجتماعات اسلامی است، مؤمنین در مجامع عمومی، پرده از توطئه‌های این غول جهان‌خوار برداشته و خطرات این دشمن انسانیت را بر ملا کنند.»(13)

 

حضرت امام پس از تبیین رسالت نهضت جهانی اسلام و تکلیف مسلمانان آزاده و انقلابی، فرمودند:

«ما درصدد خشکاندن ریشه‌های فاسد صهیونیسم، سرمایه‌داری و کمونیزم‌ در جهان هستیم. ما تصمیم گرفته‌ایم به لطف و عنایت خداوند بزرگ، نظام‌هایی را که به این سه پایه استوار گردیده‌‌اند، نابود کنیم و نظام اسلام رسول‌ا... (ص) را در جهان استکبار ترویج نماییم و دیر یا زود، ملت‌های دربند شاهد آن خواهند بود. من خودم و جان ناقابل خویش را برای ادای واجب حق و فریضه‌ی دفاع از مسلمانان آماده نموده‌ام ودر انتظار فوز عظیم شهادتم. قدرت‌ها و ابرقدرت‌ها و نوکران آنان مطمئن باشند که اگر خمینی یکه و تنها هم بماند، به راه خود- که راه مبارزه با کفر و ظلم و شرکت و بت‌پرستی است- ادامه می‌دهد.»(14)

 

پی‌نوشتها:

1. برای مطالعه‌ی متن کامل این مقاله مراجعه شود به: پژوهه‌ی صهیونیت، جلد 1، صفحه 377، به قلم آقای زین‌العابدین صدیق.

2. حماسه‌ی حسینی، ج 2، ص 164، سال 1349 شمسی.

3. حماسه‌ی حسینی، ص 168، سال 1349 شمسی.

4. صحیفه‌ی نور، ج 2، ص 14 تا 41، فروردین 57.

5. صیحفه‌ی نور، ج 2، ص 12 تا 17، شهریور 61.

6. صحیفه‌ی نور، ج 16، ص 21 تا 38، بهمن 60.

7. صحیفه‌ی نور، ج 16، ص 16، 4 بهمن 60.

8. صحیفه‌ی نور، ج 18، ص 101 تا 15 شهریور 60.

9. صحیفه‌ی نور، ج 14، ص 22 تا 63 بهمن 59.

10. چارلز فیش بین، نشریه‌ی هفته‌گی «اسپات لایت». 22 سپتامبر 1986.

11. همان، ج 18، ص 15 تا 102، شهریور 62.

12. همان، ج 20، ص16 تا 218، مرداد 58.

13. همان، ج 8، ص 13 تا 218، مرداد 66.

14. صحیفه‌ی نور، ج 20، ص 6 تا 113 مرداد 66.

آمار
تعداد مشاهده مقاله: 243
ارسال نظر در مورد این مقاله

شماره‌های پیشین مجله

MDB2 Error: unknown error